جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, September 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

چرا جمهوری داغستان نقشی در برقراری ارتباط با جهان اسلام ندارد؟

  روسلان قربان اف، روزنامه نگار: چرا جمهوری داغستان پرچمدار جامعه اسلامی روسیه نیست؟ جمهوری داغستان در مورد روساء چند سال اخیر خود خوش شانس نبوده است. تمامی روسای جمهوری داغستان پس از شوروی از اسلام، فرهنگ اسلامی، میراث اسلامی که این جمهوری از آن غنی بود، فاصله دارند. از نظر ذهنیت و تربیت، آنها از شوروی سابق هستند؛ اسلام برای آنها فضایی بیگانه است.

 محمد علی محمد اف، موخا علی یف، رمضان عبداللطیف اف تربیت شده و دارای ذهنیت خداناباوری شوروی هستند. ایشان حتی نمی‌دانستند که از چه زاویه‌ای به اسلام نزدیک شوند، با چه زبانی با مسلمانان خود سخن بگویند.

محمد علی محمداف هرزگاهی تلاش می‌کرد که خود را پیرو اسلام جلوه دهد. اما عدم سطح کافی آشنایی با فرهنگ و علوم واقعی اسلامی اجازه نداد که به طور کامل این مسئله را به جامعه اسلامی و مسکو نشان دهد.

وی نتوانست به مسکو نشان دهد که داغستان چه نقشی را می‌تواند در برقراری ارتباط مسکو و دیگر کشورهای جهان اسلام ایفا نماید.

اداره دینی مسلمانان این جمهور یکی دیگر از این عوامل است. اداره دینی مسلمانان جمهوری داغستان با احتیاط با مسائل توسعه روابط این جمهوری و کشورهای جهان اسلام برخورد می‌کند و مدیریت جمهوری را به برقراری ارتباط تنگاتنگ با دیگر کشورهای جهان اسلام جلب نمی‌کند.

در مقابل، صلاح مژییف مفتی چچن با رمضان قدیروف هم فکر و متحد است. آنها در قالب یک اتحاد خط واحد استراتژی تبدیل جمهوری چچن را به رهبری قفقاز و ارتباط با دیگر کشورهای جامعه اسلامی از جمله عربستان سعودی را طی می‌کنند.

در مورد جمهوری اینگوشتیا بایستی گفت که یونس یوکورف رئیس‌جمهور، مفتیت این جمهوری را در برقراری ارتباط با دیگر کشورهای جهان اسلام را به طور کامل کنار گذاشته است. به دلیل تنش شدید بین آنها، رئیس جمهوری ایشان را از شرکت در زندگی اجتماعی، سیاسی و دیپلماتیک مدیریت انگوشتیا حذف کرده است.

با این وجود، به نظر می‌رسد، که موثرترین اداره دینی روسیه در داغستان قرار دارد. اما موضع محتاطانه روحانیت این جمهوری تاکنون اجازه نداده است که پتانسیل فرهنگ اسلامی، روشنفکری، علمی و معنوی خود را به مسکو و کشورهای جهان اسلام نشان دهد. 


روسلان آیسین، سردبیر روزنامه «پاایستینه»: پتانسیل داغستان به طور کامل گشوده نشده است. داغستان بزرگترین جمهوری با فرهنگ غنی اسلامی است. این پتانسیل تحت شعاع تضاد و تنش های داخلی، حل مشکلات فساد و اقدامات ناصحیح مسئولین قرار دارد.

در یک جمله، جمهوری داغستان توان خود را برای حل مشکلات داخلی قرار داده است، تا مسائل بین‌المللی. زمانی که رمضان عبداللطیف اف به عنوان رئیس جمهور داغستان معرفی شد، همگان گمان کردند که وی فساد و بی نظمی را در این منطقه ریشه‌کن می‌کند. اما متاسفانه وی باعث تشدید روند فساد و بی نظمی شد. روش‌ها و نگرش دو پهلو او نسبت به جهان اسلام اجازه نگرش صحیح را نداد و در جهان اسلام به طور منفی نمایان شد. به همین دلیل هیچ مدیری در پی برقراری ارتباط با او نبود.

مسکو با آگاهی از این مسئله، رئیس جمهوری داغستان را در مذاکرات و نشست‌های خود با کشورهای اسلامی دخیل ننمود؛ به عبارتی یک شخص توانست پتانسیل بالا جمهوری داغستان با میراث و تاریخ هزار ساله اسلامی را ناپدید نماید.

منبع خبر: آن قفقاز

https://onkavkaz.com/news/1906-chechnja-i-ingushetija-stali-liderami-kavkaza-v-glazah-islamskogo-mira-a-dagestan-zaterjalsja-n.html


 شماره خبر : 595      تاريخ : 2017/09/15        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  مسلمانان و حکومت ، ارتباطات و همکاری های بین المللی ،  روسیه و جهان اسلام ،  

اخبار مرتبط :

  مشکلات اصلی مذهب از دیدگاه رئیس شورای همکاری با سازمان های مذهبی روسیه
  جوانان عرب، روسیه را به عنوان متحد خود بر آمریکا ترجیح می دهند.
  رشد همکاری روسیه با کشورهای مسلمان
  «خلیفه سرخ» استالین. شوروی در نقش مجری پروژه وهابیت
  دعوت شورای امنیت روسیه مبنی بر تربیت متخصصین حوزه تاریخ و فرهنگ اسلامی
  دیدار ایگور بارینوف و مفتی داغستان
  پوتین: فارغ التحصیلان مدارس دینی را در حوزه خود بکار بگیرید
  مسلمانان ما از کاتولیک ها به مسیحیت ارتدکس نزدیکتر هستند.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  وزارت علوم و تحقیقات فدراسیون روسیه برآن است که سطح همکاری خود با موسسات اسلامی را بیش از پیش گسترش دهد.
  کنفرانس بین المللی " روسیه و جهان اسلام" در قازان
  دیدار راویل و پسکوف درباره مهاجرت مسلمانان و آموزش اسلامی
  برگزاری نشست گروه چشم انداز راهبردی «روسیه – دنیای اسلام»
  کنفرانس «اسلام و مسیحیت: پایبندی به سنت، وفاداری به روسیه» در سن پترزبورگ
  مجتهدین مسکو و دنیا به بررسی اوضاع بحرانی می نشینند

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :