جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پوتین خواستار تصویب قانون جدیدی در حوزه فرهنگ شد

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به این موضوع که مسئله فرهنگ، چند وجهی و پیچیده است، تاکید کرد که فرهنگ پیش از هر چیز یک ابزار جهانی برای حفظ و انتقال ارزش های سنتی اخلاقی، معنوی، زیبایی شناختی و پایه یک جامعه هماهنگ و آزاد است که می تواند هویت خود را حفظ کند و آماده پذیرش روند جهانی توسعه تمدن باشد.

  

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، در نشست شورای فرهنگ و هنر درباره اصول سیاست­های فرهنگی دولت از هنرمندان خواست تا فعالانه به به روز رسانی سیاست­های دولت در زمینه فرهنگ بپردازند، و به مقامات و نمایندگان مجلس گفت در قانون، فرهنگ صنعتی برای ارائه خدمات نیست.

 

- فرهنگ یک رسالت است.

رئیس جمهور روسیه پیشنهاد کرد تا تدوین سند مذکور به اعضای شورای فرهنگ و هنر و  نمایندگان بخش­های مربوطه سپرده شود. به گفته پوتین، آنها می­توانند قانونی موثر و کارآمد را تدوین کنند. وی همچنین خاطرنشان کرد، قوانین جدید در زمینه فرهنگ، یک مساله مهم به شمار می­آید. براساس آن چگونگی سازماندهی کار همه موسسات و شخصیت­های  فرهنگی کشور مشخص خواهد شد.

پوتین گفت: «ما دقیقا سه سال پیش کار بر روی اصول سیاست فرهنگی دولت را تکمیل کردیم. در این مدت کارهای زیادی صورت گرفته است، که می­توان به اجرایی شدن پروژه­های فرهنگی مشخص و همچنین انعطاف­پذیری و تنوع سیستم­ حمایتی دولت در حوزه هنرهای خلاقانه اشاره کرد. در عین حال، همچنین با مسائلی روبرو شدیم که ریشه­های آنها در رویکردهای اساسی توسعه فرهنگی است؛ یافتن راهکار برای این مسائل یک وظیفه مهم و اساسی است.»

به گفته وی، مسائل فرهنگی نه تنها چند وجهی و پیچیده است، آنها برای تمام سطوح زندگی ما از جمله: اقتصاد، تحصیلات، توسعه فناوری و دوام پایه­ های حاکمیت می­توانند بسیار حائز اهمیت باشند. او افزود: «فرهنگ یک جهان­بینی است. فرهنگ پیش از هر چیز یک ابزار جهانی برای حفظ و انتقال ارزش­های سنتی اخلاقی، معنوی، زیبایی شناختی و پایه یک جامعه هماهنگ و آزاد است، که می­تواند هویت خود را حفظ کند و آماده پذیرش روند جهانی توسعه تمدن باشد.»

رئیس جمهور روسیه معتقد است، بسیار مهم است که مشخصات، ویژگی­های فرهنگ، ماهیت کلی و اهمیت قوانین پیش رو در حوزه فرهنگ، به عنوان یک رسالت و منفعت عمومی به وضوح منعکس شود. رئیس دولت همچنین معتقد است، توسعه اشکال موثر حمایت­های دولتی موجود از فرهنگ بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال، می­توان به اعطای پژوهانه­ها (گرنت) به گروه­های هنری برجسته اشاره کرد، وی تاکید کرد که  پژوهانه­ها در سال 2018 با رشد 3/2 میلیارد روبلی از هشت میلیار روبل تجاوز خواهد کرد.

- قانون ضامنی در برابر تبعیض

اولگا کازاکووا، معاون کمیته فرهنگی دوما از رئیس جمهور  پشتیبانی می­کند. به تفسیر «روزنامه پارلامنت»: اولگا کازاکووا یادآور شد، کارهای زیادی در مورد لایحه قانون فرهنگی قبلی صورت گرفته است، اما این کار چندین سال است که پیشرفتی نداشته است. اولگا کازاکووا گفت: «فرایند ایجاد یک لایحه جدید آسان نیست و بسیار پر زحمت است. اگر دستوری بر انجام این کار در کوتاه­ترین زمان ممکن وجود داشته باشد، ما آن کار را انجام خواهیم داد.»

او تاکید کرد، لایحه فرهنگی که هنوز در مراحل ایجاد است، بر این حکم استوار است که فرهنگ بخشی از خدمات ساده نیست و خدمات فرهنگی به سادگی نمی­تواند در دسترس قرار گیرد. کازاکووا همچنین اشاره کرد، خدماتی در زمینه فرهنگ وجود دارد و او به کلاس­های فوق برنامه کودکان اشاره کرد.

در پایان میخائیل پیوتروفسکی، رئیس آرمیتاژ دولتی و رئیس اتحادیه موزه­های روسیه در سخنرانی خود در شورای ریاست جمهوری گفت: «فرهنگ ما، جریان پیچیده­ای است، که شامل بسیاری از عناصر متنوع است. در اینجا مهم است که در مورد برخی از اشکال جدید سازمانی-حقوقی سازمان­دهی موسسات فرهنگی فکر شود.»

منبع خبر: روزنامه پارلامنت

https://www.pnp.ru/social/putin-prizval-sozdat-novyy-zakon-o-kulture.html

 شماره خبر : 729      تاريخ : 2017/12/21        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  سیاست،برنامه،قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :

  دانشگاه دولتی مسکو حق دانش آموزان را برای حمل نمادهای دینی شان به رسمیت شناخت.
  قانون جدید در عرصه فرهنگی باید اجازه تحقق ایده ها را بدهد
  لزوم تدوین قانونی درباره خریدهای دولتی در حوزه فرهنگ
  ماکاروف گفت: «کمیتۀ دومای دولتی در امور بودجه، افزایش سرمایه گذاری فرهنگی به میزان 13 میلیارد روبل را تایید کرد.»
  وزارت علوم کتاب تاریخ معاصر را به مدارس می آورد
  تدوین راهبرد روابط عمومی برای شکستن محاصره اطلاعات پیرامون روسیه
  روسیه یکی از بانفوذترین کشورها در به کارگیری قدرت نرم
  سال 2017 ؛ «سال محیط زیست»
  موافقین و مخالفین تحریم های مواد غذایی از سوی روسیه
  اهمیت پیام رییس جمهور در شورای فدرال برای روس ها
  یکصد میلیارد روبل بودجه فرهنگی سال 2016 در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :