جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تظاهرات مرتبط با میانمار؛ ابزاری برای چشم پوشی از اصلی‌ترین مشکلات مسلمانان

پایگاه اطلاع رسانی اسلام-قفقاز برای بررسی ابعاد گوناگون تظاهرات مسلمانان روسیه در حمایت از مسلمانان میانمار به گفتگو با "ماکسیم شفچنگو" روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

  

"ماکسیم شفچنگو" روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در رابطه با تظاهرات گسترده در سراسر جهان و از جمله در روسیه، به علت شرایط موجود در میانمار ابراز تعجب و ابهام نمود. ماکسیم شفچنگو خاطرنشان شد که مسلمانان درگیر مشکلات بسیاری هستند. به عنوان مثال وی کشتار مردم بیگناه و غیر نظامی در افغانستان، عراق، سوریه، فلسطین و یمن را یادآور شد. وی همچنین اشاره کرد که زندان های روسیه مملو از مسلمانی است که پس از شکنجه و اتهامات واهی به حبس محکوم شدند، افرادی که شاهد ممنوعیت تبلیغ اسلام در اردوگاه ها و زندان ها هستند.

این روزنامه نگار با اشاره به نظر کارشناسان که شرایط موجود در میانمار را به تنش بین مهاجران و جمعیت اصیل خطاب می‌کنند، اظهار داشت چنین شرایطی نیز قبلا در روسیه وجود داشته است. هیاهویی با محوریت «نسل کشی مسلمانان در میانمار» به مانند امواج در سراسر جهان و روسیه به جریان افتاد. هیچ کس در واقع از ماجرای واقعی میانمار و روهینگیا مطلع نیست. وی تصریح کرد که بسیاری از کارشناسان منطقه بر این باور هستند که این واقعه تنشی بین مهاجران مناطق پر جمعیت بنگلادش و ساکنین قدیمی این منطقه است؛ به عبارتی جدل قدیمی بین مهاجران و ساکنین قدیمی. از اینگونه تنش‌ها در مناطق دیگر، از قبیل، کراسنادار و آدیغه، بین ساکنین محلی و کردها، ترک‌ها، ارمنی‌ها، مهاجران آسیایی و غیره، که تحت عنوان پناهنده در افزایش روند قومی و اقتصادی در منطقه موثر بودند، وجود داشته است. در این موارد هم تلفات جانی و هم حوادث ناگوار دیگر رخ داده است. به گفته کارشناسان، در میانمار به اندازه کافی مسلمان که ساکن قدیمی آنجا باشد وجود دارد و تاکنون هیچ مشکلی بین آنها و بودایی ها وجود نداشته است.

شفچنگو معتقد است که برگزاری تظاهرات بدون مجوز، مانند تجمع سوم سپتامبر در مسکو، نوعی تلاش در گمراه کردن و چشم پوشی از مشکلات اصلی مسلمانان است. وی به مورد اتفاق افتاده در فصل بهار که ماشین باری را مورد هجوم قرار دادند اشاره نموده، و از طرفی در جریان برگزاری تظاهرات غیرقانونی نیروهای امنیتی بدون هیچ خشونتی با تظاهرات کنندگان برخورد کردند تا جایی که گویی از آنان پذیرایی هم به عمل می اورند. شفچنگو تاکید نمود که من با رعایت و حفظ حقوق مردم، چه در میانمار، چه در هر سرزمین دیگری مخالف نیستم، اما این مسئله احساس می شود که کسی قصد دارد اتفاقات خاورمیانه و افغانستان را که در آن طی 25 سال گذشته میلیون ها مسلمان کشته شده است را با این اتفاقات مخفی کنند.

منبع خبر: اسلام-قفقاز

http://islam.kz/ru/news/v-mire/shevchenko-nazval-aktsii-protesta-iz-za-myanmy-popytkoi-perevesti-strelki-s-glavnyh-problem-musulman-5047/#gsc.tab=0
 

 شماره خبر : 578      تاريخ : 2017/09/15        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ، ارتباطات و همکاری های بین المللی ،  بیداری و مقاومت اسلامی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :