جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

افزایش توجه روس ها به سینما و فیلم های تاریخی

مطابق پژوهش‌های مرکز مطالعه افکار عمومی سراسری روسیه، سهم شهروندانی که به ندرت سینما می روند به نسبت گذشته 37% کاهش یافته است و تنها 5 درصد افراد هستند که اصلا به سینما نمی‌روند.

  

آمار: تعداد شهروندان روس که به سینما می­روند به مرور بیشتر می­شود و در عین حال ذائقه آنان تغییر می­کند. مرکز مطالعه افکار عمومی سراسری روسیه در آخرین نظرسنجی­های خود به این مساله اشاره کرده است که هر ماه 12% شهروندان (24-18 سال 34%، اهالی مسکو و سنت پترزبورگ 22%) به سینما می­روند. سهم شهروندانی که به ندرت سینما می­روند به نسبت گذشته تا 37% کاهش یافته (از 54% در سال 2008) و افرادی که اصلا به سینما نمی­روند به 5% رسیده است (از 16% در سال 2011).

عامل اصلی انتخاب فیلم، ترکیب بازیگران آن است (41%). 25% به ژانر فیلم، 29% به سوژه و 25% به توصیه نزدیکانشان فیلم را برای تماشا انتخاب می­کنند. در نهایت 4% هم گفته­اند که مبنای انتخابشان نظر منتقدین سینمایی و 4% هم بر مبنای جایزه فستیوال است.

در سوالات مربوط به ژانر، حدود 82% افراد کمدی را انتخاب می­کنند. البته، در چند سال گذشته فیلم­های تاریخی که قبلا به شدت بداقبال بودند، اقبال بهتری پیدا کرده­اند. فیلم­های قصه گونه و کارتون نیز در این میان جایگاه بسیار بهتری به نسبت گذشته برای خود باز کرده­اند.

برخلاف گذشته، امروز روس­ها ژانر کاراگاهی را کمتر انتخاب می­کنند. سه سال پیش 27% می­گفتند که فیلم کاراگاهی تماشا نمی­کنند و این رقم امسال به 44% رسیده است. ملودرام، فیلم اکشن، اروتیک نیز سرنوشت بهتری به نسبت فیلم­های کاراگاهی ندارند و علاقه­مندان به تماشای این موضوعات بسیار کم شده است.

"ایوان لیکونتسِف" تحلیلگر مرکز مطالعه افکار عمومی سراسر روسیه می­گوید: "همه فیلم­ها طرفداران خود را پیدا می­کنند، اما امروز فیلم­های تاریخی و سرگرم کننده که تولید کنندگان داخلی طی سال­های اخیر مشغول ساخت آن هستند، از اقبال خوبی برخوردار است. فیلم­هایی که از نظر روانی و زیبایی شناسی تماشاگر را تحت فشار قرار می­دهند؛ فیلم­های ترسناک، اکشن، کاراگاهی، از رده خارج شده­اند. مردم به خاطر خستگی از واقعیات زندگی و محیط اطراف، زمانی را برای استراحت به سینما اختصاص می­دهند."

منبع: وزارت فرهنگ روسیه

http://mkrf.ru/press-center/news/ministerstvo/vtsiom-rossiyane-stali-chashche-khodit-v-kino-i-sm

 شماره خبر : 504      تاريخ : 2017/07/21        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،  ذائقه و رفتار فرهنگی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :