جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

دانشمندان از پوتین خواستند تا علم درحال مرگ را نجات دهد

آکادمیسین ها و اعضای وابسته فرهنگستان علوم روسیه طی نامه ای علنی به ولادیمیر پوتین، از مشکلات مرتبط با اصلاحات چندی پیش در فرهنگستان علوم و تاسیس آژانس فدرال سازمانهای علمی شکایت کردند.

  

وادیم براژکین رئیس انستیتوی فیزیک فشار بالا، اظهار داشت که اکثریت آکادمیسین­ها با اصلاحات آکادمی علوم روسیه که از سال 2013 آغاز شده است، موافق نیستند. وی افزود: "چنانچه پیش­تر این امکان وجود داشت که ادعا کنیم هنوز همه چیز از دست نرفته است، اما اکنون ما شاهد تبعات عموما منفی این اقدام هستیم."

به عقیدۀ دانشمندان این اصلاحات در روسیه موجب ایجاد نظام عظیم و ناکارآمد مدیریت علمی شده است که در چارچوب آن تلاش می­کنند قوانین غیرقابل استفاده موسسات مالی را به آن­ها تحمیل کنند. دانشمندان از پوتین خواستند تا با استفاده از اراده سیاسی خود تمام انستیتوهایی را که تحت پوشش آژانس فدرال سازمان­های علمی قرار گرفته­اند را به آکادمی علوم بازگرداند.

به اعتقاد آنها "اگر تدابیر فوری جهت تصحیح این وضعیت غم­انگیز اتخاذ نگردد، در ماه مارس 2018 رئیس جمهور منتخب روسیه کشوری را با علوم پایه در حال مرگ مدیریت خواهد کرد."

این سند را بیش از 400 آکادمیسین، عضو وابسته آکادمی و همچنین سایر دانشمندان خارج از آکادمی علوم روسیه امضا کردند. در عین حال در آژانس فدرال سازمان­های علمی هیچ نظری در مورد این درخواست داده نشده است. رئیس آکادمی علوم روسیه، آلکساندر سرگییف گفت همکاران او "می­توانند آزادانه به بیان عقاید خود بپردازند و این امری عادی است."

منبع خبر:  پایگاه اطلاع­رسانی رگنوم

https://regnum.ru/news/2362708.html

 


 شماره خبر : 698      تاريخ : 2017/12/29        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  علم و فناوری ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :