جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود

ماکسیم شفچنکو روزنامه نگار، سیاست پرداز و عضو اتاق اجتماعی روسیه در واکنش به نارضایتی برخی شهروندان روس که نارضایتی خود را نسبت به محدودیت تردد در مسیرهای اصلی مسکو در عید فطر اعلام کرده بودند، تاکید کرد این مساله که در مسکو تنها چهار مسجد وجود دارد، مشکل دولت مسکو است؛ نه مسلمانان.

  

سرویس فدرال: روز عید فطر همزمان با برگزاری نماز عید بسیاری از خیابان­های مرکزی شهر بسته شد. نزدیک به 200 هزار نفر از پیروان دین اسلام در خیابان­ها و مساجد به نماز ایستادند. تعداد زیادی از شهروندان در شبکه­های اجتماعی نارضایتی خود را نسبت به محدودیت تردد در مسیرهای اصلی شهر ابراز کردند.

ماکسیم شفچنکو روزنامه نگار، سیاست پرداز و عضو اتاق اجتماعی روسیه می­نویسد: "چه کار می­توان کرد که مردم نسبت به این قبیل مسائل تحمل­پذیری بیشتری از خود نشان دهند؟ زمانی که بازی فوتبال بین تیم­های مهم برگزار می­شود، خیابان و مترو و بسیاری اماکن دیگر به دلیل ازدحام طرفداران تیم­ها غیرقابل عبور می­شوند، هیچ کس اعتراض نمی­کند. زمانی که کنسرتی بزرگ به طور مثال در کاخ کرملین برگزار می­شود و تمام مسیرها به سمت آخوتنی ریاد (منطقه حول کرملین) را می­بندند، هیچ کسی اعتراض نمی­کند".

به اعتقاد شفچنکو، "یک بار در سال با رعایت تمام موازین قانونی و مقررات اجتماعی این عید برگزار می­شود. مسلمانان نیز از حقوق یکسان با سایر افراد جامعه برخوردارند. ما همه شهروندان یک حکومت هستیم. هر کس حق دارد با خانواده و نزدیکان خود جشن برپا کند. اگر نزدیکان به دویست یا پانصد هزار نفر رسید، باید به خاطر آنها شادی کرد. و این مساله که در مسکو تنها چهار مسجد وجود دارد، مشکل دولت مسکو است، نه مسلمانان."

این روزنامه نگار فعال می­گوید که اگر اماکن برگزاری این عید در تمام گوشه و کنار مسکو وجود داشتند، آنوقت ده هزار نفر در مسجد پراسپک میرا (مسجد جامع مسکو) جمع نمی­شدند.

شفچنکو بر ضرورت احداث مساجد بیشتر تاکید می­کند. به گفته وی، باید در بلوار احمد قدیروف باید مسجد چچن­ها ساخته شد. باید برای داغستانی­ها و تاتارهای کریمه مساجدی احداث کرد. برای روسیه مایه آبروریزی است که چند مسجد در پایتخت خود ندارد تا پیروان دین اسلام در آن به دعا و نیایش بنشینند. من معتقدم که هر یک از جمهوری­های اسلامی باید علاوه بر سفارتخانه، یک مسجد هم داشته باشند. برای دیاسپورا هم ساخت مسجد لازم است.

شفچنکو در ادامه می­گوید: باید با این تفکر اشتباه و گمراه کننده خداحافظی کنیم که در مساجد افراد را اغفال و جذب گروه­های داعش می­کنند. جای تاسف است. افراد را در زیرزمین­ها، در کافه و فضای مجازی اغفال می­کنند. مساجد باید تحت نظارت باشند، کلا چهار مسجد که بیشتر نداریم. اگر چهار هزار مسجد بود، بحث به شکل دیگری درمی­آمد. من باور نمی­کنم که در این مساجد کسی را اغفال کنند. نظارت بر مساجد بسیار دقیق و جدی است.

منبع: اسلام. ار اف

http://islamrf.ru/news/point-of-view/analytics/39768/

 شماره خبر : 427      تاريخ : 2016/07/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :