جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

متروپولیت ایلاریون: تدریس الهیات در مدارس غیردینی با امنیت ملی گره خورده

به گفته ایلاریون تدریس الهیات در موسسه های آموزشی غیردینی کشور تا حدی به مسأله امنیت ملی مربوط می شود. در دنیای امروز قدرت هایی وجود دارند که از دین برای برهم زدن ثبات در جامعه، ایجاد رعب و وحشت و جذب جوانان به سوی سازمان های تروریستی استفاده می کنند.

  


کاگانوف: از کسی پوشیده نیست که برخی قدرت­ها در انتظارند تا از نقاظ ضعف در ارتباط بین ادیان و از شبه حقیقت­ها استفاده کنند و با تکیه بر آنها دستاوردهای دروغین خود را به اثبات برسانند. تروریسم و دیگر حوادث غم­انگیز امروز دستاورد همین قدرت­ها است.

من اطمینان دارم که جامعه متخصصان حوزه الهیات و دیگر علوم می­توانند براساس اصول و تعالیم دینی متونی را تدوین کنند که جامعه غیرمتخصص درک درستی از مفاهیم و تعابیر به دست آورند.

شما در صحبت­هایتان از اسلام مثال زدید. من در کارم با سیستم آموزش اسلامی هم سر و کار دارم. این سیستم هم بخشی از آموزش مردم ما است چه ویژگی­های خود را دارد. ما اغلب با مفتیان، مدیران دانشگاه­های اسلامی و غیراسلامی ارتباط داریم. تعابیر و تفاسیر کتاب­های قدیمی از نظر برخی به مثابه متون مقدس نیست بلکه کتاب راهنما برای دنیای امروز است برخی از روحانیان نیز به این مسأله اشاره می­کنند. این موضوع ظرافت و پیچیدگی دارد. باید مطالعه و تحقیق دقیق و عمیق صورت بگیرد تا افراد علاقه­مند به این موضوع از آن بهره­برداری کنند.

ایلاریون: فرمایش شما کاملاً صحیح است. برخی بر این باورند که تمام ادیان به دنبال محبت و صلح هستند، اما می­بینیم که امروزه از دین برای کشتار مردم استفاده می­شود. موارد متعددی درباره پیروی جوانان از ایدئولوژی­های شبه­دینی شنیده­ایم که با استفاده از نام دین و شعارهای دینی، آموزه­های دیگری را به آنها می­آموزند. به طور قطع متخصصان دین می­توانند در این مسایل به ما کمک کنند زیرا مطالعه در دین به عنوان یک شاخه علمی حتی به افراد مذهبی هم کمک می­کند تا از زاویه صحیح به خودشان نگاه کنند.

مهم این است که این شاخه یعنی دین­شناسی با مطالعات عمیق و در مسیر صحیح پیش برود برای مثال شخص بتواند اصول کلیسا را از فرقه­های شکل­گرفته تفکیک کند. چندی پیش ضمن گفت­وگو با یکی از دانشمندان رشته مطالعات دینی، ایشان ­گفتند: برای ما کلیسا، اسلام یا شیطان­پرستی یا هر فرقه دیگر فرقی نمی­کند. اینها همه سنت­های دینی هستند که آموزه­های مختلفی دارند.

من به ایشان این­گونه توضیح دادم: فکر می­کنم که شما به­شدت گمراه شده­اید. شما می­توانید فردی مؤمن یا غیرمؤمن باشید اما به طور قطع اجازه نمی­دهید که پسرتان به فرقه شیطان­پرستان یا سازمان­های تروریستی ملحق شود. این نقطه مشترک بین ما و شماست. اگر شما نمی­توانید بین کلیسا و فرقه­ها تفاوت قایل شوید، چه دین­شناسی هستید؟

به نظر من گفت­وگو بین محققان علوم دینی با متخصصان الهیات بسیار مهم است. این گفت­وگوها امروزه هم هست اما هنوز در مسیر اصلی خود قرار نگرفته است. هنگامی که ما درباره امنیت ملی صحبت می­کنیم بی­تردید باید به خطرات حاصل از برخی فرقه­ها و تعابیر و تفاسیر اشتباه و گمراه­کننده متون مقدس توجه نشان بدهیم. این وظیفه مشترک تمام متخصصان علوم الهیات و محققان علوم دینی است.

کاگانوف: این وظیفه اصلی سیستم آموزش است. همه ما می­دانیم که جوانان هدف اصلی حملات دینی و علمی هستند. جوانانی که از دانش کمتر برخوردار بوده و موضع مشخصی در زندگی ندارند بیش از سایرین در دام این افراد می­افتند. متأسفانه شرایط امروز به­گونه­ای است که فن­آوری­ها در حوزه اطلاعات به­سرعت رشد می­کنند اما جامعه به دلیل موانعی که وجود دارد فرصت سازگاری با آن را پیدا نمی­کند و پیدا کردن راه­های حفاظت از جامعه در مقابل آنها نیاز به زمان دارد. وظیفه ما این است که کودکانمان و سایر مردم جامعه را در مقابل خطرات احتمالی رشد تکنولوژی حفظ کنیم. در اکثر موارد حتی بزرگسالان هم به دام افراد سودجو می­افتند زیرا آنها از نیروهای متخصص برای دست­یابی به اهدافشان استفاده می­کنند. این مسأله بسیار مهم است زیرا ادیان سنتی ما پیام روشنگری، محبت، دوستی و رشد معنوی انسان را به همراه دارند که شایسته احترام و توجه است. آموزه­هایی غیر از این برای کودکان ما همانند سم است.

اما چطور باید این آموزه­ها را از هم جدا کرد؟ متخصصان باید معیارها را مشخص کنند. این موضوع بسیار پیچیده است. چگونه می­توان خطی کشید و گفت که سمت چپ این خط غلط و سمت راست آن صحیح است. ما باید برای حمایت و حفاظت از مردم جامعه تدبیری اتخاذ کنیم اما کاملاً اصولی و قاطعانه زیرا نحوه دعوت از افراد به تناسب شرایط تغییر می­کند. سنت­ها، قوانین نانوشته و باورهای چند صد ساله وجود دارند اما شرایط تازه­ای به وجود می­آید، فیلم­های جدید ساخته می­شوند، آموزه­های جدید یا شبه­آموزه­ها تدوین می­شوند. باید بتوانیم نسبت به آنها واکنش نشان بدهیم. متخصصان باید از دانش عمیق و دست­های پاک برخوردار باشند.

ایلاریون: به طور کل من از سطح همکاری­های بین کلیسای ارتدوکس روسیه و دیگر ادیان سنتی در کشور و وزارت علوم روسیه راضی هستم اما رسیدن به این سطح از تعاملات مستلزم زمان بود زیرا ما
نگاه­های مختلفی داشتیم و برای موافقت با معیارهای سختی که وزارت علوم تعیین کرده بود و تنها در چارچوب آن امکان تشکیل شورای پایان­نامه میسر می­شد زمان زیادی صرف کردیم. برای ورود به این سیستم هر یک از ما تلاش کردیم. برای مثال ما از رساله­های خود مجدد دفاع کردیم و هر یک از متخصصانی را که برای ورود به شورا پیشنهاد می­کردیم با معیارها هماهنگ کرده­ایم.

من فکر می­کنم تصمیم­های اتخاذ شده چه درباره تشکیل شورای متخصصان که امیدوارم به­زودی کار خود را آغاز کند و چه در سایر موارد از مدت­ها پیش لازم به نظر می­رسیدند. ما روی این تصمیم­ها مدت زیادی کار کردیم و مسؤولیت آن را کاملاً به عهده گرفته­ایم. امیدوارم که نتایج مثبتی به دنبال داشته باشند به همین دلیل از وزارت علوم فدراسیون روسیه سپاسگزاریم و امیدواریم که در کشور صلح و امنیت برقرار باشد.

کاگانوف: از شما هم به خاطر ارزیابی درستتان سپاسگزارم. این گام جدید نه تنها به خاطر تشکیل شورای پایان­نامه که حتی در حل سایر مسایل نیز اهمیت دارد زیرا بسیاری از مسایل با هم تلاقی دارند و حتی به زبان روسی و تدریس «اصول فرهنگ دینی و اخلاق غیردینی» مربوط می­شوند. ما خوشحال هستیم که برای درک درست از هم تلاش می­کنیم. هر حرکت مثبتی مستلزم توافق است و بدون توافق ما دستاوردی نخواهیم داشت.

 

منبع: کلیسای ارتدوکس روسیه

http://www.patriarchia.ru/db/text/4545326.html

 

 

  شماره خبر : 414      تاريخ : 2016/07/15        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  سیاست،برنامه،قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :