جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مصاحبه راویل عین الدین با کانال تلویزیونی راشا تودی

کانال راشا تودی روسیه اخیرا گفتگویی با راویل عین الدین رییس شورای مفتیان روسیه و رهبر دینی مسلمانان فدراسیون داشته است که در ادامه می خوانید

  

کانال راشا تودی روسیه اخیرا گفتگویی با راویل عین الدین رییس شورای مفتیان روسیه و رهبر دینی مسلمانان فدراسیون داشته است که در ادامه می­خوانید.

-         آقای عین الدین صحبتمان را از اهمیت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مسجد جامع مسکو و افتتاح اخیر آن آغاز می­کنیم. این مسجد بزرگترین مسجد در تمام اروپاست.

مسجد جامع مسکو نه تنها در پایتخت که در سطح تمام کشور اهمیت دارد، زیرا این مسجد محلی است برای دعوت مردم، صدور فتوا و خطابه در موضوعات مهم روز و سیاست. در این محل مفتی به نمایندگی از 25 میلیون مسلمان سخن می­گوید و سران کشورهای اسلامی که به دعوت رییس جمهور ولادیمیر پوتین به روسیه می­آیند از این مسجد بازدید می­کنند. مهمانان ضمن بازدید از مسجد جامع مسکو با رهبر مسلمانان فدراسیون روسیه دیدار کرده و از زندگی مسلمانان کشور سوال می­کنند. حتی در دوران حکومت شوروی نیز این موضوع اهمیت داشته است. مسجد جامع ما پذیرای مهمانان عالیرتبه­ای چون احمد سوکارنو رییس جمهور اندونزی، جمال عبدالناصر رییس جمهور مصر، مرحوم معمر قذافی رییس جمهور سابق لیبی، مرحوم رفیق الحریری، برهان الدین ربانی، محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران و عبدالله گل بوده است. نام این افراد برای همه آشناست و آنها در مسجد ما به مناجات ایستاده­اند. این موضوع نشان می­دهد که مسجد جامع مسکو به توسعه روابط دوستانه، درک متقابل و همکاری­ها بین روسیه و دنیای اسلام کمک می­کند.

در خصوص ساخت مسجد زیبا و بسیار باشکوه و بزرگ در منطقه اوراسیا باید گفت که این مسجد به واقع بزرگترین و جدیدترین مسجد با تجهیزات کاملا نوین است. حضور مهمانان و مقامات عالیرتبه در زمان افتتاح مسجد از جمله حضور ولادیمیر پوتین رییس جمهور کشور، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، محمود عباس رییس جمهور فلسطین، روسای مجالس پارلمانی کشورهای دیگر، وزیر نفت کویت، شاهزاده بحرین، مفتیان، دبیران کل و سران سازمان­های بین المللی اسلامی نشان از آن دارد که افتتاح مجموعه مسجد جامع مسکو نقطه عطفی در تاریخ بوده که نه تنها برای مسلمانان روسیه، بلکه برای تمام جهان اسلام ارزش و اهمیت دارد.

-         شما در صحبت­هایتان از 25 میلیون مسلمان در روسیه نام بردید. آیا این رقم مستند است؟ به ویژه اینکه بسیاری معتقدند که مسلمانان در اعلام آمار اغراق کرده و تعداد واقعی آنها کمتر از این است.

من در هنگام سخنرانی در مراسم افتتاحیه مسجد گفتم: «از طرف امت 20 میلیونی مسلمان به شما خوش آمد می­گویم». پیش از خروج به رییس جمهور ولادیمیر گفتم: «اگر من بگویم 20 میلیون، شما نمی­گویید 25 میلیون؟» من نه کم و نه زیاد می­کنم تا جای سوال پیش نیاید. شما اطلاع دارید که تحلیلگران و بویژه تحلیلگران کلیسای ارتدوکس روسیه و کاتولیک­ها در سخنان خود از 23 تا 25 میلیون مسلمان در روسیه نام می­برند. این آمار را تحلیلگران مسلمان درنیاورده­اند، بلکه کارشناسان با علاقه روند افزایش تعداد مسلمانان را مطالعه می­کنند. حتی اگر تعداد مسلمانان در روسیه 20 میلیون باشد هم ما راضی هستیم، اما کارشناسان می­گویند جمعیت مسلمانان روسیه بین 23 تا 25 میلیون نفر است. تعداد مسلمانان کشور ما هرچند نفر که هست، همه بخشی از جهان اسلام هستند.

-         چه تعداد مسلمان در نماز جمعه شرکت می­کنند؟

پیش از پایان ساخت مسجد جامع جدید در سالنی که موقتا به نماز جمعه اختصاص یافته بود، بین 6 تا 8 هزار نفر شرکت می­کردند. حال که ساختمان مسجد افتتاح شده، تا 10هزار نمازگزار ظرفیت دارد. ما سالن­های ویژه، هال و لابی را هم در صورت نیاز در اختیار نمازگزاران قرار می­دهیم. مسجد جامع علاوه بر سالن­های اصلی برگزاری نماز، اتاق­های دیگری هم برای برگزاری نماز دارد. من اطمینان دارم که امروز مسجد جامع مسکو شاهد 10 تا 15 هزار نمازگزار خواهد بود.

-         بنابراین از این پس نمازگزاران را در خیابان­ها نخواهیم دید؟ همانطور که می­دانید، برخی افراد برپایی نماز در خیابان­ها را سلب آرامش از نمایندگان سایر ادیان می­دانند.

بله، من با شما موافقم. وقتی مردم در خیابان­ها و معابر به نماز می­ایستند، نیروهای پلیس به ناچار عبور و مرور را متوقف می­کنند و همین مساله باعث سلب آرامش از عابران، همسایه­ها و هموطنانمان می­شود. ما می­خواستیم که مردم به جای ایستادن در خیابان­ها در شرایط بهتر و در داخل مسجد جامع به مناجات بپردازند. امروز در اینجا نماز جمعه برگزار می­شود. ما همراه با نیروهای پلیس اوضاع را کنترل می­کنیم تا ببینیم کسی مجبور به ایستادن در خیابان و در معابر می­شود یا خیر.

-        به اعتقاد شما، آیا اسلام هراسی در روسیه وجود دارد. این سوال دایم مطرح می­شود: چرا در مدارس با تکیه بر اصول کلیسای ارتدوکس فرزندان ما را آموزش می­دهند؟دلیل اینکه اصول اسلامی در مدارس تدریس نمی­شوند چیست؟ آیا دلیل آن اسلام هراسی است؟ یا اینکه برخی افراد مایل به حضور مسلمانان در جامعه نیستند و می­خواهند به نحوی آنها را برانند؟

متاسفانه آنچه که در غرب رخ می­دهد و نگاه اروپاییان و امریکایی­ها به اسلام و مسلمانان تاثیرات خود را بر مردم روس نیز می­گذارد. بخش نه چندان بزرگی از مردم روسیه دچار اسلام هراسی شده­اند و برخی سیاستمداران نیز از اسلام هراس دارند. این دو گروه مردم را به سوی دشمنی با اسلام و دین ما سوق می­دهند. آنها با ساخت مسجد مخالفت می­کنند و با اختصاص قطعه زمینی به مسلمانان برای ساخت نیازهایشان مخالف هستند. اما بخش بزرگتری از جامعه روسیه درک می­کنند که اسلام دین مردم بومی این کشور است و صلح و آرامش کشور در گرو صلح، توافق، همکاری و گفتمان بین اسلام و مسیحیت است. مسیحیان و مسلمانان این موضوع را درک می­کنند که ما به خواست خداوند تبارک در این دنیا زندگی می­کنیم و به خواست و اراده او باید در کنار هم و باهم باشیم. خداوند می­فرماید که «ما در عدالت، تقوا و پارسایی به یکدیگر کمک کنیم، اما در گناه و دشمنی به یکدیگر یاری نرسانیم». با تکیه بر این اصل، ما باید در کار خیر همراه هم باشیم.

-        در رابطه با ساخت مسجد، مطالب زیادی از سوی مخالفین منتشر شد. این افراد معتقدند که مردم صدقه و خیرات می­دهند، اما به بهانه ساخت مسجد، پولشویی کرده­اند. آیا این موضوع صحت دارد؟ چه کسی بخش اعظم هزینه­های ساخت مسجد را تقبل کرده است؟

من در مقابل خدای متعال، در مقابل مسلمانان و تمام جهان اسلام می­توانم با قاطعیت به عنوان یک مفتی و رهبر دینی مسلمانان پاسخگو باشم. ما این مسجد را با بودجه دولت بنا نکرده­ایم، از طرف دولت مسکو هم هیچ هزینه­ای صورت نگرفته است. ما به مسلمانان روسیه اعلام کردیم که قصد ساخت یک مسجد را داریم. مسجد به خود ما مسلمانان تعلق دارد. ما در این محل دعا و نیایش خواهیم کرد. مردم مسلمان و تجار این سخنان را شنیدند. تجار به سهم خود شرکت کردند، اما بیش از همه سلیمان عبدالسلام کریموف سناتور، حامی و حافظ علم و ادب و انسانی خیر از اهالی داغستان در این برنامه سهم داشت. او تمام هزینه­های لازم برای اتمام کار مسجد جامع مسکو را در اختیار ما قرار داد. او یکی از تجار بزرگ کشور است و نام او در فهرست مجله فابرز درج شده. فعالیت­ها او نه تنها در روسیه که در سایر نقاط دنیا نیز به چشم می­خورند. او انسانی شریف و نیکوکار است. مهم تر اینکه او خداترس است. در وهله دوم، هدایای نقدی ترکیه بودند. رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در زمان طرح موضوع ساخت مسجد جامع، گفت: «ما به شما کمک می­کنیم». و کمک کردند. نصب سنگ­های مرمر، تهیه قالیچه­ها و ساخت و تزیین ویترین­ها، منبر، محراب درب­ها، خطاطی و ترسیم نقش و نگارها توسط هنرمندان ترک انجام گرفته است. به این ترتیب، رییس جمهور ترکیه کمک زیادی به ما کرد. محمود عباس رییس جمهور فلسطین نیز به ما کمک کرد. او یکی از اولین کسانی بود که گفت: «ما هم با شما همکاری می­کنیم. ما هم 25 هزار دلار به این طرح اعطا می­کنیم. بچه­های ما و مردم فلسطین به این پول نیاز دارند، اما ما در این کار خیر شریک خواهیم شد. ما هم می­خواهیم که خداوند از ما راضی باشد».

-         سایر دول عربی و اسلامی هم مشارکت مالی داشتند؟

از بین کشورهای برادر، نورسلطان نظربایف سیاستمدار زبده و رهبر قزاقستان به ما کمک کرد. من با او موضوع ساخت مسجد را مطرح کردم. او ابتدا قصد داشت سنگ گرانیت برای مسجد تهیه کند، اما رنگ گرانیت آنها با بنای ما هماهنگ نبود. به همین خاطر گرانیت را از کانادا سفارش دادیم و استادکاران روس سنگ­ها را در مسجد نصب کردند. به این ترتیب، قزاقستان و شخص نظربایف هم در ساخت مسجد مشارکت کرد که ما بسیار قدردان هستیم.

-         معمار اصلی چه کسی بود؟

معمار اصلی ما مفتی شیخ راویل عین الدین بود. به سفارش من و با طرح و ایده من الیاس تاجی­یف معمار قزاق نقشه ساختمان را تهیه کرد. اما من نتوانستم به کار ادامه بدهم. بنابراین از یک معمار اهل مسکو دعوت کردیم. شرکت «فین پرایکت» به عنوان شرکت طراح حضور داشت. من از زوراب کنستانتینویچ تسرِتِلی رییس آکادمی هنری روسیه درخواست مشاوره کردم. وظیفه من این بود که نظرات خودم را جزء به جزء طرح کنم. ایده من توسط معماران به اجرا درمی­آمد. من شخصا طرح ها را تایید می­کردم. من از معماران خواستم که مناره را به نوعی ترسیم کننده که اتحاد دو دین و مردم را نشان دهد: برج اسپاسکی در کرملین و برج سومبیک کرملین غازان را در کنار هم آوردیم. نمای مسجد باید با مجموعه بناهای تاریخی و فضای شهر مسکو هماهنگ می­شد. به همین خاطر، گنبد مسجد جامع مسکو و مناره­ها را به رنگ طلایی ساختیم. ما معتقدیم که مسجد سمبل برادری بین اقوام و نماد برادری بین ادیان سنتی است.

-         چرا مسجد چهار مناره دارد؟ عدد چهار در اسلام نماد چیست؟

چهار مناره نیست، بلکه هفت مناره است. مناره­های اصلی 3 تا هستند: دو مناره به ارتفاع 81 متر و یک مناره که نماد مسجد قبلی ماست و سال 1904 ساخته شده. اما ما چهار مناره کوچکتر هم در کنار آنها قرار داده­ایم. به این ترتیب، مسجد جامع مسکو هفت مناره دارد. چهار مناره کوچکتر نشان می­دهند که مسجد ما هم همچون مسجد «نبی» (ص) در شهر مقدس مدینه دارای هفت مناره است. اما دو مناره اصلی از سایرین مهمتر هستند و مناره بلند سوم بر تاریخ ما گواه می­دهد. مسجد قدیمی و مسجد جدید با هم متحد شده­اند و میراث­دار قرن­های گذشته هستند.

-         می­خواهم یک بار دیگر موضوع اسلام­هراسی را مطرح کنم. شما می­گویید که اسلام هراسی بیشتر در لایه­های پایین جامعه مشاهده می­شود. نظر نمایندگان عالی حکومت به اسلام چگونه است؟ شما معمولا با مقامات بلندپایه و از جمله رییس جمهور ولادیمیر پوتین دیدار می­کنید، نظر آنها درباره اسلام چیست؟ ما در صحبت­های رییس جمهور نگاه مثبت او را می­بینیم. نظر مقامات در این باره چیست؟

من از مقامات کشورمان و شخص رییس جمهور ولادیمیر پوتین بسیار سپاسگزارم. ما همیشه شاهد توجه و موضع گیری صحیح سیاسی آنها نسبت به سازمان­های دینی، ادیان و اقوام هستیم. این توجه برای حفظ صلح و آرامش بین اقوام، مردم و ادیان لازم است زیرا در کشور ما نمایندگان اقوام و ادیان مختلف زندگی می­کنند. رییس جمهور ما هیچ گاه به نیروهایی که در صدد برهم زدن صلح بین اقوام و ادیان هستند اجازه چنین کاری را نمی­دهد. او قاطعانه در این باره سخن گفته است. و به آنان که در صدد گسترش اسلام هراسی هستند می­گوید: «اسلام دین سنتی در حکومت ماست. اسلام یکی از پایه­های حکومت ماست. برای ثبات و حفظ صلح و دوستی در کشور، باید صلح و دوستی بین ادیان و اقوام حفظ شود». ما از رییس جمهور کشور به خاطر بیان این سخنان و به خاطر سیاستی که پی گرفته، سپاسگزاریم.

-         آخرین سوال. در رابطه با مردم و به ویژه دخترانی که به صفوف داعش پیوسته­اند سوالی دارم. سازمان اسلامی شما برای جلوگیری از تبلیغات و جذب جوانان به این جریانات چه نقشی را ایفا می­کند؟ سهم شما در جلوگیری از توسعه این جریان چیست؟

شما می­دانید که ما کارهای زیادی انجام می­دهیم. امروز ما فضایی بین­المللی با عنوان «نشست جهانی مسلمانان در مسکو» تشکیل داده­ایم که مرکز آن در مسکو است. اگر دنیای عرب و اسلام نمی­توانند ایدئولوژی مشخصی برای دفاع از شرافت اسلام و مسلمانان ارایه کنند، پس مسلمانان روسیه دست به چنین اقدامی خواهند زد و دانشمندان و نیروهای اسلامی را دعوت می­کنند تا مانع از راه یافتن جوانان ما به جنبش­ها و سازمان­هایی از قبیل داعش یا هر شبکه تروریستی دیگری شوند. ما امروز شاهد هستیم که 95 هزار عالم اسلامی از سراسر دنیا با آنها کار می­کنند. ما همه می­گوییم: «اسلام دین صلح است». اسلام هرگونه رفتار افراطی و ترور را قاطعانه رد می­کند. ما باید با سایر تمدن­ها، فرهنگ­ها و ادیان رفتار درست داشته باشیم. ما این ایدئولوژی را از طریق رسانه­های گروهی، منابع الکترونیک، اینترنت، نشریات چاپی و تریبون­های خود مسجد، مناره، کنفرانس و سمینار و از طریق کار با جوانان انتشار می­دهیم. به لطف خداوند، مردم متوجه حوادث و اتفاقات خاور میانه هستند. در روسیه همه می­بینند که صدها هزار نفر به نماز می­ایستند و هیچ انفجاری در مساجد رخ نمی­دهد، افراد در هنگام عبادت کشته نمی­شوند، مومنین ما را در هنگام دعا و نیایش نمی­کشند. به لطف الهی، کار روی این موضوعات را ادامه خواهیم داد. من اطمینان دارم که ما با افتتاح این مسجد نشان دادیم که اسلام فقط ترور نیست، اسلام صلح، سازندگی و برقراری آرامش است. جوانان ما به قدری تشویق شده­اند که حتی اگر در شبکه­های اجتماعی خوانده باشید، با افتخار تصاویر مسجد و هزاران نمازگزار را منتشر می­کنند. آنها با افتخار و با شادی می­گویند که ما در مسیر درست هستیم. جوانان از ما حمایت می­کنند و راه ما را ادامه می­دهند.

-         سپاسگزارم.

-         من هم تشکر می­کنم.

منبع: سایت شورای مفتیان روسیه

http://www.muslim.ru/articles/278/13998/

 شماره خبر : 60      تاريخ : 2015/10/10        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :