جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پاتریارک کریل: ارزش ها در مدارس برپايه «ادبیات» شکل مي گيرد

پاتریارک کریل در انجمن ادبیات روسیه ضمن حمایت از ایده ورود ادبیات نمایشی و اجرای نمایش کلاسیک روسیه در مدارس خاطرنشان کرد، باید از ورود نمایش هایی که عنوان کلاسیک داشته ولی محتوای آن دچار تحریف شده است، اجتناب شود.

  

 

«انجمن ادبيات روسيه» به رهبري پاتريارک کريل اسقف اعظم روسيه و تمام مسکو در کلیسای جامع مسیح در مسکو برگزار گرديد. تاسيس انجمن ادبیات روسیه توسط رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین در مارس 2016 صورت پذيرفت  و رياست آن به اسقف اعظم کریل سپرده شد.

اسقف کریل دستور کار جلسه را اعلام نمود. اين گزاش شامل فعالیت انجمن ادبیات روسیه در سال 2017، وظایف انجمن در سال 2018 و گزارش نشريه الکترونیکی انجمن ادبیات روسیه بود. سپس رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه گزارش سالانه خود در خصوص نتایج اصلی انجمن ادبیات روسیه در سال 2017 را منتشر کرد.

علاوه بر این، آقاي واسيليوف وزیر آموزش و پرورش روسيه در ابتداي جلسه در خصوص تقويت ادبيات و فرهنگ کلاسيک در ميان شهروندان گفت: «حفاظت از استقلال کشور روسیه نه تنها در استفاده از وسایل نظامی و فنی، بلکه در آموزش و پرورش شهروندان و تقويت هویت ملی و فرهنگی و آگاهی مدنی میهن پرستانه است. اهميت زبان و ادبیات روسی، در استراتژی امنیت ملی مورد تاکيد قرار گرفته است. رئیس جمهور روسيه نیز در دستوری در 31 دسامبر سال 2015، زبان و ادبيات روسي را بسيار حائز اهميت دانسته است. من اين دستور را نقل قول مي کنم، «برای حل مشکلات امنیت ملی در زمینه­ های علمی، فناوری و علوم، بايد دانست که بهبود کیفیت تدریس زبان و ادبیات روسی، از اهميت فوق العاده­اي برخوردار است.»

به عقيده اسقف اعظم روسيه، در زندگی جامعه مدرن روسیه، در همه حوزه ­های مهم چون زبان و ادبيات بايد به مبانی دنیوی و ارزش­های تمدن روسیه توجه نمود، «اولویت ­های ارزش تمدن چند ملیتی ما بايد در قانون، سیاست خارجی و داخلی امروز کشور مورد توجه قرار گيرد. عدالت و حقیقت، مفهوم ملی فرهنگی معنوی ما است. ارزش ­هاي جامعه در مدرسه از طریق مطالعه ادبیات شکل خواهند گرفت. زمانی که ما در مورد استانداردهای آموزش ادبیات صحبت می­کنیم، در واقع به مهم ترین اصل مي­ پردازيم؛ اصلی که فراتر از مرزهای مدرسه است، واقعیتی که نشان ملی کشور ما را شکل مي­دهد.»

اسقف تيخون مدير بخش فرهنگي شوراي کليسا­ها در خصوص فعالیت های «اتحادیه پوشکین» در راستاي توسعه ادبيات و زبان روسي اظهار نظر نمودند. به نقل از ايشان، هدف این پروژه، «حفظ و حداکثر حمایت و ترویج ملی میراث فرهنگی، حمایت از جوانان در طرح های خلاقانه حاوي سنت­هاي هنر و فرهنگ روسیه کلاسیک، پشتیبانی از فیلمسازان، هنرمندان، معماران، موسیقیدانان و نویسندگان جوان در جهت ادامه و یا تبلیغ فرهنگ کلاسیک است.»

اسقف تيخون در ادامه افزود، «هدف این انجمن افزایش جذب نسل جوان به حفظ میراث ملی و فرهنگی، حمایت از برنامه­ های فرهنگی، آموزشی و ادبی در راستای حمایت و محبوب سازی  فرهنگ و هنر کلاسیک در برداشت سنتی خود است.»

اسقف تيخون، همچنین در خصوص پروژه تئاتر مشترک با وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ نيز سخن گفت، «در واقع، از آنجاییکه دانش آموزان به تماشاي فیلم­ هاي آثار کلاسیک روسی نمي ­پردازند، تئاتر راه خوبي براي معرفي آثار کلاسيک و ادبيات روسيه است. ما در هر شهر بزرگ انجمن تئاتر جوانان داریم. در حال حاضر پرداخت یارانه های جدید، حمایت مالی از تماشاگران و تئاتر جوانان برای تمام سنین و دانش آموزان تصویب شده است. وزارت فرهنگ مبلغ 700 میلیون روبل (12240000 دلار) در سال را به اين امر اختصاص داده است. این يک حمایت جدی است. به عقيده من، بايد به کمک وزارت داريي، مسابقات حمايتي از نمايش­ هاي کلاسیک بر اساس آثار و ادبيات کلاسيک روس برگزار شود. بهترین نمايش ­هاي کلاسيک در برنامه درسی مدارس و در هر رده سني اجرا گردد.»

اسقف اعظم روسيه کريل ضمن حمایت از پیشنهاد اسقف تیخون اظهار داشت، «ایده جذب جوانان به تئاتر و نمايشنامه­ ها در ميان برنامه درسی دانش آموزان و البته بر اساس ادبيات کلاسيک روسيه، یک ایده خوب است. فقط بايد به اين نکته نيز توجه نمود که گاهی عناوين نمايش­ ها کلاسيک است، اما محتوای آنها کاملا تحریف شده است. از اين امر بايد اجتناب نمود.»

 

منبع خبر: بنیاد روسکی میر

https://russkiymir.ru/publications/239253/

تاریخ خبر: 2 فروردین 1397


 شماره خبر : 851      تاريخ : 2018/03/22        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  زبان و ادبیات ، هنر ،  زبان روسی ، هنر های نمایشی ،  

اخبار مرتبط :

  گسترش زبان روسي در قرقيزستان
  تئاتر روسيه در صدر تئاتر جهان
  آيا روس ها زبان روسي و گرامر روسي را به خوبی مي دانند؟
  لوبوف گلبوف: «زبان» آینه جامعه ما است
  وزارت فرهنگ به مدیران هنری چند مجموعه تئاتر پیشنهاد داد، طی یک ماه شیوه مدیریتی خود را برگزینند
  بازدید پوتین از مرکز موزۀ «خانۀ ویسوتسکی در تاگانکا»
  در فضای پسا شوروی چه اتفاقی برای زبان روسی افتاد؟
  بررسی برنامه بین‌المللی «سفرای زبان روسی در دنیا»
  سیاست توسعه بلندمدت تئاتر در روسیه
  کاهش حمایت های مالی از برنامه ترویج زبان روسی
  حفظ و حمایت از زبان روسی به عنوان وظیفه ملی
  نگاهی به وضعیت امروز ادبیات در روسیه در گفتگو با منتقد و ادیب مطرح روس
  دستاوردهای ادبی سن پترزبورگ در سال 2015
  زبان روسی ستون اتحاد در کشور چند ملیتی روسیه
  بحث و گفتگوها حول آموزش زبان روسی در مدارس چند زبانه ماخاچ قلعه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :