جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

برخی از فعالان دینی روسیه عقب مانده اند

تربیت روحانیون اسلامی در روسیه، محور نشست ها و کنفرانس های اسلامی هفته های اخیر فدراسیون روسیه می باشد. مفتی مسکو، بخش مرکزی و چوواشی در این رابطه به ادبار جوانان به روحانیت اشاره می کند و معتقد است: از یک سو روش های به جا مانده از رژیم شوروی باب طبع جوانان امروز نیست و از سوی دیگر برخی از فعالان دینی ما حاضر به تغییر دیدگاه و نگاه خود نیستند

  


سرویس فدرال: "ایگور بارینوف" رئیس آژآنس فدرال در امور اقوام معتقد است که برای مبارزه موثر با تروریسم، رهبران دینی و رسمی ما باید بتوانند با آگاهی کامل به سوالات جوانان پاسخ بدهند.

به گفته وی، می بایست بر تربیت روحانیت اسلامی در کشور بیشتر تلاش کرد تا به روحانیت کمک شود. وی در این رابطه می گوید: "واعظان ما باید در پاسخ به سوالات جوانان با واعظان اسلام افراطی رقابت کنند. آنها باید به زبان امروز دنیا صحبت کنند، باید استدلال های افراط­گرایان و رادیکال­ها را شکست بدهند؛ اما متاسفانه ما امروز فاقد این ابزارها هستیم."

 


v    واعظان چطور  باید رقابت کنند و برای این کار مفتیان چه باید بکنند؟

در پاسخ به این سوال، "الیبر کرگانوف" مفتی مسکو، بخش مرکزی و چوواشی، به دیدگاه ولادیمیر پوتین طی دیدار با علمای دینی کشور در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد. در آن دیدار رئیس جمهور تاکید کرده بود که باید از حرف به عمل رسید و می بایست مکتب الهیات سنتی در روسیه تقویت شود. کرگانوف همچنین به ضرورت ایجاد مراکز ترجمه با حضور کارشناسان متخصص اشاره کرد که روسیه از آن بی­بهره است.

کرگانوف در ادامه توضیح داد که حقایق امروز، روش­های جدید کار با مخاطب را می­طلبد؛ نیاز به ادارات دینی اسلامی در مناطق و نیاز به فضا و الگوهای قابل اجرا در روسیه قابل چشم پوشی نیست. وی اشاره کرد که با وجود آثار ارزشمند فعالان دینی، امامان و مفتیان و بهره­برداری از مساجد برای برگزاری انواع مراسم و برنامه­های مرتبط، امروزه جوانان آن را بی اهمیت می­شمارند. از یک سو روش­های به جا مانده از رژیم شوروی باب طبع جوانان امروز نیست و از سوی دیگر برخی از فعالان دینی ما حاضر به تغییر دیدگاه و نگاه خود نیستند.

کرگانوف همچنین گفت: "در کشور ما هزار نفر در خارج از کشورتحصیل می کنند و پس از پایان تحصیلات به کشور بازمی گردند و مشغول به کار می شوند. این افراد در گروه دوستان و آشنایان خود معمولا پیشرو هستند و به نوعی در مقابل ساختارهای رسمی اسلامی کشور به شکل اپوزیسیون درمی­آیند؛ از این رو باید اشتراکاتی را پیدا کرده و بر روی آن تمرکز و کار کنیم. درک من از رقابت این است؛ ما باید کار با جوان را بلد باشیم. روش­های مورد استفاده در دوره شوروی و پس از آن با جامعه امروز سازگار نیست؛ مردم فرق کرده­اند و باید به دنبال راه­کارهای جدید باشیم. اما تفهیم این مساله به برخی از فعالان دینی ما دشوار است."

"محمد صلاح الدینوف" رئیس انجمن اتحادیه­های اجتماعی «سابرانیه» در پاسخ به همان سوال بر این مساله تاکید کرد که امامان و دانشمندان علوم الهیات امروز بیش از آنکه به مسایل دینی بپردازند و در مقام رهبر یا دانشمند ظاهر شوند، به مدیران دینی اداری شباهت پیدا کرده­اند.

در پایان نیز کارشناسان بر ضعف آموزش در بسیاری از موسسات آموزش اسلامی اشاره کردند. به اعتقاد آنها، از بین رفتن پایه­های آموزش اسلامی به دوره شوروی برمی­گردد و تا امروز احیا نشده است؛ به همین خاطر، صحبت از مقابله ایدئولوژیک یا علمی با اندیشه­های رادیکال امری دشوار است.

منبع: خبرگزاری اسلام نیوز

http://www.islamnews.ru/news-478410.html

 شماره خبر : 72      تاريخ : 2015/10/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  آموزش اسلام ،  

اخبار مرتبط :

  گزارش کامل حضرت سمیعولین، مفتی جمهوری تاتارستان، در رابطه با آموزش های اسلامی در این جمهوری
  برگزاری نشست روسای مراکز علمی-اسلامی فدراسیون روسیه
  دوره های دانش افزایی روحانیون اینگوشتیا
  وضعیت آموزش کودکان مسلمان در مدارس روسیه
  در کریمه اولین رادیوی اینترنتی اسلامی شروع به کار کرد
  دوره های دانش افزایی برای ائمه جمعه در آکادمی اسلامی بلغار
  بازدید اداره دینی مسلمانان مرداوی از آکادمی اسلامی بلغار
  الهیات اسلامی در پیتیگورسک
  بررسی آموزش دینی و اخلاقی در مسکو
  کرگانوف به کمبود حوزه و روحانی در روسیه اشاره کرد
  نظام آموزشی اسلامی امروز روسیه
  آموزش اسلام در مدارس از زبان یوکوروف
  افزایش سه برابری متقاضیان تحصیل در آکادمی اسلامی بلغار
  انستیتو اسلامی روسیه پرچمدار تفکر اسلام در روسیه است
  همایش بین‌المللی «اسلام در دنیای چند فرهنگی» در قازان
  هدف اصلی، تربیت نخبگان مسلمان است
  آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند
  آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند
  ایده‌آل‌ها و ارزش‌های اسلامی در فضای آموزش قرن بیست و یک
  ایده‌آل‌ها و ارزش‌های اسلامی در فضای آموزش قرن بیست و یک

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :