جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اشاره مفتی عالی روسیه به سالخورده بودن امامان و نیاز به کادر جوان و متخصص

مفتی عالی و رئیس اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه با اشاره به سالخورده بودن علمای دینی این کشور، معتقد است باید در داخل روسیه برای پرورش کادر جاگزین برنامه ریزی شود

  

سرویس مناطق: امت روس به شدت نیازمند امامان (رهبران دینی) کارآمد و متخصص است. در شرایطی که بیشتر امامان مساجد در سراسر روسیه سالخورده هستند، عده­ای از افراد تحصیل کرده در خارج و افراد رادیکال برای نشستن بر صندلی آنها خود را آماده می­کنند.

"شیخ الاسلام طلعت تاج­الدین" مفتی عالی و رئیس اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه روز پنج شنبه با اشاره به موضوع سالخوردگی امامان در روسیه و ضرورت استفاده از کادر جوان متخصص گفت: "طبق آمار موجود، در طول ۱۵ تا ۱۷ سال گذشته نزدیک به 7،5 هزار مسجد در سراسر قلمروی فدراسیون روسیه احداث شده است. 80% روحانیون روس از سن بازنشستگی نیز فراتر رفته و با 75، 80، 85 و حتی 90 سال سن، صحنه را ترک نکرده­اند. متاسفانه ما دسته دسته به دیار باقی می­رویم. با این اوصاف، چه کسی مسئولیت این مساجد جدید را برعهده خواهد گرفت و امامان این مساجد چه کسانی خواهند بود؟"

طلعت تاج الدین در ادامه گفت: "برای هر روستا در باشقیرستان، تاتارستان و مناطق دیگر روسیه بین 3 تا 5 نفر را از پیش تربیت و آماده کرده­اند تا جای امامان پیشین را گرفته و افکار و اندیشه­های افراط­گرایانه را ترویج دهند. "

مفتی عالی روسیه به مواردی که چشم اندازی مثبت در پیش روی ما قرار می­دهند نیز توجه نشان داده و گفت که به زودی در اوفا، گروزنی و ماخاچ­قلعه مراکز جدید آموزش اسلامی گشوده خواهند شد که ظرفیت آموزش 2 هزار دانشجو را دارند.

وی همچنین تاکید کرد: "اگر در یک مسجد یک امام باشد، چطور می­تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد؟ حتی برای گفتگوی ساده نیز زمان کم خواهد بود. ما در ده سال آینده دست کم به 10 تا 12 هزار متخصص علوم دینی، امام و روحانی نیاز داریم که در کشور ما رشد و تعالی پیدا کرده و با زندگی مردم ما آشنا باشد، این افراد باید بر سر سفره همین مردم نشسته باشند و اصول اسلام را در همین سرزمین فراگرفته باشند. "

منبع: خبرگزاری ریانوستی

http://ria.ru/religion/20151022/1306512087.html

 شماره خبر : 75      تاريخ : 2015/10/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  علما و شخصیت های دینی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :