جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

با مردمان فرهنگی نباید رویکردی مبتدیانه داشت

ولادیمیر تولستوی مشاور فرهنگی پوتین، در مصاحبه با خبرگزاری تاس از طرح قانون فرهنگ سخن می گوید. با افزایش بودجه های فرهنگی می توان مخارج پیشگیری و مقابله با جرم را کاهش داد.

  


ولادیمیر پوتین در تاریخ 5 فوریه در پایان نشست شورای فرهنگ و هنر، تصویب پروژه جدید «درباره فرهنگ» را تایید نمودند. این طرح باید تا یکم ژوئیه 2018 به مرحله اجرا گذاشته شود.

ولادیمیر تالستوی مشاور رئیس جمهور در امور فرهنگی، رئیس هیئت امناء بنیاد سینما در روسیه در خصوص پروژه «درباره فرهنگ» و همچنین گسترش صنعت سینما در کشور، میزان بودجه اختصاصی به سینما و تاسیس بنیاد توسعه فرهنگی در روسیه در جمع خبرنگاران اظهار نظر نمود.

- در پایان سال 2017، جلسه دولتی در خصوص ایجاد سازوکار­های جدید حمایت دولت از صنعت فرهنگ و سینما برگزار گردید. نتایج این نشست را برای ما بیان نمایید؟

- به عقیده من در حال حاضر، سیستم پشتیبانی دولت از سینما موثر است. اما باید این امر توسعه یابد. ما نیاز به ایجاد هیچ گونه تغییر انقلابی در صنعت سینما نداریم. ما نیاز به تغییر عمده نداریم. اما باید به این نکته توجه داشت که توسعه و ایجاد تغییر در صنعت سینما یک روند دراز مدت است، باید برنامه­ ریزی نمود. اجرای پروژه­ ها، حداقل به زمانی دو تا سه ساله نیاز دارد. وضعیت سینما باید با ثبات­تر شود. به عقیده اینجانب، اکنون ما نیاز به کمک مالی بیشتری برای حمایت از پروژه­دهای بزرگ­تر داریم. در مجموع سه تا چهار میلیارد روبل (بهای هر روبل معادل017/0 دلار است.) بودجه اختصاصی از طریق صندوق فیلم برای گسترش صنعت فیلم­سازی کافی نیست. با این شرایط و پیش از این نیز، ما با برنامه­ ریزی مرحله­ای، از تولید کنندگان مستقل حمایت نموده­ایم. زیرا تعداد فیلم­ های پخش شده و سهم مخاطبان در گیشه­ ها در سال گذشته واقعا یک رکورد بود. از سال 2012 توسعه روند سینما آغاز گردیده است.

 

- شما گفتید که مبلغ اختصاص یافته برای حمایت از صنعت سینما کافی نیست. مسلما، همواره نیاز به بودجه بیشتر است، آیا بودجه ایده آل 100 میلیارد روبلی (معادل 1 میلیارد و 774میلیون دلار) برای توسعه سینما نیاز است؟

- به نظر من،  می­بایست به میزان 5/1 تا 2 برابر، بودجه سینما را افزایش داد. افزایش بودجه را می­توان به بخش ­های مختلف تقسیم کرد. برای مثال، پروژه ­های بسیار بزرگ و در مقیاس بزرگ نیاز به سرمایه گذاری 500 میلیون تا یک میلیارد روبل دارند. اما ما نیاز به حفظ پروژه های جداگانه پرمخاطب خود هستیم، اگر چه این پروژه­ ها سود بسیار بزرگی بدست نمی ­آورد. به عنوان مثال ما همواره به فیلم خانوادگی، فیلم­ هایی در خصوص مسائل کودکان نیازمند هستیم. اگر منابع بیشتری داشته باشیم، می توانیم قدم­ های بزرگتری برداریم.

 

- لطفا در خصوص پیشنهاد طرح عدم بازگشت بودجه مالی به تولید­کنندگان سینما توضیح دهید. اعتقاد بر این است که چنین پروژه ­هایی خطرات مالی و ریسک بیشتری را برای تولیدکنندگان فیلم­ها به همراه دارد؟

-  من اعتقادی به بازگشت بودجه مالی ندارم. در حال حاضر بازگشت بودجه به حساب تولیدکنندگان فیلم به میزان 20٪ است، اما آنها خواهان افزایش 30 درصد و در نهایت تا 40 درصد هستند. با این روش، فیلمسازی غیراقتصادی می­شود. این بودجه برای بازگشت می­تواند در همان روند تولید فیلم سرمایه گذاری شود. این پول از صندوق فیلم و توسط وزارت دارایی تامین شده است. این پول باید در راه سرمایه­ گذاری دوباره، نه بازگشت بودجه مالی به تولیدکنندگان و فیلمسازان صرف گردد. اگر ما بودجه 10-8 میلیارد دلار در سال داشتیم، می­توانستیم پروژه­ های بزرگ فیلم­سازی با بازپرداخت 100 درصد را انجام دهیم. اگر مبلغ تأمین مالی افزایش یابد، از پروژه ­های بزرگ می­توان حمایت­ های مالی گسترده­ای نمود.

 

- آیا امید به افزایش بودجه اختصاص یافته به سینما وجود دارد؟

- با توجه به وضعیت مالی عمومی، در حال حاضر این امکان وجود ندارد. ما در حال حاضر باید با بودجه کنونی به دنبال بهبود وضعیت سینما باشیم و این کار را خواهیم نمود. مطمئنا، اگر در این میان با مشکلاتی رو به رو شویم، دولت در نیمه راه به حمایت از ما برمی­خیزد".

 

- آیا به عقیده شما، در مجموع میزان بودجه اختصاصی به فرهنگ در روسیه کم است!

- یک طبقه بندی بسیار بزرگ در سازمان­ های فرهنگی کشور وجود دارد. در روسیه، برخی موسسات و سازمان­ های بزرگ فرهنگی به خوبی تامین مالی می­شوند. تئاتر بالشوی، تئاتر مارینسکی، موزه ارمیتاژ، گالری تریتیاکوفسکی بودجه بسیار بالایی دارند، این موضوع عجیب نیست، زیرا پروژه­ های این سازمان­ها واقعا بزرگ هستند و نیاز به حمایت دولتی دارند.

 اما در اینجا مالیات نیز به صورت متناسبی پرداخت می­شود. در سطح بعدی، موسسات دیگری وجود دارد که از توجه کمتری برخوردار شده­اند. روند تغییرات مثبت وجود دارد، اما به اندازه کافی نیست، به عنوان مثال، سالن­ های کنسرت و تئاتر از جمله این بخش­ های فرهنگی است. در شهرهای بزرگ امکان اجرای ارکسترهای خوب، اجرای نمایش های خوب تئاتر وجود دارد؛ اما در شهرهای کوچک این امکان وجود ندارد. ما یک کشور بزرگ هستیم، در شهرهای مسکو، سن­پترزبورگ، قازان، یکاترینبورگ، فعالیت­ های فرهنگی خوبی وجود دارد. اما شهرهای دیگر عمدتا از کیفیت سازمان ­های فرهنگی بزرگی چون سینما و تئاتر برخوردار نیستند.

بنیاد سینما، همراه با همکاری وزارت فرهنگ، اکنون اقدام به ساخت سینما در شهرهای کوچک روسیه نموده­اند، دولت فدرال نیز تامین مالی این پروژه را انجام می­دهد.

فرهنگ از قدرت تاثیرگذاری زیادی برخوردار است، بدین روش جوانان تحت تأثیر آموزه­های منفی از سوی دیگر کشورها قرار نخواهد گرفت. هنگامی که ما در فرهنگ صرفه جویی کنیم، به اجبار مجبور هستیم در سیستم پیشگیری از جرم، سرمایه گذاری کنیم. اگر منابع مالی برای تحصیل و آموزش جوانان به موقع و به میزان کافی اختصاص داده شود، این امر صرفه جویی قابل توجهی در بودجه کشور خواهد داشت، زیرا تاثیرات منفی عوامل غیرفرهنگی بر جوانان را کاهش می­دهد.

منبع خبر: خبرگزاری تاس

http://tass.ru/opinions/interviews/4956682

تاریخ خبر: 19 بهمن 1396


 شماره خبر : 802      تاريخ : 2018/02/08        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :