جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

داعش و حامیان او دشمن مسلمانان هستند

سرویس فدرال: روز 30 سپتامبر شورای فدراسیون با شروع عملیات هوایی روسیه در سوریه موافقت کرد. از همان زمان روسیه با تهدیدات مختلفی روبرو شده؛ از اعلام جهاد گرفته تا وضع تحریم های اقتصادی. یلنا وِرِنکینا خبرنگار «اینترفکس- دین» در رابطه با پیامدهای احتمالی این اقدام روسیه با الکساندر ایگناتنکو اسلام شناس برجسته روس، رییس انستیتوی دین و سیاست و عضو شورای تعامل با انجمن های دینی به گفتگو نشسته است

  

سرویس فدرال: روز 30 سپتامبر شورای فدراسیون با شروع عملیات هوایی روسیه در سوریه موافقت کرد. از همان زمان روسیه با تهدیدات مختلفی روبرو شده؛ از اعلام جهاد گرفته تا وضع تحریم­های اقتصادی. یلنا وِرِنکینا خبرنگار «اینترفکس- دین» در رابطه با پیامدهای احتمالی این اقدام روسیه با الکساندر ایگناتنکو اسلام شناس برجسته روس، رییس انستیتوی دین و سیاست و عضو شورای تعامل با انجمن­های دینی به گفتگو نشسته است که در ادامه می­خوانیم:

-         این نظر وجود دارد که روسیه بدون درک درستی از شرایط و آنچه در شرق رخ می­دهد وارد بازی سوریه شده و حال در بحبوحه درگیری بین شیعیان و سنی­ها، طرف شیعیان را گرفته است و همین موجب برهم خوردن روابط روسیه با ترکیه و عربستان سعودی شد. شما این سخنان را چگونه تفسیر می­کنید و به اعتقاد شما، دلایل واقعی سرد شدن روابط این کشورها با روسیه چیست؟

من کاملا اطمینان دارم که رهبر روسیه و رییس کل قوا رییس جمهور پوتین به خوبی از اوضاع سوریه و حواشی آن اطلاع داشت و از قبل می­دانست که روسیه به چه عرصه­ای وارد می­شود. با این حال باید توجه داشت که در حین اجرای برنامه، مشکلات و دلخوری­هایی نمود پیدا می­کنند، از جمله واکنش منفی برخی دول، برخی مراکز قدرت که در دامن زدن به بحران سوریه دست دارند و تمایلی به حل این مشکل به صورت کنونی آن نداشتند (با شیوه­ای که روسیه در پیش گرفت). از بین این دول می­توان به عربستان سعودی و قطر اشاره کرد که در بحران سوریه نقشی بسیار منفی دارند. اینها دولت­هایی هستند که از اسلام سنی پیروی می­کنند و واکنش منفی آنها بیش از آنکه به خاطر حکومت شیعیان یا علویان درسوریه باشد، به خاطر هماهنگ نبودن عملیات روسیه با تلاش­های آنها و به عبارتی منافع ژئوپولتیکی آنهاست که تا قبل از آن با آتش انداختن در بحران سوریه منفعت می­بردند. باید گفت که در سوریه رژیم در دست علویان نیست، بلکه حزب بعث یا حزب احیای اجتماعی عرب حاکم است که ایدئولوژی آن کاملا سکولار، ناسیونالیسم غیردینی عربی و سوسیالیسم است. بنیانگذار حزب بعث اواخر سال­های 40 قرن گذشته یک مسیحی ارتدوکس بود و در حزب همیشه نمایندگان ادیان مختلف حضور داشتند. صدام حسین هم بعثی بود اما در عین حال خود را اهل تسنن می­دانست. صدام حسین را همان کسانی برانداختند که امروز داعیه برانداختن رژیم بشار اسد علوی را دارند. معمر قذافی هم اهل تسنن بود.

-         پس می­توان گفت که انگیزه­های مذهبی در این بحران ثانویه هستند و آنها با پیش گرفتن سیاست مقابله با روسیه، در صدد حفظ منافع ژئوپولتیک می­باشند؟

طبیعتا، آنها در سوریه منافعی دارند. یک بار دیگر تکرار می­کنم، این دولت­ها آغازگر بحران سوریه بودند و طبیعی است که آنها به خاطر مسایل دینی دست به چنین کاری نزدند. آنها تصور می­کردند که همه چیز مثل جریان لیبی خیلی سریع پیش می­رود، اما چنین اتفاقی نیفتاد و بحرانی طولانی رخ داد که بیش از چهار سال به طول انجامید و کشورهای مختلف به آن وارد شده­اند. عربستان سعودی و قطر اینقدر قوی نیستند که چنین طرح­های بزرگ ژئوپولتیکی را به اجرا درآورند، به همین خاطر سراغ متحدینشان و در وهله اول ایالات متحده امریکا رفتند. آنها انتظار داشتند که امریکا و دیگر دول از عهده این بحران برآیند، اما بحران پیچیده­تر شد و به شکلی درآمد که امروز شاهد هستیم.

-         به نظر شما، حضور روسیه به صورت کنونی برای آنها قابل پیش­بینی بود؟

گفتنش سخت است، اما نمی­توان با قاطعیت گفت که انتظار آن را نداشتند. این دولت­ها می­خواستند روسیه را به معرکه خاور میانه بکشند. این دولت­ها و سایر دول عربی و اسلامی دایما به روسیه مراجعه می­کردند و می­گفتند که روسیه باید همچون دوره اتحاد جماهیر شوروی نقش فعال­تری در خاورمیانه ایفا کند. آنها تصور می­کردند که روسیه منافع آنها را تامین خواهد کرد. اما همه چیز به شکلی پیش رفت که آنها انتظارش را نداشتند.

-         آیا با سرد شدن مناسبات، آنها به حامی زیرزمینی جریانات قفقاز شمالی و سواحل ولگا تبدیل نخواهند شد؟

آنها تجربه حمایت از دزدان و راهزنان زیرزمینی را دارند. من از اصطلاح «اسلام­گرایان» در این مورد استفاده نکردم. فقط کافی است نیمه دوم سال­های 1990 را به خاطر بیاوریم که عربستان سعودی، قطر و برخی دیگر از کشورها ضمن حمایت مالی و تسلیحاتی، داوطلبان و مربیانی را اعزام می­کردند که شبه­نظامیان و تروریست­ها را در منطقه چچن و داغستان از نظر ایدئولوژی تغذیه کنند، بنابراین از تجربه کافی در این حوزه برخوردارند. نمی­توان این مساله را از نظر دور کرد که آنها سعی دارند مشابه چنین کاری را انجام دهند. اما شرایط در روسیه تغییر کرده است. اولا، ما تجربه موفق مبارزه با تشکلات راهزنان و غارتگران را در سال­های 1999 و 2000 داریم. دوما، به جای چچن سابق که محل تشکل تروریست­ها و جدایی طلبان بود، امروز جمهوری چچن قرار دارد که در آن مسلمانان به رشد و شکوفایی رسیده­اند. ضمنا این را هم باید گفت که مسلمانان اهل تسنن تحت رهبری رمضان احمدویچ قدیروف هستند. به عبارتی، شرایط به طور اساسی تغییر کرده است. نکته سوم اینکه این دولت­ها وارد درگیری­های سوریه شده­اند اما ورود آنها با ارسال پول و دیگر چیزهاست. نکته چهارم هم این است که نباید فراموش کنیم که در حال حاضر عربستان سعودی مشغول درگیری­های یمن و به عبارت بهتر درگیری با مردم یمن است. این جنگ نیز با شکست روبرو بوده و نتیجه آن هنوز به نفع عربستان نیست. به عبارت بهتر اینکه، شرایط اصلا به نیمه دوم سال­های 1990 و زمانی که آنها به قفقاز شمالی در روسیه حمله ور شدند، شباهتی ندارد.

-         نظر شما درباره اظهارات عربستان سعودی و دیگر کشورهای اسلامی و موضوع وضع تحریم­های اقتصادی علیه سوریه چیست؟

یک بار دیگر تکرار می­کنم: عربستان سعودی در حال جنگ است، ابعاد این درگیری فرقی ندارد. هر تصمیم اقتصادی که علیه روسیه اتخاذ کنند مستقیما به خود آنها صدمه می­زند، این اتفاق برای اتحادیه اروپا هم افتاد. چه تحریم­های اقتصادی می­توانند وضع کنند؟ این حرف­ها باد هواست و اصلا جدی نیست.

-         چند وقت پیش بیش از 50 فعال دینی عربستان سعودی از کشورهای اسلامی خواستند که علیه روسیه و ایران و دولت سوریه به پا خیزند. به نظر شما این قبیل اظهارات تا چه اندازه جدی هستند؟

من فکر نمی­کنم که این فراخوان­ها و فتاوی بر مسلمانان روسیه تاثیر جدی بگذارد. دلیل آن را بیان می­کنم. مساله اینجاست که «داعش» با وجود اینکه داعش مدعی قرائت سنی اسلام و حافظ منافع اهل تسنن است، اما به شکلی بسیار بیرحمانه با اهل تشیع، اهل تصوف و حتی اهل تسنن رفتار می­کند، کلمه «حتی» را به این خاطر گفتم که داعش خود را اهل تسنن می­داند. آنها مساجد شیعیان، مزارهای صوفیان و حتی کلیسای مسیحیان را نابود می­کنند. اما آنها مساجد اهل تسنن که مورد پسندشان نباشد را هم خراب می­کنند. به عنوان مثال، در موصل سه مسجد اهل تسنن مسجد یونس نبی، مسجد جرجیس پیامبر و یک مسجد دیگر با کار گذاشتن مواد منفجره به طور کامل ویران شدند. این گروه در مناطق تحت اشغال خود، گورستان اهل تسنن را نیز ویران می­کنند. مسلمانان روس آگاه هستند، و اگر کسی نمی­داند، بهتر است آگاه شود که اگر «داعش» خدای نکرده به منطقه قفقاز شمالی مثلا داغستان وارد شود، تمامی معابد اهل تصوف را نابود می­کنند و شیوخ صوفی را می­کشند، همانطور که در دیگر مناطق انجام داده­اند. آنها به مساجد شیعیان در روسیه و در داغستان بسنده نمی­کنند، بلکه مساجد سنی­ها را نیز از بین می­برند. به عبارت دیگر، «داعش» و حامیان آن عربستان سعودی و قطر دشمنان مسلمانان و بویژه مسلمانان روسیه هستند. تمام اظهارات و فراخوان­های آنها پوچ و توخالی است و هیچ پاسخی از سوی مسلمانان روس نخواهند گرفت.

-         به نظر شما، تشکیل گروهان قفقاز «داعش» تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟

داعش در قفقاز نماینده­ای ندارد. البته گروه «ولایت قفقاز» را به عنوان زیرگروه «داعش» اعلام کردند، اما طبل توخالی بود. سه یا پنج نفر قسم خورده بودند که به خلیفه ابو بکر البغدادی وفادار باشند. چیز مهمی نبود و آنها به دنیای دیگر فرستاده شدند. بخش دیگر آنها هم به جنگ در سوریه اعزام شدند. شاعر می­گوید: «دیگران دیگر نیستند، آنها به دورها رفتند». لازم به ذکر است که وقتی روسیه حملات هوایی خود را به مواضع «داعش» آغاز کرد، در واقع به فکر امنیت خود و نگران امنیت شهروندان روسیه و مسلمانان روس بود. روسیه تروریست­ها را در فاصله دور از مرزهای کشور نابود می­کند تا اگر خدای نکرده آنها با پرچم و اندیشه­های داعش به قلمروی روسیه برگردند، مجبور به جنگیدن در قلمروی خود با آنها نشود.

-         با مشارکت روسیه در عملیات سوریه، احتمال تحریک شدن گروهک­های اسلامی تروریستی در روسیه را چطور می­بینید؟ چند روز پیش خبرهایی راجع به پیشگیری از یک انفجار در مسکو به گوش رسید...

ماموران ویژه ما در همان مراحل اولیه از این جریان مطلع شدند. نیروها و مراکز قدرتی حکم جهاد می­دهند. منظور آنها اقدامات تروریستی است. مسلمانان روس کاملا متوجه هستند که داعش، ایدئولوژی آنها و حامیانشان دشمنان مسلمانان و دشمنان سوریه و روسیه هستند، به همین خاطر، این فراخوان­ها و این اظهارات همه توخالی و بی­نتیجه هستند. کمیته تحقیقات مسکو پس از خنثی شدن اقدام تروریستی اعلام کرد که نقشه این انفجار پیش از حمله هوایی روسیه کشیده شده. سخنان رییس جمهور پوتین پاسخ خوبی به آنهاست. رییس جمهور گفت: «حتی اگر روسیه در حوادث سوریه مشارکت نمی­کرد، باز هم تروریست­های بین المللی از روسیه عصبانی بودند و دست به چنین اقدامی می­زدند. اما طبق معمول، نقشه­های آنها در همان مراحل اولیه آشکار شد و مردم روسیه و مسلمانان روس ازسوی ارگان­های امنیتی و پلیس کشور حمایت و حفاظت می­شوند.

 

منبع: اداره دینی مسلمانان سن پترزبورگ

http://dum-spb.ru/articles/islamskoe-gosudarstvo-i-te-kto-ix-podderzhivaet-vragi-musulman.html#more-3757

 شماره خبر : 62      تاريخ : 2015/10/10        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  دست تصوف داغستان
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :