جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

سیاست توسعه بلندمدت تئاتر در روسیه

نظریه توسعه بلندمدت تئاتر در فدراسیون روسـیه تا سال 2020 به همراه دستور رییس جمهور کشور و دیگر اسناد مربوطه از سال 2011 به اجرا گذاشته شده و مهم ترین دستاوردهای آن نیز بررسی شد.

  

سرویس فدرال: سال 2011 دولت فدرال به منظور مشخص کردن راه­ها و روش­های حفظ دستاوردهای هنر تئاتر ملی و تدوین برنامه­های بلندمدت (2020-2012) اقدام به تهیه نظریه توسعه تئاتر در کشور کرد. در راستای این اقدام، توسعه پویای تئاتر به شکل سنتی و استفاده از نوآوری­ها و تجربه جهانی در این حوزه آغاز شد.

مهم­ترین دستاورد مرحله نخست برنامه توسعه تئاتر (2015-2012) چنین بوده است که تعداد تئاترهای کشور (زیر نظر یا بدون نظارت مستقیم وزارت فرهنگ) از 606 تئاتر در سال 2012 به 614 تئاتر در سال 2015 رسید؛ تولیدات این حوزه از جمله تعداد برنامه­های برگزار شده در تئاترها از 150 هزار به 165 هزار برنامه افزایش یافت؛ تعداد اجراهای جدید از 2710 نمایش در سال 2012 به 2876 نمایش در سال 2015 رسید و مهم­تر از همه تعداد تماشاگران تئاتر از 33 میلیون و 400 نفر در سال 2012 به 38 میلیون و 100 نفر افزایش یافته است.

وزارت فرهنگ با تدوین این سند توسعه تئاتر کشور قصد دارد ظرفیت­های ملی فرهنگی را حفظ کرده، آن را توسعه داده و فضای واحدی را از نظر فرهنگی در روسیه فراهم کند همچنین وزارت فرهنگ قصد دارد شرایطی را به وجود آورد که دسترسی افراد به ارزش­های فرهنگی یکسان شده، هنر میهنی در فرایند فرهنگ جهانی به دنیای کنونی نزدیک شود و خود را با بازار مصرف فرهنگی هماهنگ سازد. برای تأمین این هدف نیاز به کار مداوم سازمان­های با نظارت وزارت­خانه و حمایت از سوی دولت در مناطق مختلف روسیه و در خارج از کشور وجود دارد. توسعه برنامه گروه­های نمایشی سیار، حمایت از تئاترهای روسی در خارج از کشور، توسعه تئاتر کودک و نوجوان و از جمله برنامه­های ویژه برای مناطق و حمایت از ساخت و پیشبرد آثار درام میهنی برای کودکان و نوجوان نیز در همین راستا قرار می­گیرد همچنین دولت باید از کارگردانان جوان تئاتر حمایت شود.

با احتساب شرایط خاص و توسعه تئاتر کشور و اهداف و وظایف تعریف شده در اسناد طی سال
2015-2014 روی تئاتر کودک و نوجوان با اجرای آثار روسی و غیرروسی، آماده کردن ساز و کارهایی برای تشویق گروه­های نمایشی تئاتر، حمایت از درام داخلی به­ویژه برای کودکان و نوجوانان، حمایت دولتی از پروژه­ها و طرح­های اجتماعی برای توسعه هنر تئاتر و در نهایت ساخت و توسعه شبکه استودیوهای تئاتر کودک و نوجوان و دریافت کمک از سوی سازمان­های فرهنگی و آموزشی تمرکز شد.

در ژانویه 2016 طرح تخصیص گرانت به جوانان مستعد برای اتمام دومین مدرک در حوزه هنر به دولت فدراسیون روسیه اعطا شده و در نهایت در 20 ژوئن 2016 به امضا رسید.

سال 2016 مبلغ 2 میلیون و 200 هزار روبل برای اجرای این طرح تخصیص داده شده است. قرار است تعدادی از طرح­های آهنگ­سازان، آزمایشگاه­های هنری، سمینارهای ملی برای توسعه شیوه­های تدریس و کار با کودکان و آموزش مهارت­های مدیریت در تئاتر موزیکال کودکان عملی شوند همچنین دوره کارآموزی کارگردانان جوان و ساخت نمایش­نامه­هایی برای کودکان در مناطق نیز برگزار خواهد شد.

وزارت فرهنگ روسیه با همکاری اتحادیه فعالان تئاتر فدراسیون روسیه، کار تدوین شیوه تدریس و تأمین نیازهای مالی برنامه­ها در راستای توسعه تئاتر کودک و نوجوان و حمایت از محصولات جدید به­ویژه برای کودکان و نوجوان را ادامه می­دهد.

 

منبـع: وزارت فرهنـگ فـدراسـیون روسـیه

http://mkrf.ru/ministerstvo/kollegiya/reports/detail.php?ID=1074637

 

 شماره خبر : 408      تاريخ : 2016/07/15        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  هنر ،  هنر های نمایشی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :