جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, February 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

همکاری های همه جانبه مسلمانان روسیه با چین

"خون چانیون" قائم مقام انجمن اسلامی چین و نماینده مجلس نمایندگان خلق در پاسخ به دیدار هیات شورای مفتیان روسیه به سرپرستی راویل عین الدین در نوامبر 2015، ، عازم مسکو شد و در مسجد جامع مسکو با وی دیدار و گفتگو کرد. دیداری که موضوع آن همکاری‌های دو کشور در حوزه آموزش، فرهنگ و هنر و نیز تاکید بر نقش شورای ادیان روسیه در پیشگیری از وقوع اتفاقات ناخوشایند بود.

  

سرویس فدرال: روشن حضرت عباسوف، معاون اول شورای مفتیان روسیه و اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه در مسجد جامع مسکو با هیاتی از چین به سرپرستی خون چانیون قائم مقام انجمن اسلامی چین و نماینده مجلس نمایندگان خلق، دیدار و گفتگو کرد. سفر خون چانیون در پاسخ به دیدار هیات شورای مفتیان روسیه به سرپرستی راویل عین الدین در نوامبر 2015 و امضای یادداشت تفاهمی برای درک متقابل و همکاری با انجمن اسلامی چین بوده است.

در این دیدار ایلدار حضرت گالییف رئیس دپارتمان بین­الملل شورای مفتیان، ما تزین مدیر دپارتمان سوم دولتی امور ادیان جمهوری خلق چین، تزین ژوبین معاون انجمن اسلامی چین، چن یویلون مدیر دپارتمان بین­الملل انجمن و همچنین دیمیتری پتروفسکی همکار بخش روابط خارجی کلیسای ارتدوکس مسکو حضور داشتند.

روشن حضرت در ابتدای دیدار تاکید کرد که دفتر ریاست جمهوری فدراسیون روسیه، دولت روسیه و از جمله وزارت امور خارجه کشور تمام برنامه­های دیدار هیات شورای مفتیان به چین و بازدید هیات چینی از مسکو را به دقت پیگیری می­کنند.

روشن حضرت در ادامه تاکید کرد: "ما در سفرمان به چین با وان چِن وی یِم معاون شورای مشاوره سیاسی چین، رییس کمیته دولتی چین در امور اقوام، و معاون رییس بخش جبهه واحد کمیته مرکزی چین ملاقات داشتیم. هدف اصلی این ملاقات تمدید موافقتنامه با انجمن اسلامی بود. ما موضوع همکاری در حوزه­های مختلف را طرح و بررسی کردیم و امروز کارهای زیادی میان دو سازمان در حوزه آموزش، فرهنگ و هنر صورت می­گیرد. در روز افتتاح مسجد جامع مسکو نیز ابوبکر، خطاط چینی، مهارت و هنر خود را برای تمامی میهمانان به نمایش گذاشته و کارگاه خطاطی برگزار کرد."

روشن حضرت همچنین بر نقش شورای ادیان روسیه در پیشگیری از وقوع اتفاقات ناخوشایند اشاره کرده و توضیح داد که در این شورا نمایندگان ادیان مختلف به طور مشترک برنامه­هایی قابل اجرا برای گفتگوی ادیان و اقوام و همکاری آنها تهیه و تدوین می­کنند.

وی همچنین اشاره کرد:" برای ما همکاری و از جمله توسعه راه ابریشم اهمیت زیادی دارد. ما باید تمام تلاشمان را برای حفظ ارزش­های سنتی بکار بگیریم. من اطمینان دارم که همکاری چین و روسیه در حوزه مذهبی می­تواند به توسعه همکاری­های چین روسیه مساعدت کند. شراکت در حوزه تعامل دینی از ظرفیت بالایی برخوردار است."

طرفین در خصوص برگزاری همایشی در شهر اورومچی در اواخر ماه جولای سال جاری توافق کردند. موضوع اصلی این همایش به گفته طرفین، باید مقابله با افراط­گرایی و تروریسم باشد. به گفته روشن حضرت عباسوف، مفتی شیخ راویل عین­الدین در جریان سفر رسمی خود به چین و دیدار با معاون شورای مشاوران سیاسی خلق پیشنهاد برگزاری این همایش را به عنوان نمونه­ای برای نسل جوان طرح کرده است.

قایم مقام انجمن اسلامی چین نیز به نوبه خود گفت: "ما نقش شورای مفتیان روسیه و به‌ویژه شیخ راویل عین­الدین را در جامعه روسیه بسیار بالا ارزیابی می­کنیم. فعالیت این سازمان دینی، گسترده و موثر است. همچنین می­خواهم بگویم که ما تجربه مثبت و غنی در مقابله با تروریسم داریم و به موفقیت­هایمان در این حوزه افتخار می­کنیم. اسلام دین صلح و ثبات است و هیچگونه خشونت و دشمنی را نمی­پذیرد. ما تشابهات زیادی داریم و نگاه ما به راه­های توسعه اسلام یکسان است. یادداشت تفاهمی که سال گذشته به امضا رسید حاکی از فصل جدید همکاری میان ماست."

روشن حضرت عباسوف درباره طرح­های بزرگ شورای مفتیان و از جمله مسابقه بین­المللی قاریان قرآن و همچنین اردوگاه کودکان مسلمان «مسلم» در منطقه ساراتوف اشاره کرده و گفت: " خوشحال می­شویم که قاریان چینی در مسابقه بین­المللی مسکو که روز 25 سپتامبر سال جاری در مسکو برگزار می­شود، شرکت کنند. افزون بر این، طرح بی‌همتایی با عنوان اردوگاه کودکان مسلمان راه اندازی شده که هر سال بیش از صد کودک از مناطق مختلف روسیه در یک جا جمع شده و ضمن استراحت اصول دین اسلام را فرا می‌گیرند. ما از چین هم دعوت می­کنیم که در این اردو شرکت کند."

طرف چینی با استقبال از این پیشنهاد اظهار کرد که همکاری­ها باید در حوزه صنایع حلال نیز توسعه پیدا کند. در همین رابطه روشن حضرت پیشنهاد حضور چین در هفتمین نمایشگاه «مسکو حلال اکسپو» را در روزهای 5-2 جون، مطرح کرد. همچنین طرف روس، پیشنهاد تشکیل کارگروه روسیه چین برای اجرای موارد مورد توافق در یادداشت تفاهم را نیز عنوان کرد که از سوی چین با استقبال روبرو شد.

منبع: شورای مفتیان روسیه

http://www.muslim.ru/articles/287/15580/

 شماره خبر : 390      تاريخ : 2016/05/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  ارتباطات و همکاری های بین المللی ،   

اخبار مرتبط :

  سفر هیئت چچنی به ابوظبی
  سفر هیئت اداره دینی مسلمانان روسیه به اسپانیا
  سفر صلاح مژیف مفتی جمهوری چچن به عربستان سعودی
  همکاری اسلامی با کشورهای اسلامی در حوزه تبلیغ اسلامی
  دیدار مفتی مسکو و هیئت بحرینی
  واکنش جامعه اسلامی روسیه به افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم و قتل عام مردم مظلوم فلسطین
  گزارش کامل حضرت سمیعولین از وضعیت بین مذهبی در روسیه در دیدار هیئت های اسلامی خارجی
  کنفرانس بین المللی علمی-کاربردی «دین در رسانه های گروهی مذهبی به عنوان فضای حیات امروزی» در شهر قازان
  موضع گیری اداره مرکزی دینی مسلمانان روسیه در رابطه با حملات آمریکا به سوریه
  کامل حضرت سمیعولین مفتی جمهوری تاتارستان به امارات متحده عربی سفر نمود.
  کنفرانس بین المللی الهیات اسلامی در چارچوب مراسم گروه استراتژی «روسیه- جهان اسلام»
  بازدید هیئت جنبش مقاومت اسلامی حماس از اداره دینی مسلمانان روسیه
  همکاری اداره دینی مسلمانان داغستان و عربستان
  بررسی همکاری فرهنگی ترکیه و تاتارستان
  سفر هیئت شورای مفتیان روسیه به چین
  دیدار راویل عین الدین و معاون پارلمان عربستان
  هشتمین همایش بین منطقه ای فرهنگ اسلامی «جهان اسلام»
  دیدار کامل اسحاق اف و سرپرست موقت داغستان
  دیدار مفتی شیخ راویل عین الدین با سفیر فوق العاده و تام الاختیار ایالات متحده آمریکا در مسکو
  ملاقات حیدر هادی،سفر فوق العاده عراق و راویل عین الدین در مسکو

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :