جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

فعالیت تبشیری ممنوع!

  

گفتگو: ولادیمیر ریاخوفسکی عضو شورای ریاست جمهوری و یکی از طراحان «بسته اسناد یارووا» است که همراه با وکلا و دیگر حقوق­دانان به تدوین توصیه­های عملی مرتبط با این سند برای سازمان­های دینی و پیروان ادیان پرداخته است. به گفته وی، بیش از یکصد هزار نفر مخالفت خود را با این بسته اسناد در سایت «طرح اجتماعی روسیه» اعلام کردند. در این بسته تاکید شده بود که فراخوان یا همدستی در افراطی گرایی در شبکه­های اجتماعی، گروه­های تروریستی، عدم اطلاع رسانی به موقع در صورت مطلع شدن از وقوع جرم در زمره جرایم سنگین قرار گرفته و در دادگاه جنایی به آن رسیدگی می­شود. علاوه بر این، در سند مذکور، سن جزای کیفری را از 14 سال به بالا (تا پیش از آن 16 سال به بالا بود) اعلام کردند. با تصویب و اجرای این بسته اسناد مقرر شد که تمامی بسته­های پستی «پست روسیه» به منظور کشف اسلحه یا مواد مخدر کنترل شده و گفتگوهای تلفنی و همچنین پیامک­ها به مدت شش ماه در سیستم مخابرات نگهداری شوند. اما این تنها مبارزه برای جلوگیری از نفوذ واعظان دینی جریان­های افراطی به روسیه است که می­توانند به امنیت ملی صدمه وارد کنند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار «نووایا گازتا» را با ولادیمیر ریاخوفسکی می­خوانید.

 

-         آقای ولادیمیر واسیلویچ، چرا به فکر تدوین این بسته اسناد افتادند؟

چون «بسته یارووا» تا اندازه­ای به فعالیت­های میسیونری مربوط می­شود. این اتفاق برای سازمان­های دینی غیرمنتظره بود و انعکاس گسترده­ای پیدا کرد، حتی آن دسته از سازمان­هایی که فعالیت کاملا قانونی دارند نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.

در ماه مه، زمانی که بسته اسناد یارووا به مجلس ارایه شد، موارد مندرج در آن با محوریت فعالیت­های تبشیری بود. اما در دور دوم قرائت سه محور دیگر را نیز به آن اضافه کردند و اصلاحاتی نیز در بخش فعالیت­های تبشیری صورت گرفت. با این وجود هیچگونه رایزنی برای تدوین لایحه قانونی محدود کننده فعالیت سازمان­های دینی انجام نگرفت. موارد موجود در سند بعد از اصلاحات و تکمیل در کمیته زیرگروه امور اتحادیه­های دینی و اجتماعی به بحث و بررسی گذاشته شد. جالب­تر این است که پیش نویس طرح حتی در بانک اطلاعات مجلس دوما نیز منتشر نشده بود. در آخرین روز کاری مجلس، زمانی که نمایندگان 160 لایحه را به تصویب رساندند، به هر نفر یک برگه اصلاح شده درباره آزادی دینی اعطا شد که در «بسته اسناد یارووا» گنجاندند.

این کار نقض حقوق سازمان­های دینی است؛ بند 10 ماده 8 قانون مدنی مشارکت این سازمان­ها در مباحثات ارگان­های دولتی حکومت در خصوص مسایل پایه­ای فعالیت این سازمان­ها و جامعه را تضمین می­کند. اخیرا روش تصویب قانون به این شکل درآمده است. در مجلس دوما این مساله به موضوعی عادی تبدیل شده که لایحه قانونی در دور دوم یا سوم قرائت اصلاح شده و ساختار آن به طور کامل تغییر کند.

-         چرا موضوع فعالیت تبشیری را در «بسته اسناد یارووا» گنجاندید؟ و چرا با این عجله؟

عنوان این بسته اسناد «اصلاحات در قانون اساسی برای مبارزه با تروریسم و اصلاحات در دیگر لوایح قانونی فدراسیون روسیه و تمهیدات تکمیلی برای مقابله با تروریسم و تامین امنیت اجتماعی» است. کدام انسان عاقلی است که مخالف بکارگیری تمهیدات اضافی برای مقابله با تروریسم یا افراط گرایی باشد. آیا افراط گرایی دینی وجود دارد؟ بله وجود دارد. آیا لازم است که تمهیدات اضافی برای مقابله با آن بکار گرفت؟ بله، لازم است. اگر محدودیت فعالیت­های تبشیری فقط شامل سازمان­های افراط گرا می­شد، آنوقت موضوع کاملا روشن و مستدل بود، اما لوایح این بسته تمام سازمان­های دینی و قانونمند را هم شامل می­شوند. اگرچه نمایندگان کلیسای ارتدوکس روسیه گفته­اند که منظور از موارد ذکر شده در لوایح قانونی، فرقه­ها است و نه فعالیت سایر سازمان­ها. اما واقعا اینطور نیست، اگر در قانون گفته شده سازمان­ها و اتحادیه­های دینی، پس کلیسای ارتدوکس روسیه هم شامل می­شود.

 

-         در توصیه­های کاربردی گفته شده که قوانین پیشنهاد شده برای فعالیت تبشیری شامل پنج عنصر اصلی است که بدون آنها فعالیت دینی تبشیری محسوب نخواهد شد. حقوقدانان این عناصر را «محور ریاخوفسکی» نام گذاشته­اند. لطفا در این باره توضیحات بیشتری بدهید.

مفهوم «فعالیت تبشیری» در قوانین سال 1997 به «آزادی دینی و اتحادیه­های دینی» کاری نداشت. این مفهوم اولین بار در «بسته اسناد یارووا» ذکر شد. در قانون اساسی (ماده 28) برخورداری از حق انتخاب دین و پیروی از هر دین و همچنین حق ترویج باورهای دینی و غیردینی برای همه تضمین شده است. به عبارتی مفهوم «حق ترویج باورهای دینی» در قانون اساسی داریم. این قانون با تمامی اسناد و قوانین حقوقی دنیا مطابقت می­کند. اما امروز از دل آن مفهوم «فعالیت تبشیری» را بیرون کشیده­اند.

ما برچه اساسی این توصیه­ها را تدوین کرده­ایم؟ ما در جهت مخالف قانون عمل کردیم. یعنی بعد از اینکه دوما آن را به تصویب رساند، ما نتیجه گیری کردیم و توصیه­ها را برای خانم ماتوینکو در شورای فدراسیون فرستادیم، سپس به ولادیمیر پوتین مراجعه کرده و از طرف شورای ریاست جهوری خواهش کردیم که این قانون را امضاء نکنند بویژه در بخشی که به فعالیت­های تبشیری مربوط می­شود.

قانون توسط افرادی نوشته شده که هیچ تصوری از ماهیت فعالیت دینی ندارند. اما این قانون در نهایت امضا و به اجرا گذاشته شد.

در «بسته اسناد یارووا» مفهوم فعالیت تبشیری ذکر شده است اما با آنچه که در دین مسیحیت یا یهود و حتی اسلام از آن برداشت می­شود تفاوت معنایی دارد. اگر به توصیه­های مسیح دقت کنیم در آن نوشته: «بروید و آموزه­ها را به همه مردم برسانید». پس مسیح پیروانش را ملزم کرده که بروند و بگویند، بروند و آموزش بدهند.

امروز که این قانون وجود دارد، باید با استناد به آن سخن گفت. بهتر است بدون عمل به اصول دینی خود، یاد بگیریم با همین قانون زندگی کنیم. این قانون چگونه فعالیت تبشیری را توضیح می­دهد؟ قبل از هرچیز، منظور فعالیت دینی اتحادیه­هایی است که به طور مستقیم یا با واسطه یا توسط نمایندگان تام الاختیار خود به فعالیت تبشیری مشغول هستند. این فعالیت برای ترویج باورهای دینی یک سازمان مشخص است. این فعالیت در میان افرادی انجام می­گیرد که به سازمان مذکور ارتباطی ندارند یا هدفشان جذب آنها به فعالیت در سازمان دینی است و در ملاء عام انجام می­گیرد. بنابراین، اگر من جایی یا با کسی و یا حتی در محل مسکونی به شخص دیگری درباره باورهای خودم و درباره کلیسای خودم چیزی بگویم، من نماینده سازمان دینی محسوب نمی­شوم و این کار فعالیت تبشیری نیست.

 

 

-         اما بعید است بتوانید به پلیسی که به آپارتمان شما می­آید (یا به درخواست شما و یا همسایه­اتان)، «توصیه­های ریاخوفسکی» را توضیح بدهید. در بهترین حالت پلیس شما را جریمه خواهد کرد.

من فکر می­کنم که پلیس نمی­خواهد و نمی­تواند این موضوع را درک کند. به همین خاطر ما باید منتظر سوء استفاده از این قانون هم باشیم. اما برای دفاع از حقوقمان، قبل از هرچیز باید از قوانین به خوبی مطلع باشیم.

طبق قوانین «یارووا» فعالیت تبشیری تنها در خانه­های مسکونی ممنوع است، به استثنای مواردی که در بند دو ماده 16 قانون آزادی اعتقاد ذکر شده که در خانه­های مسکونی می­توان بدون هیچ ممانعتی اقدام به عبادت، مراسم و آداب دینی کرد. اما منظور از «بدون ممانعت» چیست؟ یعنی اینکه نیاز به کسب اجازه نیست.

 

-         باز هم برای من روشن نیست که در خانه مسکونی چه کارهایی را می­توان انجام داد و چه کارهایی را نمی­توان؟ عملا طبق قانون می­توان، اما طبق «بسته اسناد یارووا» نمی­توان.

قانون اینطور نوشته شده است. مقررات کلی اجازه نمی­دهند. اما اگر صحبت از فعالیت تبشیری درمیان نباشد و فقط عبادت یا انجام مراسم و مناسک باشد، هیچ ممانعتی نیست. من هم معتقدم که این قانون را افراد به شیوه­های مختلف تفسیر می­کنند. به همین خاطر روشن نیست که پلیس چه برداشتی از آن خواهد کرد...

 

-         شما در بروشور خود نوشته­اید که حتی اهدای کتاب هم در حکم فعالیت تبشیری است، درست است؟

شاید تبشیری باشد، شاید نباشد. به طور مثال، اگر من به عنوان یک فرد عادی به محلی عمومی بروم و درباره اعتقادات خودم به مردم توضیحاتی بدهم و بروشور پخش کنم، این فعالیت تبشیری است؟ خیر، اینطور نیست. اما اگر شخصی از سوی کلیسا اختیار و وظیفه داشته باشد که از طرف کلیسا مباحث اعتقادی مطرح کرده و هدف او جذب افراد به سازمان دینی باشد، ضمن آن کتاب هم هدیه بدهد، بروشور و مجله هم بدهد، این کار او فعالیت تبشیری به حساب خواهد آمد. اولین قربانی «بسته اسناد یارووا» اواخر ماه جولای مردی به نام وادیم سیبرییِف از دین کریشنا و اهل کاراچایو چرکسیا بود. یکی از اهالی شهر به نام رشید زیتلیااوژِف از او به پلیس شکایت کرد و گفت که سیبرییف به او و یک عابر دیگر کتابی داده و درباره اعتقادات خود صحبت کرده است. سخنان زیتلیااوژف از سوی مرکز مبارزه با افراط گرایی تایید شده و حکم به فعالیت تبشیری سیبرییف داده شد. برای او پرونده تشکیل دادند. اما دادگاه صلح پرونده را مختومه اعلام کرد.

 

-         موضوع دیگری که شما به آن اشاره کردید، جذب اعضاء و پیروان برای اتحادیه دینی است. یعنی استفاده از مفهوم «پیروان» در قوانین روسیه جدید است. چطور این مفهوم را قرار دادید؟

در قانون مربوط به سازمان­های اجتماعی و قوانین آزادی اعتقادات مفهومی تحت عنوان «عضویت» داریم که همان «اعضا» هستند. اما پیرو چه کسی است. قانون مفهوم آن را مشخص نکرده است. من از کجا باید بفهمم پیرو کیست. عضویت یا مشارکت به نوعی مکتوب می­شود اما پیرو در حقیقت شخصی است که نقطه نظرات آن سازمان را تایید می­کند. این اصطلاح حقوقی نیست. متاسفانه، این اواخر در قوانین ما از فرمول­ها و اصطلاحاتی استفاده می­شود که از نظر حقوقی قابل توضیح نیستند.

 

-         شما در توصیه­هایتان مواردی را مطرح می­کنید، به طور مثال گفته­اید: «داوطلبانه در تعیین تخلف به مجریان قانون کمک نکنید و همیشه به آنها یادآور شوید که مجوز آنها برای کنترل شرایط وظیفه­ای برای شما ایجاد نمی­کند. منظور این است که با ارگان­ها همکاری نکنیم؟

چرا ما توصیه می­کنیم که پروتکل اتهامات خودتان را در خصوص تخلف از قانون امضاء نکنید؟ چون در دادگاه وقتی شخص را متهم به تخلف اداری بکنند، پروتکلی آماده کرده و از شخص می­خواهند تخلف را تایید کند و همین موضوع در بسیاری موارد به ضرر او تمام می­شود، زیرا شخص خود را متخلف معرفی کرده است.

 

-         حتی اگر بعدا اعترافات اولیه را رد کند، باز هم متهم می­شود؟

بله. بویژه اینکه قانون نقاط تناقض دارد و یک معنا از آن برداشت نمی­شود. قانون اصلا نباید اینطور باشد.

منبع: نووایا گازتا

http://www.novayagazeta.ru/society/74261.html


 شماره خبر : 493      تاريخ : 2016/08/30        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  سیاست،برنامه،قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :