جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

صنعت فیلمسازی در کدام جهت باید توسعه یابد؟

سایت وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در گفتگو با "الکسی پتروخین" به بررسی این موضوع پرداخت که در کدام جهت باید صنعت فیلمسازی توسعه یابد.

  

"ولادیمیر مدینسکی" وزیر فرهنگ، ضمن جمع بندی سالیانه، بر گسترش شبکه‌های سینمایی حاضر تاکید کرد و گفت در مناطق مرکزی و شهرهای کوچک شمار قابل توجهی سینما و تئاتر افتتاح شده است و پیش بینی می­شود که تا پایان سال، شمار آن به 437 نیز برسد. اما چرا به طور خاص به این دستاوردها در زمینه سینما تمرکز شده است؟

در واقع، همه چیز بسیار ساده است. یکی از وظایف اصلی دولت در این حوزه، توسعه فیلمبرداری و تولید فیلم در هر منطقه است. ظرف یک سال، ما با گروه « فیلم روسی» به 18 منطقه رفتیم و در ده‌ها پاتینگ شرکت کردیم. بنابراین، ما ایده­ای از وضعیت سینمای منطقه‌ای داریم و پیشنهاداتی برای بهبود کار در سطح محلی وجود دارد.

البته که در این مناطق، انبوهی از مشکلات مالی، کمبود تجهیزات لازم و نبود متخصص وجود دارد. رویکرد فعالانه وجود دارد که گاهی اوقات بسیار مهمتر از مولفه مادی است. با این حال، در سطح محلی، همیشه درکی از چگونگی توسعه تولید فیلم­­های خانگی و پخش فیلم آنها نیست. اکنون ما فرصت برای ساخت یک فیلم خوب داریم، اما برای نمایش آن جایی وجود ندارد. در بسیاری از شهرها، یک یا دو سینما، و مشکل هزینه بلیط‌ها و ... عواملی از بازار است که اجازه نمی‌دهد ما بدون کمک‌های جدی دولتی حرکت کنیم.

عالی است که اکنون در وزارت فرهنگ وضعیت کنونی درک می‌شود. فعالیت بودجه فیلم برای حمایت از پروژه‌های فیلم فوق­العاده مهم است، اما ساخت سینماهای جدید یک اولویت است. به چین نگاه کنید، اکنون سینمای این کشور بیشتر از ایالات متحده است. لازم است تجربه صنعت فیلم چین را بپذیریم و آن را با واقعیت­های روسیه بومی‌سازی کنیم.

صنعت ما به آرامی در حال توسعه است، در جهت درست، در راستای ایجاد سیستمی که قادر به تامین مستقل خود است. اگر تعداد صفحه نمایش­ها افزایش یابد، نه تنها دولت از فیلمسازان و فیلمنامه‌نویسان با استعداد جوان حمایت می­کنند، بلکه شرکت‌های فیلم خصوصی نیز با افزایش تعداد تماشاگران، سود بیشتری خواهند داشت.

گام بعدی حمایت از تولید فیلم در مناطق مختلف است. تا به امروز، ما کمبود شدید متخصصان واجد شرایط داریم. به ویژه متخصصانی در زمینه‌ی فن‌آوری‌های سه بعدی، گرافیک کامپیوتری و دیگر عرصه­های نوین. ما در تلاش هستیم از تجربه همکاران خارجی استفاده کنیم، شرکت در کنفرانس­ها، همایش­ها و جشنواره­ها نیز روش دیگری در بهبود این امر است، اما این شکاف هنوز مشهود است.

کجا می‌توانیم متخصصان خوب را پیدا کنیم؟ درست است که خودشان باید رشد کنند. اما به یاد داشته باشید، به عنوان مثال، یاکوتیا، صنعت فیلم خود را دارد. تم­های منحصر بفرد خود را داشته است، فیلم‌ها، بینندگان، تعداد زیادی سینما، جشنواره و بودجه برای توسعه کامل دارد. یک نوع هالیوود کوچک در یاکوتیا.

اخیرا ما در ایرکوتسک قدم زدیم و در دیدار با وزیر فرهنگ منطقه، موضوع حمایت از فیلمسازان جوان مورد بحث قرار گرفت. به ما گفته شد: "ما آماده هستیم از هر لحاظ از جوانان حمایت کنیم، اما آنها موضوعات جالبی ندارند ..." تصور کنید در چنین استان غنی با تاریخ و سنت­های منحصر به فرد سوژه­های کافی برای سازگاری فیلم­ها وجود ندارد. در حقیقت، البته، آنها هستند. فیلمسازان جوان فقط نمی‌دانند چگونه پروژه‌های خود را به درستی ارائه دهند. بنابراین، احساس عدم وجود ایده و خلاقیت ایجاد می­شود. بنابراین، ما باید ارتباط بین ساختارهای دولتی را که از پروژه‌های فرهنگی وجوانان با استعداد حمایت می­کنند، برقرار کنیم.

منبع خبر: سایت وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه

https://www.mkrf.ru/press/polemic/prodyuser_i_rezhisser_aleksey_petrukhin_o_tom_v_kakom_napravlenii_nado_razvivat_kinoindustriyu/


 شماره خبر : 734      تاريخ : 2017/12/18        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  هنر ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :