جامعه و فرهنگ روسیه

 Saturday, August 15, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

توسعه و تحقق استعدادهای فکری و خلاقانه ی کودکان و جوانان در تاتارستان

نظریه ی توسعه و تحقق استعدادهای فکری و خلاقانه ی کودکان و جوانان جمهوری تاتارستان با عنوان «چشم انداز» که در اکتبر 2012 با فرمان رئیس جمهور تاتارستان پذیرفته شده بود، برای انجام کار سیستماتیک به وزارتخانه ها، ادارات، مؤسسات و سازمان‌های علمی-آموزشی مرتبط سپرده شد.

  

سرویس مناطق: جلسه­ دولت جمهوری تاتارستان به ریاست "ایلدار خالیکُف" نخست وزیر این جمهوری در مورخ 28 جولای 2016 برگزار شد. تکامل فعالیت وزارتخانه­ها، ادارات و سازمان‌ها در زمینه­ی اجرای نظریه­ی توسعه­ی پتانسیل فکری و خلاقانه کودکان و جوانان جمهوری تاتارستان (تحت عنوان «چشم­انداز») و برنامه­ی رسمی «مدیریت استراتژیک استعدادها در جمهوری تاتارستان در سال‌های 2015-2020» موضوعات این جلسه بود. در این جلسه که به صورت ویدئوکنفرانس (در حالی که ارتباط با تمام مناطق شهری برقرار بود) در خانه­ی دولت جمهوری تاتارستان برگزار شد، "الکسی پیسُشین" معاون اول نخست­وزیر جمهوری تاتارستان و "شامیل غفارُف" معاون نخست­وزیر و مدیر دستگاه هیأت وزیران این جمهوری نیز حضور داشتند.

ایلدار خالیکُف در نطق آغازین خود یادآور شد که نظریه­ی توسعه و تحقق استعدادهای فکری و خلاقانه­ی کودکان و جوانان جمهوری تاتارستان با عنوان «چشم­انداز»، اکتبر 2012 با فرمان رئیس­جمهور تاتارستان پذیرفته شده و برای انجام کار سیستماتیک بر روی آن به وزارتخانه­ها، ادارات، مؤسسات و سازمان‌های علمی-آموزشی مرتبط سپرده شد. سپس بر اساس نظریه­ی چشم­انداز، به موجب مصوبه­ی دولت جمهوری تاتارستان در دسامبر 2014 برنامه­ی «مدیریت استراتژیک استعدادها در جمهوری تاتارستان در سال‌های 2015-2020» پذیرفته می­شود. به گفته­ی ایلدار خالیکُف، این برنامه پشتیبانی مالی می­شود و سازمان خودگردان و غیرانتفاعی "دانشگاه آزاد نوابغ قازان 2.0"، به عنوان مأمور اجرای آن انتخاب شده است.

ایلدار خالیکُف همچنین خاطرنشان می­کند که در نتیجه­ برگزاری همایش «کشف نوابغ» (دسامبر 2015)، "رستم مینیخانُف" رئیس جمهور تاتارستان، بر اهمیت تکامل و گسترش اقدامات در زمینه­ی شناسایی زودهنگام جوانان بااستعداد و حمایت از ایشان تأکید کرده است.

"اِنگِل فَتاحُف" معاون نخست­وزیر و وزیر آموزش و علوم جمهوری تاتارستان از اجرای برنامه­ی «مدیریت استراتژیک استعدادها در جمهوری تاتارستان در سال‌های 2015-2020» در سال 2015 و مأموریت‌ها در سال 2016 اینگونه گزارش می­دهد: "برنامه مورد تایید انجمن مؤسسات و صنعتگران جمهوری تاتارستان و متخصصین مرکز لئونتیِفسکی قرار گرفته است. این برنامه­ی رسمی با حمایت کارشناسانه­ی آژانس ابتکارات استراتژیک اجرا می­شود. در واقع، اجرای نظریه­ی چشم­انداز و برنامه­ی رسمی، این امکان را به ما داد تا انستیتوی راهنمایی را در جمهوری تاتارستان ایجاد کنیم. البته این انستیتو نیاز به کار بیشتری دارد. معلمین راهنمایی که دوره­های آموزشی مدیریت پرورش نوابغ را سپری می­کنند، امتحان تخصص خواهند داد. به علاوه، دانشگاه نوابغ با همکاری دانشگاه دولتی تربیت معلم نابِرِژنیه چِلنی و دیگر آموزشگاه­های عالی تاتارستان و روسیه در حال تدوین برنامه­ی پیشرفته­ی مدیریت ارتقای پتانسیل و استعدادها می­باشند. این برنامه برای مسئولین سازمان­هایی که با کودکان و جوانان کار می­کنند و نیز ادارات پرورش کادر مؤسسات در نظر گرفته شده است".

به گفته­ی انگل فتاحوف، تمام اموری که در برنامه­ی رسمی سال 2015 پیش­بینی شده بود، از جمله: سمینارها، میزگردها، اجلاس­ کاری و تخصصی و آموزشگاه­ها محقق شده است. در حال حاضر، به واسطه­ی برنامه­ی رسمی، بیش از 10 هزار کودک و جوان (از 12 تا 30 سال) در شهرها و مناطق تاتارستان جذب آموزش غیررسمی شده­اند.

وزیر آموزش و علوم جمهوری تاتارستان تدوین آیین­نامه­ای برای شناسایی و حمایت کودکان و جوانان با استعداد و پیوند ایشان به اقتصاد جمهوری تاتارستان را از مهمترین وظایف در سال 2016 برشمرد. وی اضافه کرد، لازم است در سطح جمهوری، سیستمی برای رصد کردن میزان رشد و تحقق پتانسیل­های بالقوه­ی کودکان و جوانان ایجاد شود. برای این منظور، نمایندگان شهرها و مناطق آموزش خواهند دید.

منبع: پراوا تاتارستان

http://prav.tatarstan.ru/rus/index.htm/news/698289.htm


 شماره خبر : 452      تاريخ : 2016/08/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ، جامعه ،  آموزش علم و فناوری ، زن،خانواده،کودک و جوانان ،  سایر جنبه ها و اشکال آموزش ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :