جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نظام آموزشی اسلامی امروز روسیه

رئیس شورای مفتیان و اداره دینی مسلمانان روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس تاکید کرد که اداره ما توجه ویژه‌ای به تربیت نسل جدید مبذول کرده تا فرزندان و نوه‌های ما با درک صحیحی از اسلام رشد کنند.

  

امروزه امت اسلامی روسیه به شدت نگران یکسان‌سازی سیستم آموزشی منطبق با واقعیت‌های روز است. "راویل عین‌الدین" رئیس شورای مفتیان و اداره دینی مسلمانان روسیه به تاس می‌گوید که نگرانی از این جهت است که این نظام آموزشی زمانی کار می‌کند که نخستین دانش آموختگان علوم اسلامی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

-         مفتی عزیز، چندی پیش شما گفتید که ادارات دینی مسلمانان در سراسر روسیه بایستی از اسلام میانه‌رو پیروی کنند. چه راهکاری برای تحقق این امر پیشنهاد می‌کنید؟

-         موارد تروریسم و افراطی‌گری که امروزه در روسیه دیده می‌شود در زمین خالی پدید نیامده‌اند. دلایل مشخصی برای آن وجود دارد، من جمله فاکتورهای اجتماعی که جوانان را به دام افراطی‌گری می‌کشاند. مشخص است که یک مجموعه ایدئولوژیک کامل برای این امر در کارند.

در برابر ایدئولوژی تنها با اسلحه نمی‌توان مبارزه کرد. باید با ایدئولوژی خود، یعنی اسلام معتدل به مقابله با آن پرداخت. اعتدال و میانه روی سفارش حضرت محمد (ص) است. اگر ما به دیگر مذاهب و فرهنگ‌ها احترام بگذاریم، شاهد روابط محترمانه آنها با خود خواهیم بود.

اداره دینی مسلمانان روسیه به عنوان جزئی از شورای مفتیان کشور فعالیت‌های خود را در تمام سطح کشور گسترش می‌دهد. هم در حوزه نمایندگی و هم در حوزه ارگان‌های اجرایی دینی زندگی مسلمانان و مرکز دینی آنان. اداره ما توجه ویژه‌ای به تربیت نسل جدید مبذول خواهد داشت تا اینکه فرزندان و نوه‌های ما با درک صحیحی از اسلام رشد کنند. ما باید همواره با جدیت به روشنگری بپردازیم.

ما دوره‌هایی برای آماده‌سازی ائمه جماعت در نقاط مختلف برگزار می‌کنیم تا آنها توانایی ارشاد مراجعه‌کنندگان را داشته باشند. آنها باید به گونه‌ای باشند که بتوانند برای دانشجویان سخنرانی کنند و در رادیو و تلویزیون صحبت کنند و تعالیم صحیح اسلام را بیان نمایند. در مراکز تربیت ائمه جماعات، روحانیان و دین پژوهان، در مدرسه‌های دینی و مکتب‌ها و تمام مراکز آموزشی ما بایستی روشنگری و ارشاد صورت بگیرد و این امر مستلزم تامین تعداد کافی متخصص و روحانی برای آموزش است.

-         چه برنامه‌هایی برای تربیت اساتیدی که بتوانند دوره های آماده سازی را برگزار کنند و اصول اسلام را در مدارس دینی تدریس نمایند، دارید؟

-         در سال جاری در دوره‌های آماده سازی که توسط شورای مفتیان اداره دینی مسلمانان روسیه حدود 800 نفر در 14 دوره با موضوعات مختلف شرکت کرده‌اند و یک سری سمینارهای متدولوژی برگزار شد. این برنامه‌ها در مناطق مرکزی، شمال غرب، ولگا، اورال و منطقه فدرال جنوبی برگزار شد.

اما این دوره‌ها تنها بخش کوچکی از برنامه‌های ما در قالب طرح تربیت متخصصان امر تعمیق دانش تاریخی و فرهنگ اسلامی برای آموزش اسلامی و تربیت پرسنل ماست. این برنامه از سال 2007 آغاز شد، اگرچه برخی از اجزای آن از سال 2003 شروع شده بود. در سال جاری ما امکان آن را داریم که نتایج ده سال نخست اجرای این برنامه را جمع بندی کنیم. و امیدوارم این آخرین جمع‌بندی ما نباشد.

در این برنامه برخی از مراکز آموزشی مطرح در مناطق مختلف مانند دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه دولتی سنت‌پترزبورگ، کازان، دانشگاه فدرال قفقاز شمالی، دانشگاه دولتی آکمولای باشقیرستان مشارکت دارند.

درصورت ایجاد شرایط لازم حقوقی ما با جدیت بر روی ایجاد یک شورا برای مدیریت تزهای دکتری در حوزه علوم اسلامی کار می‌کنیم.

-         به نظر شما تشکیل این شورا چقدر طول می‌کشد و چه زمانی نخستین دانش آموختگان علوم اسلامی در دوره دکترا فارغ التحصیل خواهند شد؟

-         مراکز مهم اسلامی کشور، یعنی انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو می‌تواند پایگاهی برای ایجاد این شورا باشد. اعضای این شورا بایستی اسلام پژوهان مطرح و روحانیان و فعالان دینی مسلمان دارای معیارهای آکادمیک باشند.

 

منبع خبر: شورای مفتیات روسیه

https://muslim.ru/articles/278/19709
 شماره خبر : 720      تاريخ : 2017/12/29        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ، شخصیت ها ،  آموزش اسلام ، شخصیت ها ،  

اخبار مرتبط :

  گزارش کامل حضرت سمیعولین، مفتی جمهوری تاتارستان، در رابطه با آموزش های اسلامی در این جمهوری
  برگزاری نشست روسای مراکز علمی-اسلامی فدراسیون روسیه
  دوره های دانش افزایی روحانیون اینگوشتیا
  وضعیت آموزش کودکان مسلمان در مدارس روسیه
  در کریمه اولین رادیوی اینترنتی اسلامی شروع به کار کرد
  دوره های دانش افزایی برای ائمه جمعه در آکادمی اسلامی بلغار
  بازدید اداره دینی مسلمانان مرداوی از آکادمی اسلامی بلغار
  الهیات اسلامی در پیتیگورسک
  بررسی آموزش دینی و اخلاقی در مسکو
  کرگانوف به کمبود حوزه و روحانی در روسیه اشاره کرد
  انتخاب مجدد راویل عین الدین به عنوان رییس شورای مفتیان فدراسیون روسیه
  آموزش اسلام در مدارس از زبان یوکوروف
  افزایش سه برابری متقاضیان تحصیل در آکادمی اسلامی بلغار
  اهدا نشان و مدال مسلمان شاخص اروپا توسط راویل عین الدین
  برگزاری کنفرانس بزرگداشت عباس حضرت بیبارسوف در پنزن
  انستیتو اسلامی روسیه پرچمدار تفکر اسلام در روسیه است
  همایش بین‌المللی «اسلام در دنیای چند فرهنگی» در قازان
  هدف اصلی، تربیت نخبگان مسلمان است
  آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :