جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

رهبر جمهوری داغستان: قفقاز را سنت های قومی - پدرسالارانه حفظ کرده است

خبرگزاری تاس به مناسبت تولد هفتاد سالگی رهبر جمهوری داغستان گفتگویی صمیمی با "رمضان عبدالطیپوف" انجام داده که مجله جامعه و فرهنگ روسیه امروز آن را به فارسی برگردان کرده است. آنچه در ادامه می خوانید قسمت نخست این گفتگو می باشد.

  

گفتگو: روز چهارم اوت سال جاری رمضان عبدالطیپوف رهبر جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه 70 ساله شد. خبرگزاری تاس به همین مناسبت گپی دوستانه درباره نگاه فلسفی وی به زندگی، اصول و روش­های مدیریت اقوام در جمهوری و برنامه­های وی برای تبدیل کردن دربند به قبله توریست­ها و تربیت کادر برای تورگردانان منطقه داشته که در ادامه می­خوانید:

 

-        آقای رمضان حاجی مرادویچ، یک سال از جشن دوهزار سالگی دربند می­گذرد. چهره دربند برای برگزاری جشن دوهزار سالگی و بعد از آن تغییرات زیادی کرده است. آیا حجم گردشگرانی که به تاریخ این منطقه علاقه دارند هم افزایش یافته است؟

دربند از نقطه نظر فرهنگ و تاریخ و سنت گردشگران را جذب می­کند. افسانه­های زیادی درباره تاریخ این منطقه به واسطه حضور الکساندر مقدونی، چنگیزخان، ایرانی­ها و ترک­ها وجود دارند. بعد از به قدرت رسیدن پطر کبیر، تاریخ واقعی دربند آغاز می­شود. در این دوره دربند به روسیه نزدیک شد و یکی از اولین فرامین پطر، برقراری نظم در نارین قلعه بود.

بعد از پایان جشن دوهزارسالگی دربند، تعداد گردشگران تا 10 برابر بیشتر شد. تازگی در دربند بودم و آنجا چند گروه از بریانسک و رازان دیدم. گردشگران مکان جدیدی پیدا کرده­اند.

 

-        در کنسرتی که به مناسبت روز قانون اساسی داغستان برگزار شد، شما گفتید که نارین قلعه محل برگزاری موقت این دست برنامه­ها است و به زودی مکان جدیدی برای این منظور ساخته می­شود که یکی از محبوب­ترین نقاط شهر خواهد شد. چه برنامه­هایی برای جذب گردشگران دارید؟

موضوع ساخت محلی برای برگزاری کنسرت در دربند حل و فصل شده است. ما با "سلیمان کریموف" (تاجر روس) صحبت­هایی کردیم و او هزینه آن را اهدا خواهد کرد. ما نه تنها گردشگری که حتی زندگی فرهنگی را نیز در دربند توسعه خواهیم داد. نباید وقت را صرف این کنیم که دربند پنج سال قدمت دارد یا دو هزار سال، بلکه باید به فکر توسعه آن باشیم. دربند یک برَند است و باید از این برند برای کسب درآمد استفاده کرد.

من کنسرت روز قانون اساسی را به عمد برگزار کردم تا نشان بدهم که از این راه می­توان کسب درآمد کرد، همانطور که ایتالیا از آمفی تئاتر وِرونا درآمد کسب می­کند... باید مسابقه راه بیندازیم؛ «بهترین ترانه درباره دربند»، «بهترین صدای دربند» و ... تا این مکان محبوبیت و شهرت پیدا کند.

کوه­های جلغان در اطراف نارین قلعه هم از جاذبه­های گردشگری هستند. من چند وقت پیش برای اولین بار در این کوه­ها قدم زدم و متوجه شدم که حتی از خود قلعه جذاب­تر هستند. در این کوه­ها جنگل­های منحصربفرد، چشمه­ها و طبیعت زیبایی وجود دارد... باید این کوه را زنده کرد... ما می­خواهیم یک پارک در آنجا بسازیم که سه قسمت دارد و حدود 7 کیلومتر در اطراف نارین قلعه را احاطه می­کند. در این پارک مسیرهای راه­پیمایی احداث می­کنیم و امکانات کافی برای گردش و استراحت فراهم می­آوریم. بخش اول پروژه پارک سال 2017 راه­اندازی می­شود.

وظیفه اصلی ما در سال جاری احداث زیرساخت­های سواحل دربند است که نیم میلیارد روبل از بودجه فدرال و منطقه به آن اختصاص پیدا می­کند. شهر ظاهر خوبی دارد، اما ساحل در وضعیت بدی است. در آینده می­خواهیم یک بندرگاه درست کنیم که مسافران روی کشتی­های تفریحی در امتداد آب استراحت کنند.

از دیگر برنامه­های جمهوری، احداث یک فرودگاه در نزدیکی دربند است که حجم گردشگران را در منطقه بالا می­برد. ما در حال مذاکره با تاجران هستیم تا سرمایه گذاری کنند. فکر می­کنم که این مساله نیز حل و فصل شود.

 

 

-        در زمان اتحاد جماهیر شوروی، قطارهای توریستی به این منطقه رفت و آمد داشتند. امروز هم قطار «چاینی اکسپرس» به جمهوری اینگوشتیا می­آید، آیا داغستان هم برنامه­ای برای این کار دارد؟

همین تازگی با رئیس راه آهن قفقاز شمالی درباره این پروژه گفتگو کردیم. می­توان به قطار باکو چند واگن اضافه کرد و مسافران را به دربند آورد و یا به عکس از داغستان به باکو برد. این واگن­ها از تمام امکانات برخوردار هستند و با این کار مسافران می­توانند در عرض دو شبانه روز ضمن سفر استراحت کرده و با جاذبه­های گردشگری آشنا شوند. به عبارتی واگن در دربند از قطار جدا می­شود و در مسیر برگشت دوباره به قطار متصل می­شود.

برای کل منطقه قفقاز شمالی هم این برنامه را داریم. ترمینال واگن­ها را باید به روزرسانی کنیم. برای مسیر «ماخاچ قلعه پترزبورگ» 17 واگن کوپه آماده کرده­ایم و در مسیر «مسکو ماخاچ قلعه» هم 30-20 واگن اتوبوسی قرار داده شده است. کار همچنان ادامه دارد.

-        موضوع کادر برای توسعه کار پذیرش گردشگران به چه صورت حل و فصل می­شود؟

کار سختی است. کادر جوان کم است و باید نیرو تربیت کنیم. منظور از تربیت نیرو، برای توسعه تجارت گردشگری و مراکز تفریحی استراحتی است. این موضوع را با لف کوزنِتسوف وزیر قفقاز درمیان گذاشتیم. برنامه­هایی نیز برای آن آماده کرده­ایم.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری تاس

http://tass.ru/opinions/interviews/3509100

 شماره خبر : 468      تاريخ : 2016/07/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ، فرهنگ ،  آموزش عالی ، فرهنگ (کلیات) ،  

اخبار مرتبط :

  تاثیرپذیری جامعه روسیه از فرهنگ غربی و سیر نزولی ارزش ها و سلوک فرهنگی این کشور
  آیا تحصیل رایگان در روسیه ضروری است؟
  هزینه و کیفیت برتر دانشگاه های روسیه، عامل جذب دانشجویان خارجی است
  مشارکت دانشجویان در تعیین اعتبار دانشگاه ها
  آيا اینترنت، بودجه و دولت بر توسعه موزه ها تاثير دارند؟
  پوتین خاطر نشان کرد، لازمه ارتقاء سطح کیفی آموزش، کاهش تعداد موسسات آموزش عالی است
  استادان روسیه همچنان حقوق های کوپکی دریافت می کنند.
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  نیاز آموزش عالی به کنترل اجتماعی
  مصاحبه وزير فرهنگ روسيه با مجله آلمانى اشپيگل
  مشکلات ویزا یکی از دلایل عقب ماندگی روسیه در صادرات خدمات آموزشی
  عکس العمل های مردم روسیه در فضای مجازی نسبت به اسلام آوردن بازیگر مشهور روسی
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  فهرست بهترین دانشگاه های روسیه اعلام شد
  دامه گفتگو با رمضان عبدالطیپوف رهبر جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  دانشگاه های روسیه در لیست بهترین دانشگاه های دنیا
  دانشگاه های روسیه در دنیا بازنده هستند، چون زبان علم انگلیسی است
  افزایش تعداد مدرسین خارجی در دانشگاه های روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :