جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اظهار نظر مفتی تاتارستان در رابطه با رفتار مهاجران

"کامل حضرت سمیعولین" مفتی جمهوری تاتارستان معتقد است که با توجه به حضور شمار زیادی از مهاجران برای عبادت در مساجد و همچنین احترام آنها به قوانین، می توان رفتار مهاجران آسیای مرکزی در این جمهوری را مثبت ارزیابی کرد.

  

"کامل حضرت سمیعولین" مفتی جمهوری تاتارستان رفتار مهاجران آسیای مرکزی در این جمهوری را مثبت ارزیابی کرد. به گفته‌ی وی شمار زیادی از افرادی که در مساجد حضور و فعالیت دارند، مهاجرانی هستند که از جمهوری‌های آسیای مرکزی آمده‌اند و با وجود تمامی تفاوت‌هایی که از نظر اصول و قوانین باهم دارند، بسیاری از آنان در طول زندگی خود در این جمهوری به فراگرفتن زبان روسی و تاتاری پرداخته اند.

کامل حضرت سمیعولین در مصاحبه با «اسپوتنیک ازبکستان» اظهار داشت: "وضعیت بدین شرح است که در تاتارستان نیز به مانند دیگر مناطق این کشور شمار زیادی مهاجر از کشورهای آسیای مرکزی، ازجمله  قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان زندگی می‌کنند که از این بین شمار زیادی به عبادت در مساجد می‌پردازند. این مهاجران منظم هستند و به قوانین دولت احترام می‌گذارند و زبان روسی و تاتاری را فرا می‌گیرند. نصایح، اندرزها و سخنرانی‌های مذهبی را گوش می‌کنند و قوانین روسیه را نقض نمی‌کنند. در رابطه با مهاجران ازبک نیز می‌بایست گفت که با وجود اینکه این افراد بسیار مذهبی هستند، اما به دلایل نامشخص، تعداد آنان در "مکان‌های مذهبی، عبادت، مساجد و سخنرانی‌های مذهبی بسیار کم می‌باشد."

مفتی جمهوری تاتارستان در کمال تعجب اظهار داشت: "گرچه ما به عنوان مثال به طور تقریبی از شمار آنان اطلاع داریم، اما مشخص نیست به چه دلیل به مسجد نمی آیند؟ اگر به مسجد نمی‌آیند، پس کجا آنها جمع می‌شوند؟ من اطلاع دارم که آنان بسیبار معتقد هستند، کم تعداد نیز نیستند، اما چرا به مسجد نمی آیند؟" مفتی تاتارستان همچنین پیشنهاد داد که از روحانیون و علمای دینی ازبکستان برای فعالیت در آکادمی اسلامی بولگار دعوت به عمل آید.

کامل حضرت سمیعولین در پایان تاکید کرد: "ازبکستان دارای میراث تاریخی گرانبهایی است. مراکز آموزشی معتبر، اساتید و علمای خبره‌ای دارد. چرا آنان را به روسیه و تاتارستان دعوت نکنیم؟ به زودی آکادمی اسلامی بولگار فعالیت خود را آغاز می‌کند و به اساتیدی حتی برای دوره‌های کوتاه مدت نیازمند است. می‌توان در این زمینه همکاری نمود؛ استفاده و همکاری لازم است و مهم تر از همه نوع این رابطه است."

منبع خبر: اسلام نیوز

https://www.islamnews.ru/news-533485.html

 


 شماره خبر : 530      تاريخ : 2017/07/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  جامعه ،  مهاجرت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :