جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پوتین: تمرکز بر پروژه های پیشرفته علمی، ضرورت کشور و تامین کننده استقلال است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، مهمترین نکته در پیشرفت کشور را «توسعه زیر ساخت های تحقیقاتی و علمی» معرفی نمود. وی افزود بدون تکیه بر فن آوری ها، دانش و شایستگی های ملی استقلال حاصل نخواهد شد.

  

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، به کنارگذاشتن سیستم­ های ناکارآمد در علم تاکید نمود، با این کار روسیه می­تواند به موفقیت و نتایج عملی بزرگی دست یابد.

ولادیمیر پوتین در نشست شورای علم و تحقیقات در روسیه گفت: «در حیطه علمی، باید به دنبال دستیابی به موفقیت­های بزرگ باشیم. ما باید یک بار و برای همیشه سیستم ناکارآمد قدیمی و روش منسوخ فعالیت ­های علمی را در کشور کنار بگذاریم. با استفاده از موفقیت­های علمی می­توان کیفیت زندگی مردم را تغییر داد، این امر موجب توسعه و پیشرفت روسیه می گردد.»

رئیس جمهور روسیه تاکید نمود، در این راستا باید از برجسته­ ترین دانشمندان و تیم­ های تحقیقاتی حمایت نمود. توسعه علوم، ایجاد محصولات با کیفیت قابل رقابت با بازارهای جهانی و تکنولوژی­ های پیشرفته، از اهداف توسعه علم در روسیه است. در حال حاضر دانشمندان روسی، به تجارت در کشور، پیشرفت­ه ای تکنولوژی پیشرفته کمک بسزایی می ­نمایند.

ولادیمیر پوتین گفت: «در حال حاضر، کشوری در راس قدرت جهانی قرار می­گیرد که در مسابقات فن­آوری، از جمله در زمینه پردازش و انتقال داده­های تجاری فعال باشد. تقابل میان تجارت و علم یک شرط کلیدی برای توسعه کشور است.»

وی خاطر نشان کرد، حوزه علم نیازمند گسترش همکاری با کشورهای دیگر است. رئیس جمهور معتقد است که برای توسعه ­های آتی نیاز آن احساس می­شود که دسترسی به علوم خود را ارتقاء دهیم. به­ ویژه در ارتباط با این طرح پژوهانه­ های (گرنت­ها) بزرگ می­توانند کمک شایانی کنند. پوتین خواستار ادامه فعالیت در این زمینه شد تا در آینده دانشمندان با آمدن به روسیه، بتوانند در کشورگروه­ های تحقیقاتی بین ­المللی تشکیل دهند.

رئیس جمهور تاکید کرد که هم دانشمندان و شخصیت­ های برجسته علمی و هم کسانی که به تازگی وارد مسیر پژوهش شده­ اند، باید احساس کنند که کار در روسیه بسیار جذاب است. آنها باید آیندۀ هدف و چالش ­های مدرن خود را ببینند و شاهد باشند که برای موفقیت و حل وظایف تعیین شده، تمام شرایط فراهم خواهد بود.

وی در آغاز جلسه با عرض تبریک به مناسبت «روز علم در روسیه» به دانشمندان و محققان، خاطر نشان ساخت که آینده روسیه به تقویت قابلیت­های علمی کشور وابسته است. پوتین گفت: «واضح است که در حال حاضر کشوری که از نظر فناوری­ های علمی و دانش در راس باشد، مهمترین منبع توسعه کشور را در جهان کسب خواهد نمود. این امر، بدون هیچ اغراقی، تضمین کننده استقلال کشور است. مهمترین نکته در توسعه کشور، گسترش زیر ساخت ­های تحقیقاتی است. ما باید توسعه زیرساخت­ های تحقیقاتی، از جمله امکانات اجرای پروژه مگا علم (mega-science) را ادامه دهیم.»

پوتین اعلام نمود که در حال حاضر پروژه «مگا علم» در شهرهای نیژنی نووگورود، ترویتسک، دوبنا، گاتچینا در حال اجرا است. چنین زیرساختی می­بایست به عنوان پایه­ای برای اجرای برنامه­ های تحقیقاتی گسترده و مرکز همکاری علمی برای کل فضای اوراسیا باشد.

ولادیمیر پوتین همچنین اعلام کرد، کشور از شرکت در طرح­های بزرگ بین ­المللی از جمله «برخورددهنده هادرونی بزرگ[1]» یا « راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی[2]» امتناع نخواهد کرد. وی تاکید کرد، روسیه به­ عنوان شرکت کننده در این طرح­ ها، حق دریافت نتایج  در چارچوب طرح­ها را دارد. ما باید در مورد چگونگی بهره­برداری از این نتایج در راستای منافع و توسعه کشور، اقتصاد و اجتماع بیاندیشیم.

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: «روسیه باید تیم­ های تحقیقاتی بین ­المللی، همکاری­ های علمی با کشورهای دیگر و گسترش علم در روسیه را افزایش دهد. در این راستا همکاری بیشتر با کشورهای دیگر امری ضروری است. ما باید ابزارهایی ارائه دهیم که نه تنها دانشمندان برجسته را به عنوان مدیران آزمایشگاه­ ها و مراکز علمی خود جذب کنیم، بلکه اقدام به تشکیل گروه ­های تحقیقاتی بین ­المللی قوی در روسیه نماییم. شرکت کنندگان در پروژه مگا علم، پیشنهادات علمی خود را به ما ارائه خواهند داد. آنها از سوی ما، تامین مالی می­شوند، اما این کار باید به صورت صحیح سازماندهی گردد.»

پوتین همچنین یادآور شد، روسیه فن ­آوری­ ها، دانش و شایستگی­ های خود را داراست. رئیس جمهور این موارد را منابع اصلی کشور خواند و خاطرنشان کرد، بدون آنها استقلال کشور حاصل نخواهد شد.

منبع خبر: خبرگزاری تاس

http://tass.ru/nauka/4940938

https://russkiymir.ru/news/237499/

تاریخ خبر: 19 بهمن 1396[1] برخورددهنده هادرونی بزرگ  یک شتاب‌دهنده ذرّه‌ای و برخورددهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی (۲۰ شهریور ۱۳۸۷ هجری شمسی) پس از ۲۰ سال آماده‌سازی، آغاز به کار کرد.

[2] راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی  مشهور به ITER یا ایتر، بزرگترین طرح یک رآکتور همجوشی هسته‌ای است که تا کنون طراحی شده است، و بر پایه محصورسازی مغناطیسی بنیاد نهاده شده‌است.

 شماره خبر : 783      تاريخ : 2018/02/08        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  علم و فناوری ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :