جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

دومای دولتی سرعت اینترنت را بازرسی می‌کند

دومای دولتی پیام رسان های اجتماعی را بیشتر مورد بررسی قرار داده و از آنها می خواهد در صورت لزوم برای نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه با مراجع ذیصلاح همکاری کنند.

  

نمایندگان دومای دولتی به امور تنظیم اینترنت همت گماشته‌اند. همین امروز در شور اول لایحه‌ای تصویب مي‌شود که اجازه می‌دهد دسترسی به پایگاه‌های اینترنت بخاطر خودداری از حذف اطلاعات لطمه زننده به حیثیت شهروندان مسدود شود. دیروز هم اصلاحیه قانون تنظیم فعالیت شبکه‌های اجتماعی به دوما فرستاده شد. شبکه‌های اجتماعی باید در آینده درخواست‌های کاربران را ثبت و به محض درخواست نظارت بر ارتباط جمعی روسيه به این نهاد واگذار کنند. آنها همچنین باید ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مربوط به قوانین انتخاباتی و همه پرسی را رعایت کنند.

نهاد ذیصلاح برای مبارزه با انتشار اکاذیب در مورد "اطلاعات مهم اجتماعی" می‌تواند درخواست کند از انتشار اطلاعات مشخص جلوگیری شده یا اطلاعات منتشر شده و نسخه‌های آن حذف شود. صاحبنظران حقوقی می‌گویند امکان دارد در مورد تعیین مفهوم "اطلاعات مهم اجتماعی" و موثق بودن این اطلاعات تعبیرهای فوق العاده متفاوتی به میان آید. پایگاه‌های دارای کاربران کثیر به دشواری بتوانند همه اظهارات بیان شده را پیگیری کنند. یعنی می‌تواند موازین تعیین شده در قانون نادیده گرفته شود.

نمایندگان این حوزه هم در مورد لایحه دیدگاه منفی دارند. در بخش مطبوعات "Mail.Ru Group" (صاحب سه شبکه اجتماعی بزرگ روسيه) گفته شد قوانین موجود اختیارات لازم را به نهادهای دولتی واگذار می‌کند و نیازی به ابتکار جدید در این حوزه نیست. در بخش مطبوعات "یاندکس" (Yandex) به روزنامه کمرسانت گفته شد در واقع از پایگاه اینترنتی درخواست مي‌شود مانند دادگاه اقدام و در مورد هماهنگی مطالب با قوانین قضاوت کند. امری که از اختیار این پایگاه‌ها خارج است.

تلگرام کلید رمز را نداد[1]

دیروز مهلت اتمام حجت مقامات به مسئولین پیام رسان تلگرام به پایان رسید. برغم درخواست سرویس فدرال امنیت و نظارت بر ارتباط جمعی روسيه، تلگرام تاکنون کلید لازم برای رمز گشایی مکاتبه کاربران را تحویل نداده است. خودداری تلگرام می‌تواند اساسی برای آغاز روند محدود کردن دسترسی آن به خاک روسيه باشد. نظارت بر ارتباط جمعی روسيه برای این منظور قصد دارد به دادگاه مراجعه کند.

سارکیس داربینیان (Sarkis Darbinian) رئیس مرکز حقوق مجازی و حقوقدان "آزادی ارتباط جمعی روسيه" می‌گوید تصمیم مربوط به مسدود کردن تلگرام در نظارت بر ارتباط جمعی روسيه یا دادگاه اتخاذ نمی‌شود. تصمیم مربوط از طرف دفتر ریاست جمهوری اتخاذ خواهد شد و "بنا بر برخی شواهد جنبی این تصمیم قبلاً اتخاذ شده است". کارن کازاریان (Karen Kazarian) رئیس بخش تحلیلی انجمن روسی ارتباطات الکترونیک می‌گوید خودداری تلگرام از رعایت درخواست اجرا نشدنی و تلاش مقامات برای مسدود کردن دسترسی آن به روسيه روند توسعه شبکه اینترنتی رونت روسيه در آینده را نشان می‌دهد. وی خاطر نشان می‌کند پس از سرویس فدرال امنیت دیگر سرویس‌های ویژه هم می‌توانند درخواست کنند اطلاعات مربوطه به آنها واگذار شود در حالی که بسیاری از مقامات روسيه از خدمات تلگرام استفاده می‌کنند.منبع خبر: بولتن خبری سفارت ج.ا.ایران در مسکو

https://www.kommersant.ru/doc/3593600

تاریخ خبر: 16 اسفند 1397

 [1] ولادیسلاو نووی (Vladislav Noviy)، رومان ریژکوف (Roman Rizhkov)

روزنامه کمرسانت، 05/04/ 2018

https://www.kommersant.ru/doc/3593600

 شماره خبر : 873      تاريخ : 2018/03/05        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  رسانه و فضای مجازی ،  اینترنت ،  

اخبار مرتبط :

  تجمع علیه محدودیت دسترسی به منابع اینترنتی
  مشاور ریاست جمهوری: روسیه آمادگی جدا شدن از اینترنت جهانی را دارد
  پوتین از ضرورت سیستم نظارتی در اینترنت سخن گفت.
  بلاگر هایی که از دولت های خارجی پول میگیرند
  97 درصد خانه ها به اینترنت مجهز می شوند
  استعفای رئیس سرویس خبری یاندکس
  ضرورت ایجاد محدودیت در اینترنت
  روس ها اخبار اینترنت را می خوانند، اما به تلویزیون مرکزی بیشتر اعتماد می کنند
  فناوری اطلاعات جزو جدایی ناپذیر زندگی مسکوویچ ها شده است
  اینترنت از نظر علاقه مردم به تلویزیون نزدیک می شود
  4 میلیون نفر در سال 2015 به کاربران اینترنت در روسیه اضافه شد

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :