جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مردم اینگوشتیا به موفقیت از طریق ایمان باور دارند

مرکز سنجش افکار عمومی روسیه در پژوهشی با عنوان «نگاه جوانان قفقاز شمالی»، موضوعاتی چون راه های رسیدن به موفقیت، عملکرد رییس جمهور ولادیمیر پوتین، نگاه جوانان به ارتش، عملیات هوایی روسیه در سوریه و جستارهایی از این دست را برای آگاهی از نظر جوانان قفقاز شمالی به پرسش گذاشته است. در گزارش زیر آمار به دست آمده از این مطالعه میدانی را می‌خوانید.

  

آمار و نظرسنجی: بر پایه آخرین پژوهش‌های انجام گرفته در مرکز سنجش افکار عمومی روسیه، جوانان در قفاز شمالی از عملکرد رییس‌جمهور روسیه راضی هستند، ولی از مقامات محلی چندان خرسند نیستند. در این پژوهش‌ها مشخص شده که تنها مردم جمهوری چچن هستند که از فعالیت رییس منطقه، رمضان قدیروف، بیش از ولادیمیر پوتین رضایت دارند. شمار فراوانی از جوانان بر این باورند که تنها به کمک روابط شخصی و اقدام غیرقانونی مي‌توان به پول هنگفت رسید، و تنها 12% معتقدند فقط «مؤمنین راستین» هستند که می‌توانند به سعادت برسند. شمار پیروان دیدگاه دوم در اینگوشتیا (47%) بیش از مناطق دیگر است.

این مرکز، پژوهشی با عنوان «نگاه جوانان قفقاز شمالی» در گروه سنی 16 تا 29 سال از مردم داغستان، اینگوشتیا، کاباردینو بالکار، کاراچایوا چرکسیا، اوستیای شمالی و چچن ترتیب داده است. در این مطالعات میدانی، روشن شد که از سال 2011 میلادی جوانان در همه جمهوری­های نامبرده نگاه بهتری نسبت به عملکرد رییس جمهور ولادیمیر پوتین دارند. این تغییر احوال در جمهوری اینگوشتیا بیش از دیگر مناطق قفقاز دیده می­شود. در سال 2011 تنها 29 منطقه از سراسر کشور عملکرد رییس جمهور دیمیتری مدودیف را مثبت ارزیابی می­کردند، اما امروز با حضور ولادیمیر پوتین در کرسی ریاست جمهوری این آمار به 96 منطقه رسیده است.

با این حال، جوانان منطقه قفقاز شمالی عملکرد دستگاه­های منطقه­ای دولت فدرال را به گونه‌ای دیگر ارزیابی می­کنند. برای نمونه، شاخص رضایت از کار یونس بک یفکوروف رییس منطقه اینگوشتیا بسیار پایین است، اما در چچن شرایط بهتر بوده و بیشتر جوانان از عملکرد رمضان قدیروف خرسندند.

به گفته یلنا میخایلونا، مدیر برنامه ویژه این مرکز مطالعات آماری، در چچن و اینگوشتیا راه­های شکوفایی برای استعدادهای نهفته جوانان، بسیار بیشتر از دیگر جمهوری­های منطقه قفقاز شمالی است. همین امر بر میزان رضایت از دستگاه­های دولتی تاثیر می­گذارد. عامل بیکاری مانع بزرگی برای شکوفا ساختن توانمندی جوانان است. 40% جوانان در قفقاز شمالی که خود را مسلمان می‌خوانند، با اطمینان می­گویند که جوانان برای فرار از بیکاری به گروهک­های افراطی می‌پیوندند. 33% جوانان در قفقاز شمالی بر این باورند که نبود بازار کار، عامل اصلی بیکاری است. 28% فقدان ارتباطات، 25% نداشتن تجربه و 11% کمبود امکانات برای تحصیل را عامل اصلی بیکاری می­نامند.

جوانان در قفقاز تصورات کاملا متفاوتی از راه­های موفقیت دارند. 33% افرادی که در نظرسنجی­ها شرکت کرده‌اند معتقدند تنها افراد بااستعداد می­توانند به ثروت دست یابند، 32% رفاه را با تحصیلات عالیه مرتبط می­دانند و 37% باور دارند که ثروت و رفاه از آنِ کسانی است که ارتباطات خویشاوندی یا دوستانه با افراد خاص دارند. در این میان 15% نیز به قانون شکنی به عنوان راه کسب درآمد اشاره می­کنند و 12% «ایمان درست» را به عنوان راه رسیدن به رفاه و ثروت معرفی می­کنند. افرادی که به ایمان و اعتقاد واقعی به عنوان ابزار دستیابی به رفاه اشاره می­کنند در اینگوشتیا بیش از دیگر جمهوری­های قفقاز شمالی است (47%).

نگاه به ارتش: جوانان در قفقاز شمالی نگاه نسبتا مثبتی به ارتش دارند. 67% معتقدند که خدمت سربازی امری مهم است، اما 31% نیز با آن مخالف هستند. در جمهوری چچن تنها 27% جوانان خدمت سربازی را مهم می­دانند و 71% آن را غیرضروری و بی‌فایده می­دانند.

عملیات هوایی روسیه در سوریه: در میان جوانان قفقاز شمالی 30% با عملیات هوایی روسیه در قلمروی سوریه به شدت مخالف هستند. در اینگوشتیا شمار مخالفان این عملیات به 64% می­رسد (29% موافق هستند). در چچن 16% حامی بمباران بوده و 29% آن را محکوم کرده­اند. 54% نیز هیچ اظهار نظری نکرده‌اند. یلنا میخایلوا می­گوید که برخی از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که نمایندگان داعش به سراغ آنها آمده و قصد جذب ایشان را داشته­اند.

یوسف دیسکین عضو اتاق اجتماعی روسیه خاطر نشان کرد که امروز در قفقاز خانواده‌ها می‌روند تا از شکل گذشته خود گذار کرده و به صورت یک نهاد محکم برای همگرایی در جامعه و یا مدرسه­ای برای تربیت نسل جدید تغییر شکل ­دهند. از این رو بحران هویتی جدی­تر می­شود. اگر جوانان خود را بخشی از نظام کنونی به شمار نیاورند، برای حل بی­عدالتی‌ها به جستجوی راه­هایی می‌پردازند که پیامدهای بدی به دنبال خواهد داشت.

منبع: روزنامه کامرسانت

http://www.kommersant.ru/doc/3018958

 

 

 شماره خبر : 402      تاريخ : 2016/06/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  سیاست ها ،برنامه ها و قوانین ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :