جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

واکنش کرملین به سخنان نخست وزیر در خصوص دستمزد کم معلمین

چندی پیش نخست وزیر روسیه در پاسخ به اعتراض معلمی در خصوص دستمزدهای پایین گفته بود که "پول نیست، اما طاقت بیاورید". موضوعی که با واکنش های بسیاری در فضای مجازی و حتی کرملین رو به رو شد.

  

سرویس فدرال: "دیمیتری مدودف" نخست وزیر روسیه در گفتگو با تعدادی از معلمین مدارس و اساتید دانشگاه­های این کشور در نشست «قلمروی معانی» گفته بود که "پول نیست، اما طاقت بیاورید[1]." موضوع با سخنان یکی از معلمین از داغستان شروع شد که نسبت به دستمزد پایین معلمین به نسبت نظامیان در منطقه اعتراض داشت. به گفته وی، دستمزد یک معلم در داغستان بین 15-10 هزار روبل (200-150 دلار) در ماه است، حال آنکه مامورین پلیس نزدیک به 50 هزار روبل درآمد دارند. مدودف در همین رابطه با اشاره به تجربه کاری خود توضیح داد که معلم جوان، راه­های کسب درآمد را پیدا می­کند. به گفته نخست وزیر نباید حقوق معلم و پلیس را با هم مقایسه کرد، زیرا حرفه مامورین حفظ نظم و امنیت خطرات زیادی به دنبال دارد. وی همچنین تاکید کرد که بعد از پایان تحصیلاتش در دانشگاه، ابتدا مدتی را با دستمزد 90 روبل در ماه به عنوان مدرس در دانشگاه کار می­کرده است، در حالی که پلیس­های تازه کار در آن زمان ماهانه 250 روبل درآمد داشتند.

مدودف خطاب به مدرسین گفت که اگر می­خواهید درآمد بیشتری داشته باشید، بهتر درس بخوانید.

این در حالی است که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در ماه می دستور بالابردن دستمزد معلمین را صادر کرده بود و قرار بر این بود که تا سال 2018 دستمزد معلمین و اساتید دانشگاهی تا دو برابر افزایش پیدا کند. "دیمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین در همین رابطه تاکید کرد که دستور ماه می به هیچ عنوان بازنگری نخواهد شد (به اجرا درمی­آید).

بعد از انتشار این سخنان از سوی پسکوف، کاربران اینترنتی عکس پرنده­ای را در صفحات خود منتشر کرده و نوشتند که دولت باید استعفا بدهد. در سایت «ویزگلیاد» (نقطه نظر) نوشته شده که به دلیل مشکلات موجود در حرفه معلمی، در سال­های اخیر کیفیت آموزش در کشور به طرز تاسف­باری افت کرده است.

این اولین باری نیست که نخست وزیر چنین سخنانی را خطاب به مردم ناراضی بیان می­کند. در ماه مه نیز ضمن بازدید از کریمه و گفتگو با مردم محلی در پاسخ به خانم بازنشسته­ای که از شرایط سخت زندگی و مستمری پایین گله­مند بود گفت: "فعلا برنامه­ای برای تغییر مبلغ مستمری نداریم" و برای همه آرزوی اوقات خوش و طاقت آوردن در این شرایط را کرد که بسیاری از محافل طنز و فکاهی از این عبارات نهایت استفاده را کردند.

منبع: اخو ماسکوی / ویزگلیاد

http://echo.msk.ru/news/1814042-echo.html

http://vz.ru/news/2016/8/3/825022.html



[1]  ماسکوفسکی کامسامولتس

  http://www.mk.ru/social/2016/07/27/nechego-est-novyderzhites.html

 شماره خبر : 457      تاريخ : 2016/08/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ، جامعه ،  آموزش علم و فناوری ، امنیت،رفاه معیشت و اشتغال ،  سایر جنبه ها و اشکال آموزش ، معیشت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :