جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, July 10, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

دست تصوف داغستان

روزنامه مستقل روسیه در گزارشی به نقل از نماینده شورای مفتیات مسکو نوشت که تنها با اسلحه نمی‌توان به مبارزه با ایدئولوژی رفت و از این رو بایستی ایدئولوژی اسلام میانه‌رو را در داغستان برقرار نماییم.

  

"ولادیمیر واسیلیف" سرپرست موقت جمهوری داغستان با موضع نامگذاری یکی از خیابان‌های شهر ماخاچ قلعه به نام شیخ "سعید چیرکیسکی" رهبر دو طریقت صوفی و مبلغ برجسته اسلامی که در سال 2011 توسط عامل انتحاری تروریستی کشته شد، موافقت نمود.

گفتنی است که اخیرا واسیلیف در رابطه با گروهک‌های «جنگلی» داغستان با "راویل عین‌الدین" رئیس شورای مفتیات روسیه و "عبدالوحید نیازاف" نماینده شورای مفتیات در شهر مسکو گفتگو کرده است. راویل عین الدین خطاب به واسیلیف اظهار داشت: "تنها با اسلحه نمی‌توان به مبارزه با ایدئولوژی رفت. ما جامعه روحانیت مسلمان با تحلیل شرایط گذشته و حال جامعه مذهبی خود به این نتیجه رسیده‌ایم که بایستی ایدئولوژی اسلام میانه‌رو را در داغستان برقرار نماییم."

به گفته راویل عین‌الدین، در همین راستا به زودی در جمهوری داغستان دوره‌های دانش‌افزایی مخصوص ائمه، برنامه‌های آموزشی مختص مسلمانان معمولی و کنفرانس‌های علمی-کاربردی، و البته با حضور متخصصین برجسته از کشورهای عربی و جنوب شرقی آسیا، برگزار خواهد شد.

به عبارت دیگر، راویل عین‌الدین رئیس شورای مفتیات روسیه سطح دانش و آموزش دینی ائمه صوفی جمهوری داغستان و همچنین روش مبارزه با ایدئولوژی جهادیسم در موعظه‌های آنان را مورد نقد قرار داد.

از شواهد بر می‌آید که ولادیمیر واسیلیف با نظر راویل عین‌الدین موافقت کرده و بر این باور است که در جنگ هیبریدی علیه جهادیسم استفاده از تصوف سنتی جمهوری داغستان بی‌نتیجه خواهد بود. ائمه و مسئولین محلی در چارچوب ایجاد اسلام اعتدالی مجبور خواهند شد رهبری کشورهای خارجی و رابطان روس آنان را بپذیرند. در اپوزوسیون «اسلام میانه رو-تصوف» مورد آخر اسلام «غیر اعتدال» به حساب می آید. این بدین معنی است که نیازمند اصلاح می‌باشد، که در این مورد مرزها و عمق آن در شیوه "واسیلیف-عین الدین" ذکر نشده است. راویل عین‌الدین رئیس شورای مفتیات روسیه تنها اظهار داشت که مبلغان مرتبط با اسلام میانه رو داغستان بایستی به روشنگری مومنان در مساجد بپردازند و برای دانشجویان به ایراد سخنرانی بپردازند.

بر اساس موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر صوفی‌های داغستان نمی‌توانند از این موارد به نتیجه مطلوب برسند و جهادیسم بر اسلام میانه رو غلبه می‌کند.

چرا واسیلیف به موضع عین‌الدین مبنی بر تزریق نمودن اسلام میانه‌رو به اسلام صوفی چند صد ساله داغستان نزدیک شده است؟ گویا این امر به دلیل بی‌اعتمادی و ذهنیت ایشان از تصوف داغستان است. ولادیمیر واسیلیف ژنرال وزارت کشور روسیه  شاهد زنده عملیات تروریستی دوربروفکا می‌باشد. سرپرست موقت فعلی داغستان از سال 1999 تا سال 2001 در شورای امنیت فدراسیون روسیه (همانگونه که سابقا گفته می‌شد وزارت امور چچن) مشغول بوده است. در آن زمان وی از همکاران کولیکوف بوده که علی‌رغم احترامی که برای قفقازی‌ها قائل بود، اما هیچ گاه به آنها اعتماد نداشت؛ البته کولیکوف از عین‌الدنی به خوبی یاد کرده است.

از جمله عوامل بی‌اعتمادی واسیلیف به اداره دینی صوفی مسلمانان داغستان این است که در اواخر ماه نوامبر در رسانه‌ها اخباری منتشر شد که "احمد عبداالله‌یف" رئیس این اداره، "محمد رسول سعادویف" معاون مفتی و دیگر رهبران صوفی از اعضای سابق شورای جهانی علمای مسلمان بوده‌اند. عربستان سعودی و امارات متحده، شرکای کنونی روسیه و حامیان برخی پروژه‌های قفقاز، این شورا (شورای جهانی علمای مسلمان) را سازمان تروریستی اعلام نموده‌اند. "یوسف کرداوی" رئیس شورای جهانی علمای مسلمان ایده‌پرداز «اخوان المسلمین» که در روسیه ممنوع است، می‌باشد. واسیلیف ژنرال وزارت کشور، گویا، به خوبی از سابقه "برادارن" در قفقاز مطلع می باشد.

منبع خبر:  روزنامه مستقل روسیه

http://www.ng.ru/kartblansh/2017-12-22/3_7142_kartblansh.html
 شماره خبر : 713      تاريخ : 2017/12/29        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :