جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مصاحبه وزير فرهنگ روسيه با مجله آلمانى اشپيگل

"ولادیمیر مدینسکی" وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه در پاسخ خبرنگار اشپیگل که معتقد است نباید مجسمه لنین در جای جای روسیه وجود داشته باشد، چراکه وی باعث کشته شدن انسان های زیادی شده است، پاسخ داد: "من موافق قضاوت‌های تند در مورد گذشته نیستم؛ ما خودمان هم نمی‌دانیم اگر به جای گذشتگانمان بودیم، چه رفتاری از خود نشان می دادیم."

  

ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه است. وی همچنین نویسنده و مولف کتاب­های پرفروش تاریخی است که عهده دار نقش تقویت افتخار ملی روسیه می باشد. بعلاوه وی انجمن نظامی-تاریخی روسیه را مدیریت می­کند. در ماه اکتبر سال جاری مسئلۀ پایان­نامۀ فوق دکتری وی در سطح گسترده مورد بحث قرار گرفت.

 

آقای مدینسکی، شما از جمله اولین افرادی هستید که مسئلۀ تدابیر روسیه برای جشن انقلاب را مطرح نمودید. در سال 2015 شما نظریه­ای تحت عنوان «صلح» را مطرح نمودید. اما جنگ میهنی میان بلشویک­ها و مخالفان آنها، میان «ارتش سرخ» و «سفید» مدتها پیش پایان یافته است. صحبت از صلح میان چه کسانی است؟

 

- امروز ارتش سرخ، سفید ،سبز و نمایندگان احزاب دیگر موجود در آن زمان وجود ندارد. از آن زمان تا به حال نسل­های زیادی تغییر کرده­اند. به عقیده من 99% مردم به این بحث علاقه­ای نشان نمی­دهند. نسل جوان در هر صورت در این مورد اطلاعات بسیار کمی دارد. در این جا صحبت از دیدگاه صحیح به تاریخ کشور و صلح با آن است.

بیایید مثال مشخصی در این باره بزنیم. مجسمه یادبود که سنبل صلح بود و شما می خواستید در کریمه به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب روسیه از آن رونمایی کنید. شما در تابستان از محل نصب این مجسمه یادبود در سواستوپول بازدید داشتید. اما پس از آن مخالفت­ها آغاز شد. و تا به امروز این مجسمه یادبود نصب نشده است. اکنون گفته شده است که در ماه نوامبر امسال حداقل  پایه­ریزی آن انجام خواهد شد.

- پایه ریزی این مجسمه برای بار دوم به تعویق افتاد. تاریخ جدید هنوز مقرر نشده است. احتمالا رونمایی سال آینده اتفاق خواهد افتاد. ما از واژۀ «صلح» صرف نظر کرده و این مجسمه یادبود را اتحاد روسیه می­نامیم.

این مجسمه سمبل پیروزی است: در ستون بالایی مام میهن، و در پایین سربازان ارتش سرخ و سفید قرار گرفته است...

- آنها باید سمبل برادران دوقلو باشند که در جهات مختلف جنگیده اند، و از انجایی که پی به بی­اساسی جنگ میهنی برده­اند، اکنون سلاح خود را پایین آورده اند.

مام میهن در بالای آنها قرار گرفته است، چرا که روسیه برای ما مهمترین است. برای ما صحبت از بی وقفگی تاریخ روسیه در میان است. در دهۀ 90 تقریبا موضع رسمی این بود که پس از اتحاد شوروی دولتی کاملا جدید به روی کار آمده است. بعلاوه مردمی بودند که هر چیز نو را پس زده و می­خواستند به دوران شوروی بازگردند. و گروه سوم کسانی بودند که طرفدار بازگشت به امپراتوری بودند. ما امروز همان کشوری هستیم که پیشتر اتحاد شوروی نام داشت و قبل از آن هم امپراتوری روسیه، تزاری مسکو، کی­اف روس، روس نووگورود و غیره.

مخالف این مجسمۀ یادبود مخالفانی بودند که کمونیست ها و امپراتوری خواهان را سازمان­دهی کرده بودند. و به طور کل، امسال مجادله­های بسیاری وجود داشت. کلیسا از فیلم تحت حمایت وزارت فرهنگ "ماتیلدا"، انتقاد می­کند. فیلمی که لارس آیدینگر در آن ایفاگر نقش تزار نیکولای دوم و وارث جوان تخت سلطنت است، که عاشق بالرین شده است. این موضوع احساسات مردم معتقد را خدشه دار نموده است. شما در این باره چه نظری دارید؟

- این فیلم، یک فیلم درام تاریخی است. برای من خنده­دار است که این روزها با چنین لحن تندی از آن صحبت به میان می­آید. من دین شناس نیستم اما این را می دانم که نیکولای دوم به این دلیل مقدس معرفی شد که به دست بلشویک­ها کشته شد و نه به دلیل مجرد بودن او در دوران جوانی. شاید لازم باشد ما مسئلۀ جوانی پاول مقدس را هم مورد بحث قرار دهیم؟

بنا به نظریه شما در مورد صلح، قضاوت گذشتگان بی معنا است. رهبرهای ارتش های سرخ و سفید باید در جایگاه قابل احترامی قرار گیرند، حداقل آنهایی که جرم­های جدی انجام نداده اند. این را چگونه تفسیر می­کنید؟ در هر گوشه و کنار روسیه مجسمه یادبود لنین قرار گرفته است. اما لنین باعث کشته شدن مردم زیادی شده است. او نیز شایسته احترام است؟

- من موافق قضاوت های تند در مورد گذشته نیستم. ما خودمان هم نمی دانیم اگر به جای گذشتگانمان بودیم، چه رفتاری از خود نشان می­دادیم. اینها که غریبه نبودند، اینها پدربزرگان و پدران آنها بودند. آنها همگی میهن خود را دوست داشتند و به دنبال راه خود بوده اند. هر کس به روش خودش.

لنین و عشق به میهن؟ او به وضوح وطن پرستی را محکوم کرد.

- این درست است، لنین نگرشی کامل متفاوت نسبت به ارزش­ها داشت. با این حال از نظر قانونی او به جرایمی محکوم نشد و رسما به عنوان اولین رهبر دولت شوروی به حساب می­آید. او تنها، به دلیل جایگاه خود مورد احترام قرار می­گیرد. قضاوت­های اخلاقی می­تواند توسط هرکسی مطرح شود. با این حال، به نظر من، آنها هیچ دلیلی برای از بین بردن یادبودها وجود ندارد.

با این حال، دولت همیشه نظام خاصی از ارزش­ها را پشتیبانی می­کند. و این باید عواقبی به دنبال داشته باشد. خود شما چهار سال پیش پیشنهادی مبنی بر خارج کردن بدن لنین از مقبره و دفن آن، دادید.

- در آن زمان من مقاله نویس و نماینده مجلس بودم، پس می­توانستم نظر شخصی خودم را بیان کنم. اما اکنون وزیر هستم و باید بر خرد و توافق عمومی متکی باشم و براین اساس دست به فعالیت بزنم. و در این مورد این رویکرد وجود ندارد.

با این وجود، علایق شخصی شما همراستا با بالشویک­ها نیست. حداقل به این خاطر که آنها موافق ادامه جنگ با آلمان­ها نبودند.

- در رابطه با این موضوع خاص بله، به نظر من، راه خروج از جنگ، یک اشتباه بزرگ تاریخی-سیاسی بود و همچنین خیانت به صدها هزار نفر از کشته شدگان. به نظر می­رسد، گویی آنها زندگی خود را بیهوده دادند. در این مورد خاص بالشویک­ها منافع خود را ارجح به منافع دولت قرار دادند. با این حال دوران­ دیگری هم بود که مانند دولت مردان رفتار کرده باشند.

منبع خبر: سایت وزارت فرهنگ روسیه

https://www.mkrf.ru/press/polemic/intervyu_ministra_kultury_rossiyskoy_federatsii_zhurnalu_der_spiegel_/

 شماره خبر : 678      تاريخ : 2017/12/15        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،  فرهنگ (کلیات) ، ملی گرایی،میهن پرستیو جنگ های میهنی ،  

اخبار مرتبط :

  تاثیرپذیری جامعه روسیه از فرهنگ غربی و سیر نزولی ارزش ها و سلوک فرهنگی این کشور
  میزان محبوبیت «روز پیروزی» در روسیه
  روز 9 می «جشن پیروزی» در روسیه
  آيا اینترنت، بودجه و دولت بر توسعه موزه ها تاثير دارند؟
  پوتین میهن دوستی را یکی از ویژگی های مردم روسیه خواند
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  آژانس فدرال امور اقوام روسیه اردوگاه سراسری بین المللی میهن پرستی جوانان را سازمان دهی می کند.
  ارائه لایحه تربیت روحیه ی میهن پرستانه به دومای دولتی
  انقلاب اکتبر 2017-1917
  عکس العمل های مردم روسیه در فضای مجازی نسبت به اسلام آوردن بازیگر مشهور روسی
  مجسمه های جدید اشخاص برجسته و مدافعان روسیه
  رهبر جمهوری داغستان: قفقاز را سنت های قومی - پدرسالارانه حفظ کرده است
  میهن پرستی همان تلاش برای کمک به میهن است
  سی ایده ی بزرگداشت روز وحدت ملی در روسیه
  هویت روسی: از اروپای بزرگ به سوی اورآسیای بزرگ
  جشنواره «باهم پیروز شدیم» در سواستوپول
  آیا مردم روسیه روز پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن می گیرند؟
  چهره استالین در افکار عمومی روسیه
  تاکید وزیر فرهنگ باشقیرستان بر اهمیت لباس سنتی، زبان مادری و موسیقی سنتی در قرن 22

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :