جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند

"کمیل اسحاق‌اف" رئیس آکادمی اسلامی بلغار در مصاحبه با ریا نوواستی اظهار داشت که قصد دارد مرکز آموزشی اسلامی را با کادر مدرسین برجسته به بالاترین سطح برساند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مبلغین و روحانیون میهنی تربیت و به جامعه اسلامی تقدیم کند؛ در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید.

  

کمیل شمیل اویچ، ابتدای سال آموزشی سال جاری شما به عنوان رئیس آکادمی اسلامی بولگار برگزیده شدید، چرا بدون هیچ نظر مخالفی و ممانعتی پذیرفتید؟

من با خودم خیلی مبارزه کردم زمانی که این پیشنهاد داده شد. من نمی‌خواستم قبول کنم، وظیفه بسیار مهم و سنگینی است. خیلی فکر کردم، در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر من نپذیرم، پس چه کسی باید این مسئولتی را به عهده بگیرد؟ آکادمی اسلامی چه برای کشور ما و چه برای جامعه جهانی بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

شما سکولار هستید، رئیس قازان بودید، نماینده رئیس جمهوری در خاور دور بودید. کمی جای تعجب دارد که به سمت پروژه اسلامی وارد شدید.

من نسبتا سکولار هستم. زمانی که پدرم فوت شد از من خواست که نماز بخوانم. ایشان در لحظات آخر عمرشان خطاب به من فرمودند: "من تو را خیلی دوست دارم، و الان که در حال مرگ هستم، خیلی دوست دارم تو را در حال نماز خواندن ببینم." پدرم می‌دانست که اگر من کاری را انجام دهم، آن عمل را تا آخر عمر انجام خواهم داد و صوری و ریا نخواهد شد. من نماز را شروع کردم. بعد از دو روز پدرم از دنیا رفت. ایشان از من خواستند که مسجد"نور قازان" که موسس و امام جمعه آن مسجد خود ایشان بود، را حفظ کنم.

این سوال تا حدی ممکن است خوشایند نباشد، شما کمونیست بودید، و به تدریج معتقد شدید. این تغییر و مسیر چگونه بر شما گذشت؟

زمانی که هنوز اعتقاد مرا به حزب کمونیست ازمن نگرفته بودند، من صمیمانه معتقد بودم و صادقانه کار می‌کردم. انسان نمی‌تواند بدون اعتقاد باشد. پس از حزب کمونیست شوروی من بدون اعتقاد خیلی رنج بردم. به یاد آوردم که اعتقاد اسلامی در من وجود دارد و من می‌توانم با این اعتقاد زندگی کنم. پیشینیان من نیز با آن زندگی کردند. اجداد من در سال 1937 به تیرباران شدند، آنها از خادمان اسلام بودند. من به طور جدی و مصمم تصمیم گرفتم که خودم را وقف این خدمت بکنم. زمانی که پیشنهاد ریاست آکادمی را دریافت کردم، فهمیدم که این محقق می‌شود و بسیار ضروری است. در این امر حکمت خداوند نهفته است. ابتدا تجربه کسب کردم و در نهایت به عنوان اولین نماینده روسیه در سازمان کنفرلنس اسلامی ( سازمان همکاری اسلامی) انتخاب شدم. به تدریج به اسلام نزدیکتر و نزدیکتر می شوم.

 

مکتب مذهبی-الهیات را باید از صفر احیا نمود؟

حکومت 80 ساله ناخداباوری قطعا تاثیر منفی خود را گذاشته است. زمانی که بهترین نمایندگان مذهبی را به تیر می بستند، باعث شد که نظام آموزشی اسلامی در بدترین جایگاه قرار بگیرد. بیش از هزار مرکز مذهبی اسلامی در قفقاز، اورال، سیبری و پاوولژ فعال است. اما این تنها اولین قدم در تاریخ 25 ساله اخیر کشور است. شاهد آن بودیم که بعضی پادشاهان و روسای کشورها میلیاردها دلار برای ساخت دانشگاه هزینه میکنند. آنها می خواهند که ملتشان به علم و آموزش بپردازد. من هم دوست دارم که ملت و جوانان کشورم به کسب علم و دانش بپردازند.

رقابت با کشورهای خلیج فارس در زمینه تخصیص اعتبار و بودجه برای آموزش را چگونه ارزیابی می کنید؟ البته، سیاست آمریکا و استفاده از فاکتور مذهبی اسلامی بر هیچ کس پوشیده نیست.

ما سال جاری با پادشاه عربستان سعودی دیدار داشتیم. ایشان بیان داشتند که:« بی اساس ما سعودی ها را با وهابیون یکی می دانید.ما آماده ایم با شما همکاری داشته باشیم. من معتقد هستم که سه ادیان توحیدی بایستی با هم همکاری داشته باشند».

البته قبلا در عربستان سعودی پایگاه سیاسی مهمی داشتیم. ما از این مورد فاصله گرفتیم و و دیگران بر جایگاه ما نشستند. الان سعودی ها از آمریکا خسته شده اند: ایالات متحده قصد دارد کنترل جهان عرب را در دست بگیرد. جهان عرب در صدد است که به ما نزدیک شود اما باز ما سست اراده اقدام کردیم. ای کاش شخصی به مانند حکیم اف اولین سفیر شوروی در عربستان سعودی وجود داشت، آنگاه دو کشور با هم متحد شده بودند.

به نظر شما چکار باید کرد که مرکز آموزشی بولگار مورد توجه قرار بگیرد؟

باید شرایط را به گونه ای فراهم نمود تا بتوان در کمال آرامش و در شرایط عالی در آن به کار و فعالیت پرداخت و آموزش را به سطح جهانی برسانیم. راه رسیدن به این مهم را می دانم. بایستی با مراکز اسلامی ارتباط برقرار نمود، به آموزش بر اساس برنامه واحد پرداخت و مدرک دوگانه بر اساس قرارداد صادر بشود.

چه دانشگاه هایی مد نظر شما است؟ " الازهر"؟

دانشگاه  "الازهر" کار سختی است، به عبارتی، به معنی یک دولت در درون دولت دیگر است. در درون این دانشگاه مهد کودک وجود دارد، سپس مدرسه، مرکز آموزشی و تا سطح عالی آموزش. تمام خط سیر این سطح واضح است. اگر قرار بر توافق با آن باشد، بایستی چنین خط مشی طراحی شود. بنده تصمیم دارم چنین برنامه ای را پیش بگیرم، نه در کوتاه مدت، ولی شدنی است.

منبع خبر: انستیتو اسلامی مسکو

http://miu.su/index.php/lenta/item/606-kamil-iskhakov-islamskoe-obrazovanie-zashchitit-rossiyu-ot-terrorizma

 شماره خبر : 626      تاريخ : 2017/10/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  آموزش اسلام ، افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  گزارش کامل حضرت سمیعولین، مفتی جمهوری تاتارستان، در رابطه با آموزش های اسلامی در این جمهوری
  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  برگزاری نشست روسای مراکز علمی-اسلامی فدراسیون روسیه
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  دوره های دانش افزایی روحانیون اینگوشتیا
  وضعیت آموزش کودکان مسلمان در مدارس روسیه
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  در کریمه اولین رادیوی اینترنتی اسلامی شروع به کار کرد
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  دوره های دانش افزایی برای ائمه جمعه در آکادمی اسلامی بلغار
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بازدید اداره دینی مسلمانان مرداوی از آکادمی اسلامی بلغار
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  الهیات اسلامی در پیتیگورسک
  بررسی آموزش دینی و اخلاقی در مسکو
  کرگانوف به کمبود حوزه و روحانی در روسیه اشاره کرد
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :