جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اجرای «راهبرد دولتي حمایت از بانوان» تا سال 2022

دولت روسیه در حال طرح ریزی و اجرای راهبردهایی در جهت حمایت از زنان در اجتماع و برابر سازی حقوق اجتماعی آنها با مردان حتی در مناسبات دولتی است.

  


دولت روسیه در حال آماده سازی اقدامات و طرح­ های جدیدی برای حمایت از بانوان در سطح جامعه است. در اين راستا، حقوق زنان به سطح مردان می­رسد و همچنین زنان به طور فعالانه در کسب و کار و سیاست مشارکت خواهند نمود.

این برنامه، در راستای اجرای راهبرد ملی زنان است. اکثر طرح­ های این راهبرد در سال جاری آغاز می­شود و انتظار می­رود تغییرات کلی تا سال 2022 به ثمر بنشیند. دولت برای اجرای این طرح، در اولین مرحله، راهبرد ملی زنان را تصویب کرد. دستور مربوط در تاریخ 14 مارس، توسط آقای دیمتری مدودف نخست وزیر روسیه امضاء و صادر گردید.

این سند، شامل چندین راهبرد اساسی است.

راهبرد اول، ایجاد شرایط لازم برای حفظ سلامت زنان در تمام سنین است. در واقع، مقامات منطق ه­ای در این راستا، قدم­ های نخستین را برداشته­ اند، کابینه دولت در سال جاری متدها و روش­های این طرح را بررسی نموده است. افزایش انگیزه در جهت زندگی سالم و توسعه اقدامات پیشگیرانه از پیری زودرس در میان جامعه از برنامه ­های اصلی این طرح است. علاوه بر این، این طرح شامل مقررات مربوط به پیشگیری از بیماری­ های شایع در زنان (کاهش بروز سرطان سینه) و برنامه­ های درمان زنان معتاد به الکل و مواد مخدر می ­باشد.

راهبرد دیگر این طرح به بهبود وضعیت اقتصادی زنان اختصاص داده شده است. با توجه به این طرح، در تابستان سال جاری، سهم زنان در مشاغلی با شرایط کاری خطرناک و نیمه خطرناک کاهش می­ یابد. ترویج کارآفرینی زنان، جذب زنان در تحقیقات علوم ریاضیات و علوم طبیعی، حضور زنان در سازمان­ های آموزش فنی و حرفه­ای، سازمان ­های آموزش و پرورش، در راستای کاهش سطح بی­کاری زنان اجرا می­گردد. مقامات منطق ه­ای در کشور با کمک وزارت کار از افراد نیازمند حمایت می­کنند. 

راهبرد بعدی، پیشگیری از ایجاد نارضایتی اجتماعی در زنان است. در چارچوب این راهبرد، سازمان ­های ذیربط، پیشنهاد کاهش مجازات جرائم کوچک توسط زنان را به دولت ارائه می ­نماید. از جمله، زنان باردار و زنان با فرزندان کوچک می­توانند طبق قانون کیفری فدراسیون روسیه، با بخشودگی و یا کاهش مجازات مواجه شوند.

همچنین، برنامه­ هایی برای جلوگیری از خشونت و جلوگیری از استثمار جنسی زنان طرح­ ریزی شده است. در سال 2018، پیشنهادات لازم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اجرای این طرح، برای سال­ های آینده برنامه ریزی شده است.

از سوی دیگر، اقدامات لازم برای افزایش نقش زنان در زندگی عمومی و سیاسی کشور وجود دارد. دولت به سازمان­ها و انجمن­ های تخصصی بانوان کمک خواهد نمود. این انجمن­ ها، قادر به همکاری­های بین المللی از طریق سازمان ملل متحد، یونسکو، شورای اروپا و «گروه 20» می باشند. کنترل اجرای این برنامه ها، به وزارت کار سپرده شده است. وزارت کار ماهانه به دولت گزارش خواهد داد.

سرویس مطبوعاتی وزارت کار در مصاحبه با خبرگزاری ایزوستیا، کاهش تفاوت درآمد بین زنان و مردان،  همچنین افزایش حضور زنان در میان مقامات و سیاستمداران، کاهش سطح خشونت نسبت به زنان را از اهداف این طرح معرفی نمود. تا سال 2022، روسیه باید شاهد اجرای این طرح شامل: تعیین حقوق برابر، آزادی و فرصت­های موثر برابر مردان و زنان و همچنین شکستن «کلیشه­ های نقش­های اجتماعی» در جامعه باشیم.

به نقل از گالین کارپلوف، معاون رئیس شورای فدراسیون روسیه و عضو شورای هماهنگی  طرح استراتژی بانوان، مفاد استراتژی دولتی بانوان در دو فاز اجرا می­ شود. اولین مرحله، توسعه اقدامات لازم در راستای بهبود وضعیت زنان در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. مرحله دوم،  اجرای این برنامه ­ها در طی سالهای 2019 تا 2022 خواهد بود.

الکساندر شاتیلوف رئیس دانشکده جامعه شناسی و علوم سیاسی دانشگاه اقتصاد، بهبود سلامت زنان در هنگام بارداری و تولد، افزایش امید به زندگی و شرایط کار، افزایش حقوق و درآمد و تولید ناخالص داخلی را جزء برنامه­ های اصلی اجرای این طرح  می ­داند. استراتژی دولتی در حمایت از بانوان در تاریخ 8 مارس 2017 به تصویب رسید.

 

منبع خبر: خبرگزاری ایزوستیا

https://iz.ru/722872/anna-ivushkina-valeriia-nodelman/zhenskaia-dolia

تاریخ خبر: 2 فوردین 1397

 شماره خبر : 852      تاريخ : 2018/03/22        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  زن،خانواده،کودک و جوانان ،  زن ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :