جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

برابری در خانواده، از تئوری تا عمل

به مناسبت روز جهانی زن، مرکز مطالعات افکارسنجی پژوهشی با موضوع تصورات مردم روسیه از تقسیم نقش ها و برابری در خانواده ارائه داد.

  

مرکز افکار سنجی عمومی روسیه، به مناسبت روز زن، نظر سنجی «برابری وظایف زن و مرد در خانواده» از دیدگاه شهروندان روسیه را مورد بررسی قرار داده است.

با نگاه تئوریک، نقش زن و مرد در خانواده­ های روس با تغییراتی مواجه شده است. در این نظر سنجی جنبه عملی و واقعی اجرای این نقش ­ها مورد بررسی قرار گرفته است، زیرا هنوز هم بسیاری از نقش­ ها در خانواده، تا حد زیادی به شکل سنتی پیشین خود باقی مانده است.

هم در تئوری و هم به صورت عملی، 82% از پاسخ دهندگان به حمایت از برابری جنسی در خانواده رای داده ­اند. 72% از زوج های رسمی و یا دختر و پسرانی که به طور غیر رسمی با یکدیگر زندگی می­کنند، بر این باورند که همه تصمیمات را با هم می گیرند، (این آمار از سال 2009 به میزان 34% افزایش داشته است و به طور تقریبی این رقم دو برابر شده است.) برخی نیز یکی از زوج­ ها را به عنوان رئیس خانواده در نظر می­گیرند. اغلب، مردها به عنوان رئیس خانواده انتخاب می­شود (16 درصد موافق این دسته بندی هستند، اما 21 درصد در طول زندگی به تدریج مرد را به عنوان رئیس خانواده بر می­ گزینند). از سوی دیگر 1 درصد موافق با انتخاب زن به عنوان رئیس خانواده و 6 درصد در طول زندگی به تدریج زن را به عنوان رئیس خانواده انتخاب می­ کنند.

به طور اساسی برابری در مسئولیت­ های خانواده، به طور تئوری و عملی در خانواده­ها اجرا می­ گردد. زوج ها در خصوص فعالیت­های اوقات فراغت مشترک (امتیاز 86)، برای خرید محصولات (امتیاز 84) و خرید هدیه برای دوستان (امتیاز 85)، و همچنین تربیت کودکان (امتیاز 72) را داده اند. در واقع این فعالیت ها با همکاری زوج ها با یکدیگر انجام می گیرد.

مسئولیت­های خانم ­ها بیشتر شامل: شستن لباس و نظافت است، مسئولیت مردان شامل تعمیرات جزئی هست. به طور عمده نظافت و شستشو به عنوان 72% از وظایف زنان و تعمیرات به عنوان 67% از وظایف مردان در نظر گرفته شده است. در عین حال، در نتایج این نظر سنجی، برخی از مقیاس ­ها به طور سنتی تقسیم بندی شده است: نه تنها شستن، بلکه اتو کردن، پخت و پز، تمیز کردن از جمله مسئولیت­ های زنان در نظر گرفته شده است. با این حال، در سال­ های اخیر زوج ها بیشتر امور را با همکاری یکدیگر انجام می­ دهند.

61 درصد بر این باورند که زن و مرد به طور مشترک، از خانواده حمایت مالی می ­کنند. مدیریت بودجه خانواده به طور مشترک (59%) تخمین زده شده است. به طور متوسط ​​(32%) از مردان معتقدند که یک زن، باید یک سوم مجموع بودجه خانواده را بپردازد، به طور متوسط تعداد ​​43% از زنان معتقد به شراکت در تامین مالی خانواده هستند. مردان حدود 75 درصد از کل بودجه خانواده را تامین می­نمایند، زنان سهم 44 درصدی در تامین بودجه را دارند. 

ایوان لکونتسف تحلیلگر اجتماعی روسیه در خصوص این نظر سنجی چنین می گوید: «بزرگترین برابری جنسیتی در خانواده­ های روسی در خصوص مسائل مالی و تامین بودجه خانواده وجود دارد. مردان و زنان هم اکنون به طور مشترک کسب درآمد می­کنند، هزینه­ های خانواده را هم به طور مشترک برنامه­ ریزی می­ کنند. کلیشه سابق که شوهر باید به طور کامل از خانواده حمایت کند، غیرقابل قبول است. گرچه مردان همچنان استدلال می­کنند که سهم آنها در بودجه خانواده بیش از 50 درصد است، اغلب زنان نیز با آنها موافق هستند. اما این یک سیستم «ایده آل» را به وجود نیاورده است، زندگی تنها در آموزش کودکان، پرداخت قبوض، اتو کردن، نظافت خلاصه نمی­شود. در تعداد زیادی از خانواده­ ها، این مسئولیت­ ها هنوز به زنان محدود می­شود. برابری کامل احتمالا غیر ممکن است. با این حال، بر اساس این نظر سنجی تغییر در افکار زوج ها برای برابری جنسیتی در خانواده عملی ناگریز است.»

این نظر سنجی در تاریخ 28 فوریه تا اول مارس 2018 در بین افراد بالای سن 18 سال از طریق مصاحبه تلفنی از میان 2000 نفر صورت گرفت.

 

منبع خبر: سایت مرکز مطالعات افکارسنجی روسیه

https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=116735

تاریخ خبر: 15 اسفند 1396


 شماره خبر : 833      تاريخ : 2018/03/06        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  زن،خانواده،کودک و جوانان ،  زن ، خانواده ،  

اخبار مرتبط :

  بررسی مقابله با وضعیت جذب بانوان در گروه های افراطی
  اجرای «راهبرد دولتي حمایت از بانوان» تا سال 2022
  افزایش مخالفت ها در برابر سقط جنین
  محرومیت از حقوق والدینی
  گردهمایی بین المللی "گفتگوی زنان- نیکوکاری بدون مرز" در اوفا
  خانواده ایده آل از نظر روس ها
  روز خانواده، عشق و وفاداری در مسکو
  برگزاری جشن «روز خانواده، عشق و وفاداری»
  اقدامات دولت فدراسیون روسیه در خصوص زنان شاغل و ترکیب کار با تربیت فرزندان
  اقدامات دولت فدراسیون روسیه در خصوص زنان شاغل و ترکیب کار با تربیت فرزندان
  آیا تبعیض جنسیتی در روسیه وجود دارد؟
  مسکو برای جشن روز خانواده، عشق و وفاداری آماده می شود

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :