جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مسلمانان ما از کاتولیک ها به مسیحیت ارتدکس نزدیکتر هستند.

رئیس جمهور روسیه،پس از قریب به سه سال به اوفا سفر کرد.وی در ادامه با سفر به تاتارستان در قالب دیدار با بزرگان اسلامی روسیه به مسائل مهمی در حوزه اسلام پرداخت و خاطر نشان کرد،امروز اسلام از مسیحیت کاتولیک به ارتدکس روسی نزدیکتر است.

  


روز چهارشنبه، 24 ژانویه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه با هدف یک دیدار کاری، با فاصله زمانی دو سال و نیم پس از آخرین سفر خود به اوفا، به این منطقه سفر کرد و پس از آن عازم تاتارستان شد. در جریان این دیدار دو روزه، پوتین علاوه بر دیدار با مقامات ارشد این جمهوری­ها و نمایندگان دینی و مذهبی، با دست اندرکاران حوزه صنعت و سرمایه گذاری این جمهوری ها و همچنین اقشار کارگر و دانشجو هم ملاقات داشت.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در شهر اوفا با طلعت تاج الدین مفتی اعظم، رئیس اداره مرکزی دینی مسلمانان روسیه دیدار نمود. میخائیل بابیچ نماینده تام الاختیار رئیس جمهوری و رستم خامیتوف رئیس جمهوری باشقیرستان نیز در این دیدار حضور داشتند.

رئیس دولت در این دیدار از افزایش تعداد مساجد در باشقیرستان ابراز خرسندی نمود. به گفته ایشان این امر نشانگر توسعه مذاهب سنتی است. ولادیمیر پوتین همچنین تربیت و آماده سازی متخصصین حوزه اسلامی که در جمهوری باشقیرستان در حال جریان است را مورد تحسین قرار داد. به گزارش «باشقیراینفورم»، ولادیمیر پوتین اظهار داشت: «این طرح و کار خیلی خوب، صحیح و مشترکی می­باشد».  پیش از این دیدار ولادیمیر پوتین از اولین مسجد جامع شهر اوفا که یکی از کهن ترین مساجد روسیه به شمار می­آید بازدید نمود.

پس از این دیدار در شهر اوفا، رئیس جمهور روسیه به شهر قازان پایتخت جمهوری تاتارستان سفر نمود. در این شهر پوتین با مفتیان و مقامات آکادمی اسلامی بلغار ملاقات کرد و در جریان این دیدار وی مسائلی از قبیل ایجاد سیستم آموزشی مذهبی قوی و توسعه مراکز بومی الهیات و هم چنین بررسی دست آورد­های آکادمی اسلامی بلغار را مورد بحث قرار داد.

 

در این دیدار پوتین چنین اظهار داشت که، «بدون هیچ شکی اسلام سنتی، بخش جدایی ناپذیر و حائز اهمیت فرهنگ کشور روسیه است و امت اسلامی هم بدون شک جایگاه مهمی در بین جامعه چند ملیتی فدراسیون روسیه به خود اختصاص داده است.»

قبل از ملاقات با مفتیان وی از ماکت آکادمی اسلامی بلغار دیدن نمود. لازم به ذکر است که این آکادمی در ماه سپتامبر سال 2017 در شهر بلغار افتتاح گردید و دانشجویان در رشته های «حقوق اسلامی» و «تفکر و اعتقاد اسلامی» مشغول به تحصیل هستند.

کامل حضرت سمیعولین مفتی جمهوری تاتارستان با ابراز خوشحالی ازدیدار با ریاست جمهوری اظهار داشت: «با وجود تاخیر در دیدار، این ملاقات دو ساعت به طول انجامید و بسیار ارزشمند و سودمند بود.» در این دیدار از فعالیت آکادمی اسلامی بلغار گزارش ارائه داده شد. ولادیمیر پوتین تاکید نمود: «مسلمانان ما بسیار به ما نزدیک هستند، آنها حتی بیشتر از کاتولیک­ها به پراواسلاو روسی نزدیک هستند. اسلام ما بایستی بخش جدایی ناپذیر اسلام جهانی باشد، اما با چهره و ویژگی مخصوص خود.»

در این دیدار راویل عین­الدین رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه و شورای مفتیان روسیه از رئیس جمهوری روسیه درخواست نمود که شمار مراکز آموزشی-پارتنر سکولار که در چارچوب برنامه دولتی از نظام آموزشی اسلامی حمایت می­کنند را کاهش دهند. به گفته ایشان شمار این مراکز در حال حاضر بسیار زیاد است و بودجه تخصیص داده شده برای این مراکز در راستای حمایت از آموزش اسلامی در اغلب موارد در مسیر مناسب خرج نمی­شود و به مراکز آموزشی اسلامی نمی­رسد.

ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: «تجربه و اقدام همکاری با مراکز آموزشی بزرگ فدرال از اهمیت بالایی برخوردار است، به ویژه، در مرحله کنونی توسعه آموزش مذهبی، همکاری با مرکز آموزشی بزرگ، با مرکز علمی، سطح آموزش مذهبی را به طور کامل دگرگون می کند». ایشان همچنین از اهمیت توسعه مکتب اسلام میهنی، از جمله، به منظور آماده سازی جایگزین برای مفتیان کنونی، سخن گفت.

به نقل از سایت رسمی کرملین، ولادیمیر پوتین اظهار داشت: «در سال 2013 ما با شمار بسیاری از جمله برخی از حضار امروز، در شهر اوفا به مناسبت 225 امین سال ایجاد اولین مفتیت میهنی، روسی، ملاقات داشتیم».

در این ملاقات ولادیمیر پوتین اظهار داشت که اقدامات لازم در جهت توسعه این مرکز آموزش اسلامی انجام خواهد شد. ایشان همچنین تاکید نمودند، افرادی که از این مرکز آموزشی دینی فارغ التحصیل می­شوند بایستی در مراکز مورد نیاز مرتبط مشغول شوند و در همین حوزه فعالیت کنند.
در چارچوب این سفر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه همچنین به عیادت مینتیمر شایمییف مشاور ریاست جمهوری تاتارستان که به علت بیماری در بیمارستان بستری بود رفت. لازم به ذکر است که در این ملاقات به بررسی مسائل مربوط به آکادمی اسلامی بلغار نیز پرداخته شد.

رئیس جمهور روسیه همچنین خاطرنشان کرد که سن و سال رهبران دینی کنونی روسیه گواهی بر لزوم و ضرورت تربیت متخصصین برای جایگزینی این افراد، به ویژه، متخصصین داخلی، است.

منبع: قازان ا ای اف، رگیونالنی کامنتاری، رئالنویه ورمیا

http://www.regcomment.ru/events/putin-v-ufe-i-kazani-o-religii-promyshlennosti-i-dengakh/

https://m.realnoevremya.ru/society/authorities/87786-10-faktov-o-vizite-putina-v-tatarstan-i-bashkiriyu?_url=%2Fsociety%2Fauthorities%2F87786-10-faktov-o-vizite-putina-v-tatarstan-i-bashkiriyu&utm_source=desktop&utm_medium=redirect&utm_campaign=mobile#from_desktop

http://www.kazan.aif.ru/dontknows/chto_delal_v_kazani_vladimir_putin#id=13446403

تاریخ خبر: 5 بهمن 1396

 شماره خبر : 760      تاريخ : 2018/01/25        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  مسلمانان و حکومت ،  روسیه و جهان اسلام ،  

اخبار مرتبط :

  مشکلات اصلی مذهب از دیدگاه رئیس شورای همکاری با سازمان های مذهبی روسیه
  جوانان عرب، روسیه را به عنوان متحد خود بر آمریکا ترجیح می دهند.
  رشد همکاری روسیه با کشورهای مسلمان
  «خلیفه سرخ» استالین. شوروی در نقش مجری پروژه وهابیت
  دعوت شورای امنیت روسیه مبنی بر تربیت متخصصین حوزه تاریخ و فرهنگ اسلامی
  دیدار ایگور بارینوف و مفتی داغستان
  پوتین: فارغ التحصیلان مدارس دینی را در حوزه خود بکار بگیرید
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  وزارت علوم و تحقیقات فدراسیون روسیه برآن است که سطح همکاری خود با موسسات اسلامی را بیش از پیش گسترش دهد.
  چرا جمهوری داغستان نقشی در برقراری ارتباط با جهان اسلام ندارد؟
  کنفرانس بین المللی " روسیه و جهان اسلام" در قازان
  دیدار راویل و پسکوف درباره مهاجرت مسلمانان و آموزش اسلامی
  برگزاری نشست گروه چشم انداز راهبردی «روسیه – دنیای اسلام»
  کنفرانس «اسلام و مسیحیت: پایبندی به سنت، وفاداری به روسیه» در سن پترزبورگ
  مجتهدین مسکو و دنیا به بررسی اوضاع بحرانی می نشینند

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :