جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اعلام برنامه 6 ساله پوتین برای مبارزه با فقر

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، بر ضرورت اجرای طرح کاهش فقر در روسیه تاکید کرد. به گفته رییس جمهور، مقیاس فعلی فقر در روسیه در شأن شهروندان روسيه نيست.

  

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در برابر مجمع فدرال و در چارچوب برنامه هاي حزب «روسیه واحد» گفت: «ما قطعا نیاز به تلاش­ های مستمري برای کاهش تعداد افراد با درآمد کمتر از حداقل معاش، کاهش سطح فقر و جرم در جامعه داريم. فقر مقیاسی است که تهدیدی برای ثبات و وحدت جامعه ما محسوب می­گردد.» به گفته رییس جمهور، مقیاس فعلی فقر در روسیه در شأن شهروندان روسيه نيست.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود اظهار داشت که مبارزه با فقر یکی از اولویت­ های اصلی دولت جدید وی خواهد بود. رئیس جمهور در پیام خود در مجمع فدرال گفت: «در شش سال آینده، سطح فقر در روسیه باید حداقل به نصف کاهش یابد. در عین حال، هزینه­ های بودجه کشور باید به طور قابل توجهی در راستای مراقبت­ های بهداشتی و رفاه جامعه در نظر گرفته شود.»

بخش اول سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مجمع فدرال، به مبارزه با فقر و بهبود کیفیت زندگی روس­ها اختصاص داده شده بود. بر اين اساس، وظیفه اصلی دولت جدید در حال حاضر مبارزه با فقر است. در شش سال آینده، سطح فقر در روسیه باید به نصف کاهش یابد.

به گفته وی، روسیه باید تا اواسط دهه آینده میزان تولید ناخالص داخلی سرانه خود را به میزان  1/5 برابر افزایش دهد و امید به زندگی برای شهروندان را به ​​80 سال برساند. رئیس جمهور در سخنرانی خود یادآور شد که در سال 2000، امید به زندگی در روسیه تنها 65 سال بود. در سال 2017، این میزان با افزایش قابل توجهی رو به رو رفت، و امید به زندگی به 73 سال رسید.

پوتین در ادامه افزود: «روسیه باید در نهایت به لیست کشورهای «بالای80 سال (80+)» وارد شود، کشورهایی که در آن امید به زندگی بیش از 80 سال است. این کشورها شامل ژاپن، فرانسه، آلمان می­باشند. در این راستا مسائل و مراقبت­ های بهداشتی شهروندان در راس هرم قرار دارد. بودجه دولت در این حوزه باید به میران دو برابر افزایش یابد. به گفته رییس جمهور، «تا سال های 2019 و 2020، باید بیش از 4 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به مسائل مراقبت­ های بهداشتی شهروندان اختصاص داده شود، اما ما سعی خواهیم کرد که این رقم را به 5 درصد افزایش دهیم.»

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «این بدان معنی است که کل هزینه­ های دولتی بهداشتی برای شهروندان باید دو برابر شود، در حالیکه ما باید از فرصت ­های ایجاد شده برای تامین مالی این هزینه­ ها استفاده کنیم.»

رییس جمهور اعلام نمود که باید برخی اصلاحات در زمینه مراقبت­ های بهداشتی، از طریق اصلاحات اداری صورت پذیرد. زیرا به دلیل تعطیلی برخی مراکز پزشکی در شهرک­ های کوچک، مردم از مراقبت­ های بهداشتی لازم بهره­ مند نیستند. دولت جدید نیز باید برنامه ویژه­ای برای حمایت منطقي و بهبود کیفیت زندگی سالخوردگان و بازنشستگان ایجاد نماید.

به گفته رئیس جمهور، افزایش حقوق بازنشستگی (با درنظر گرفتن تورم) و کاهش میزان تفاوت سطح حقوق بازنشستگی  و دستمزد فرد در طول زمان کاری وی، از جمله برنامه­ های آتی برای رفاه معیشتی شهروندان روسیه است. از نظر جمعیت شناسی نیز این نکته حائز اهمیت است که جدول تعداد افراد سالم در سال 2017 به میزان 1 میلیون نفر کاهش یافته است، این روند ممکن است در آینده نزدیک ادامه یابد. در این راستا، برنامه ­های حمایت از خانواده باید ادامه یابد.

پوتین گفت: «طی شش سال آینده، ما باید حداقل3/4 تریلیون روبل برای اقدامات توسعه جمعیت، حمایت از مادران و کودکان اختصاص دهیم. این میزان بودجه اختصاصی به مقدار 40 درصد بیشتر از شش سال گذشته است. در سال های 2012 تا 2017، ما تنها 2/47 تریلیون روبل به این امر اختصاص داده بودیم.»

در آینده ولادیمیر پوتین وعده حل مشکلات استخدام مادران جوان را داد. به عقیده رئیس جمهور، اگر یک مادر بخواهد مشغول به کار شود، پس باید چنین فرصتی برای او فراهم شود. برای انجام این کار، کودکستان­ ها و مهدکودک­ های دولتی بیشتری باید اختصاص داده شود. «در طول سه سال آینده، باید بیش از 270،000 مهد کودک دولتی خیریه جدید ایجاد شود. برای حل این مشکل نیاز به حمایت مالی به ارزش بیش از 50 میلیارد روبل از بودجه فدرال داریم.»

به طور کلی، مشکل فقر در میان روس ها موضوعی بسیار حاد برای رئیس جمهور است. به گفته وی، در حال حاضر حدود 20 میلیون روس زیر خط فقر زندگی می­کنند. پوتین این رقم را غیرقابل قبول نامید به طوری که باید جلوی این امر گرفته شود. حتی شهروندانی که کار مناسبی دارند، گاهاً بسیار متواضع زندگی می­کنند. رئيس جمهور در این خصوص گفت: «ما باید به طور جدی به ایجاد تغییرات در ساختار اشتغال جوانان بیندیشیم، سیستم اشتغال در حال حاضر ناکارآمد است. کار خوب به هموطنان انگیزه می­دهد، در نتیجه رفاه را برای شهروندان به ارمغان می­ آورد. ایجاد یک شغل مناسب با درآمد متناسب و مدرن باید در راس امور قرار گیرد.»

به عقیده رئیس جمهور افزایش حداقل دستمزد در روسیه بايد بر درآمد 4 میلیون روس تاثیر بگذارد؛ «برای اولین بار در تاریخ روسیه، ما توانستیم حداقل دستمزد را به سطح میزان حداقل معیشت در زندگی برسانیم. این قانون از اول ماه می سال 2018 به اجرا درخواهد آمد و بر زندگی حدود 4 میلیون نفر روس تاثیر مثبت خواهد گذاشت.»

منبع خبر: خبرگزاری ریا نووستی

https://ria.ru/society/20171223/1511575868.html

https://www.gazeta.ru/business/2018/03/01/11667049.shtml?updated

تاریخ خبر: 10 اسفند 1396

 


 شماره خبر : 818      تاريخ : 2018/03/01        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  امنیت،رفاه معیشت و اشتغال ،  معیشت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :