جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, September 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است

مفتی اداره دینی مسلمانان اومسک در گفتگو با «اسلام و جامعه» معتقد است که در حال حاضر ساخت مسجد لازم است، اما ضروری نیست؛ چرا که ابتدا باید شمار افراد طالب مسجد و انجام عبادت در این محل را به حد کافی رساند.

  

درماه اکتبر سال جاری در محل مسجد جامع سازمان دینی مسلمانان شهر امسک و حومه تاسیس شد و ریاست این سازمان بر عهده "دااولیت بالتابایف" است. وی در مصاحبه‌ای به بیان شرایط و مسائل پیش رو این سازمان پرداخت.

- مشکلات اساسی و اهداف پیش رو سازمان جدید را در چه مواردی می‌دانید؟

ضروری‌ترین مسئله اتحاد اقشار مختلف و معتقدان متفرق شده و سازمان‌های مذهبی است. سازمان‌های مذهبی وجود دارد که فاقد فعالیت مشخصی هستند. وظیفه اصلی تمام سازمان‌ها ترویج و تبلیغ اسلام سنتی، افزایش کیفیت آموزش تبلیغ است.

حفظ و سلامت و تربیت صحیح جوانان مسلمان از جمله مهمترین وظایف است. من معتقد هستم که در حال حاضر جوانان با مشکل ضعف دینی و مذهبی و اخلاقی روبرو هستند. متاسفانه شاهد این هستیم که جوانان از اسلام فاصله می‌گیرند و به جریاناتی که برای ما بیگانه هستند روی می‌آورند. از جمله این موارد می‌توان به افراطی‌گری، عدم معنویت و فرهنگ اشاره کرد. در اکثر موارد جوانان فرهنگ و تعلق مذهبی خود را نمی‌شناسند.

 

- مسلمانان اومسک چقدر دیر به تصمیم خود رسیدند؟

این ایده حاصل 20 سال نظارت و بررسی شرایط اسلام در اومسک و حومه است و در نتیجه لزوم تجدید تفکر و توسعه احساس شد. نباید منتظر ماند که جوانان به مسجد بیایند و آموزش آنان را از سر گرفت، بلکه باید به فضا و محیط جوانان وارد شد و با آنها ارتباط برقرار کرد و نشان داد که نباید از معنویت هراسی داشت. بایستی ثابت نمود که مسلمان بودن ظاهری نیست، بلکه مسلمان بودن یعنی شیوه زندگی هر شخص و جوان.

 

- برنامه شما برای افزایش کیفیت تبلیغ چیست؟

مرکز ما دارای متخصصین جوانی است که زبان صحبت و معاشرت با جوانان را به خوبی می‌دانند و نیک می‌دانند که چگونه دین را به آنها معرفی نمایند. با این روش جوانان حس نمی‌کنند که شخصی از قدیم و گذشته و از دین و عبادت خداوند سخن می‌گوید. بایستی علت عبادت و فواید حاصل از آن را به جوانان آموخت. برای نیل به این مهم بایستی از ابزار روز یاری گرفت و با گفتگوی روز و زنده با نسل جدید وارد مباحثه شد. ما برای این مهم آماده هستیم.

 

- تا چه حدی جریانات غیر سنتی در اسلام می‌توانند مشکل ساز باشند؟

بر هیچ کسی پوشیده نیست که در اومسک و حومه آن اسلام حنفی ترویج می‌شود. گروهی از جوانان هستند که اسلام سلفی را تبلیغ می‌کنند. آنها به تبلیغ بین جوانان می‌پردازند و در تلاش هستند که جوانان را از مساجد خارج کرده و به درون آپارتمان‌ها و فضا‌های بسته بکشانند که مثلا اسلام را معرفی نمایند. چرا که احتمالا در مساجد روحانیونی هستند که تصویر درستی از اسلام را ارائه نمی‌دهند.

متاسفانه در گوساریف مسجدی وجود دارد که در آن جوانان سلفی گرد هم می‌آیند. و از ما می‌پرسند که چرا چنین اسلامی هست و در عین حال نوع دیگری نیز هست؟ ما می‌خواهیم ثابت کنیم که آنچه که آنها ترویج می‌کنند صحیح و اصیل نیست.

متاسفانه جوانان اغلب سنت و اسلام سنتی خود را نمی‌شناسند، همان اسلام نابی که پیشینیان ما به آن معتقد بودند. سلفی در حال رشد است و متاسفانه ما پیشرفت کمی داشته‌ایم. بایستی از تمام امکانات و شرایط جدیدی بهره جست و نشان داد که جریان سلفی صحیح نیست.

 

- آیا این سازمان جدید قادر است که گفت و گو و روابط با دولت را گسترش بدهد،  به عنوان مثال در رابطه با احداث مسجد جدید؟

در حال حاضر این مسئله خیلی ضروری نیست و ساخت مسجد لازم است، اما اینکه این مسجد چگونه پر شود نیز مهم است. ابتدا بایستی شمار افراد طالب مسجد و انجام عبادت در مسجد را به حد کافی رساند و سپس به دنبال احداث مسجد بود. در حال حاضر مساجد در حدود  نود درصد با مهاجران پر شده است و متاسفانه مردم و ساکنین منطقه به مسجد نمی‌آیند. بایستی ابتدا این مسئله را حل نمود و در صورت مواجه با عدم گنجایش مسجد در پی احداث مکان مذهبی جدید بود.

منبع خبر: اسلام و جامعه

http://islamio.ru/news/society/muftiy_dukhovnogo_sobraniya_musulman_omska_i_omskoy_oblasti_mecheti_seychas_na_90_zapolnyaemy_migran/

 

 شماره خبر : 666      تاريخ : 2017/11/15        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ، اسلام و مسلمانان (کلیات) ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :