جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, December 13, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

آرزوی عدالت در روسیه

کارشناسان لوادا سنتر با اشاره به 26 برابر شدن درآمد ده درصد ثروتمند نسبت به ده درصد فقیر جامعه، از گسترش شکاف اجتماعی بیش از هر زمان دیگر در فدراسیون روسیه خبر می دهند.

  

آمار و نظرسنجی: 48 درصد مردم روسيه اطمینان دارند که زیر پا گذاشتن قانون در روسيه ماهیت گسترده دارد. هر روزه رسانه‌های گروهی مورد دیگری از رفتار خودسرانه نخبگان روسيه (از "جوانان طلایی" گرفته تا مدیران ارشد و رانندگان آنها) نقل می‌کنند. جامعه شناسان اطمینان دارند که پشت سر این موارد جداگانه که به ظاهر مطرح شده و سپس فراموش مي‌شود امر بزرگتری نهفته است؛ یکی از این امور شدت یافتن نابرابری اجتماعی است. اما این یک نقطه دردناک است که مقامات باید در مورد آن فکر کنند، مخصوصاً امروز وقتی بزودی انتخابات سراسری در کشور برگزار مي‌شود.

برای درک معیار مسئله کافی است گفته شود 43% جمعیت آماری از رفتار اوباشانه شامسواروف فرزند یکی از مدیران ارشد کمپانی لوک‌‌اویل اطلاع کامل داشته و 37% دیگر در این مورد "شنیده‌اند". این درصد فوق العاده بالای اطلاع داشتن جامعه از یک حادثه رخ داده در خیابانهای مسکو گویای این امر می‌باشد. 82% جمعیت آماری معتقد است مجازات شامسواروف (15 روز حبس) زیاده از حد ملایم بوده است.

مهم‌ترین موضوع این است که وقتی از مردم سئوال شد به نظر آنها چه کسی بیش از همه قانون را زیر پا می‌گذارد آنها از طبقات بالای جامعه، افراد نزدیک به حکومت، ثروتمندان و افراد بانفوذ، مقامات بلندمرتبه، اقوام و نزدیکان آنها، فرزندان لوس اغنیا و تجار یاد کردند. باید به این توجه شود که این گروه‌ها نخبگان روسيه را تشکیل می‌دهند. اگر مردم باور می‌کنند که نخبگان کشور قانون را بلامجازات نقض می‌کنند این امر نشانه نگران کننده‌ای برای حکومت است.

کارشناسان لوادا سنتر خاطر نشان می‌کنند امروز شکاف اجتماعی در روسيه بیش از هر زمان گسترش یافته است. تفاوت درآمدهای 10% ثروتمند جامعه و 10% فقیر (طبق سنجش منابع غیروابسته) 26 برابر شده است. این تفاوت بین درآمدها باعث ناخرسندی مردم مي‌شود. از این رو آنها نتیجه‌گیری می‌کنند که جامعه کنونی ساختار عادلانه ندارد؛ اما از رنجش تا تشنج یک قدم فاصله است.

به نظر کارشناس لوادا سنتر سطح تشنج در جامعه روسيه فوق العاده بالا است و تمایل جامعه به برقراری عدالت مشهود است. همچنین گفتنی است ناخرسندی جامعه از حکومت ساختار متفاوتی دارد. سطح ناخرسندی از رئیس جمهور پوتین کمتر از همه است اما اکثریت (51%) از فعالیت دولت ناراضی است و درصد افراد ناراضی از دومای دولتی به 60 درصد می‌رسد.

منبع: مجله آگانیوک

http://www.kommersant.ru/doc/3024374

 شماره خبر : 444      تاريخ : 2016/07/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  حقوق اجتماعی ،  عدالت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :