جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تربیت کادر متخصص در حوزه اسلام با احتساب پیشنهادات شورای مفتیان روسیه

آموزش اسلامی در روسیه تا بدان جا اهمیت یافته است که هفته گذشته به منظور تدوین نظریه تربیت کادر متخصص در حوزه تاریخ و فرهنگ اسلام جلسه ای در سن پترزبوگ تشکیل شد تا با همگرایی سازمان ها و افراد ذی صلاح، برنامه توسعه آموزش اسلامی تدوین شود

  

سرویس مناطق: ۲۷ اکتبر، سن­پترزبوگ میزبان جلسه­ای با مدیریت "میخاییل پیوتروفسکی" اسلام شناس، مورخ روس و مشاور شورای دانشگاه دولتی سن پترزبورگ بود. این جلسه­ به منظور تدوین نظریه تربیت کادر متخصص در حوزه تاریخ و فرهنگ اسلام با حضور اعضای شورای کارشناسان وزارت علوم و آموزش فدراسیون روسیه، نمایندگان حکومت و سازمان­ها و موسسات غیردولتی و همچنین ادارات دینی مسلمانان و نهادهای دولتی واحدهای فدرال دولتی برگزار شد تا با همگرایی تلاش­ها به تهیه برنامه توسعه آموزش اسلامی در فدراسیون روسیه کمک کنند.

در این برنامه "دمیر محی الدینوف" معاون شیخ راویل عین الدین از اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه، "شامیل کاشار” مدیر دپارتمان علوم، آموزش و فرهنگ شورای مفتیان روسیه و عضو گروه کارشناسان وزارت علوم فدراسیون روسیه در مباحثات شرکت کردند. گفتنی است "راویل سیف الدینوف" نماینده ویژه و تام الاختیار راویل عین الدین در منطقه فدرال شمال غرب نیز در برنامه حضور داشت.

"الکسی زِنکو" مشاور مسائل ملی و تعاملات با انجمن­های دینی دپارتمان فرهنگ دولت فدراسیون روسیه در سخنان خود اعلام کرد که برنامه مذکور تحت کنترل کمیسیون مسایل انجمن­های دینی وابسته به دولت فدراسیون روسیه و مدیریت "سرگی پریخودکو" معاون نخست وزیر روسیه قرار دارد. وی موافقت خود را با سخنان پیوتروفسکی اسلام شناس روس برای تهیه «دستورالعمل روسی» آموزش اصول ادیان مختلف در داخل کشور اعلام کرد.

الکسی زنکو همچنین گفت: "با وجود طیف گسترده نظرات درباره نحوه تدوین این نظریه، مبنای واحدی باید در نظر بگیریم. این مبنا نه با رای گیری، که با اتفاق نظر کارشناسان و انجام کارهای تکمیلی روی آن تعیین خواهد شد. "

دمیر محی الدینوف معاون اول راویل عین الدین، هدف از ایجاد مکتب الهیات اسلامی در روسیه که اولین بار در مراسم افتتاحیه مسجد جامعه مسکو توسط ولادیمیر پوتین مطرح شد را یادآوری نمود و موافقت خود را با پیشنهاد میخاییل پیوتروفسکی برای تدوین برنامه کار با تکیه بر میراث اسلامی روسیه و سنت شرق­شناسی آکادمیک در کشور اعلام کرد. محی الدین در ادامه گفت: "در هنگام تدوین طرح، باید به کارشناسان شورای مفتیان روسیه و انستیتوی اسلامی مسکو نیز مجالی برای ارائه پیشنهادات و نظرات داده شود؛ ما باید بتوانیم این طرح را به طور کامل عملی سازیم. "

کاشاف در ادامه گفت که سخنان سخنان دمیر محی الدینوف در دهمین نشست بین المللی مسلمانان (روز 11 دسامبر 2014 در مسکو) و در نتیجه همکاری اعضای گروه کارشناسی شورای مفتیان از جمله آقایان حسنوف، نورایمانوف، پاولوا و حبیب اللین، مورد توجه کارشناسان برنامه دولتی توسعه آموزش روسیه قرار گرفته­است. به گفته وی، می­توان امید داشت که این مطالعات برای جامعه مسلمانان روس مفید واقع شوند.

واژه­های کلیدی در سخنرانی­های گروه کارشناسان وزارت علوم روسیه توسعه سیستم تربیت کادر متخصص با دانش عمیق درباره تاریخ و فرهنگ اسلام، مقابله سیستماتیک با نفوذ و ترویج ایدئولوژی­ افراط­گرایانه و رادیکالیسم در فدراسیون روسیه بودند.

"دِلیار سالودوونیک" مدیر انستیتوی کشورهای آسیا و آفریقا وابسته به دانشگاه دولتی مسکو توجه حاضرین را به این مساله جلب کرد که شورای الهیات و شورای علمی آموزشی خاورشناسی، آفریقاشناسی و منطقه شناسی در چارچوب انجمن علمی آموزشی دانشگاه دولتی مسکو فعالیت خود را آغاز می­کند. وی همچنین تاکید کرد: "امروز وظیفه­ای سنگین، اما مهم بر عهده این شوراست؛ شورای حاضر باید به شکل­گیری آموزش اسلامی در کشور ما کمک کرده و با سایر مراکز آموزش دینی در دنیا به رقابت بپردازد. این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که دانشگاه ما با سایر موسسات آموزش عالی دینی به همگرایی موثر رسیده است. "

منبع:

http://dumrf.ru/regions/78/event/9914

 شماره خبر : 74      تاريخ : 2015/10/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  آموزش اسلام ،  

اخبار مرتبط :

  گزارش کامل حضرت سمیعولین، مفتی جمهوری تاتارستان، در رابطه با آموزش های اسلامی در این جمهوری
  برگزاری نشست روسای مراکز علمی-اسلامی فدراسیون روسیه
  دوره های دانش افزایی روحانیون اینگوشتیا
  وضعیت آموزش کودکان مسلمان در مدارس روسیه
  در کریمه اولین رادیوی اینترنتی اسلامی شروع به کار کرد
  دوره های دانش افزایی برای ائمه جمعه در آکادمی اسلامی بلغار
  بازدید اداره دینی مسلمانان مرداوی از آکادمی اسلامی بلغار
  الهیات اسلامی در پیتیگورسک
  بررسی آموزش دینی و اخلاقی در مسکو
  کرگانوف به کمبود حوزه و روحانی در روسیه اشاره کرد
  نظام آموزشی اسلامی امروز روسیه
  آموزش اسلام در مدارس از زبان یوکوروف
  افزایش سه برابری متقاضیان تحصیل در آکادمی اسلامی بلغار
  انستیتو اسلامی روسیه پرچمدار تفکر اسلام در روسیه است
  همایش بین‌المللی «اسلام در دنیای چند فرهنگی» در قازان
  هدف اصلی، تربیت نخبگان مسلمان است
  آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند
  آموزش اسلامی روسیه را از خطر تروریسم حفظ می‌کند
  ایده‌آل‌ها و ارزش‌های اسلامی در فضای آموزش قرن بیست و یک
  ایده‌آل‌ها و ارزش‌های اسلامی در فضای آموزش قرن بیست و یک

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :