جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

وزیر فرهنگ روسیه: صنعت سينما و تئاتر در 5 سال گذشته با رشد مالي 105% رو به رو شده است

وزیر فرهنگ روسیه در خصوص افزایش 105 درصدی درآمد صنعت سینما و تئاتر در روسیه در 5 سال گذشته خبر داد. این موفقیت سینمای روسیه، در زمینه های دیگر هنری نیز وجود دارد.

  

ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه، در سخنرانی خود با عنوان «توسعه سینمای روسیه، نتایج 2012 تا 2017» در خصوص چالش های اصلی صنعت فیلم در قرن بیست تا بیست و یک سخن گفت. ایشان همچنین به راه حل های رفع این مشکلات در سینما و تئاتر روسیه پرداختند؛

- شاخص های توسعه سینما در روسیه در سالهای 2016، 2017، اوایل سال 2018 امیدوار کننده است. اما در سال های اخیر، مشکلات زیادی در مقابل سینمای ما قرار گرفته است:

مشکل شماره 1: تعداد سینماها، کم است. در اتحاد جماهیر شوروی سالن ­های سینمای زیادی وجود داشت. طبق استانداردها، در مرکز هر منطقه­ مسکونی در اتحاد جماهیر شوروی، حداقل سه سالن تئاتر و سینما وجود داشت، دو سالن زمستانی و یک سالن تابستانی. همه می­ دانند که برای سینما ما در دهه 1990 چه اتفاق افتاد، توضیح لازم نیست؛ سینماها به فروشگاه ­های مبلمان، کازینو و نمایشگاه اتومبیل تبدیل شدند. برخی از سینماها نیز به خرابه و ویرانه تبدیل شدند. بیایید محاسبه کنیم، در آن دوره 50 میلیون شهروند ما (تقریبا يک سوم!) توانایی جسمی برای رفتن به سینما جهت تماشای فیلم ها را نداشتند. نزدیکترین سینما گاهی اوقات حداقل دو ساعت فاصله داشت. کل جمعیت روستاها و شهرهای کوچک روسیه از نمایش فیلم ها محروم بودند.

مشکل شماره 2: بلیط­ های گران قیمت سینماها. بلیط سینما در آن زمان خیلی گران بود، آنها هنوز هم گران هستند. با این وجود، در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت دلار، بازهم قیمت بلیط ­های سینما نسبت به وضعیت روبل افزایش چندانی نیافته است. در سال 2013 قیمت بلیط سینما به طور متوسط ​​حدود 225 روبل (حدود 4 دلار) بود؛ در سال 2017 این مبلغ به 250 روبل (حدود 4/5 دلار) رسید.

مشکل شماره 3: سینمای غربی. فیلم ­های ما درآمد زا نبودند، تماشاگران از طریق اینترنت به تماشای فیلم ها می ­پرداختند. (در کل جهان، این مشکل وجود دارد).

مشکل شماره 4: محدودیت­ های ژانری سینما. در سینمای ما، توجه کمی به فیلم ­های کودکان، فیلم­ های تاریخی (به دلیل هزینه بر بودن ساخت آنها) و فیلم ورزشی معطوف می­شود.

ما در پنج سال گذشته، چه فعالیت ­های مفیدی در جهت رفع این مشکلات انجام دادیم؟

در ابتدا، ما از سینمای خصوصی حمایت کردیم. اگر در سال 2012 در روسیه 1000 سینمای خصوصی وجود داشت ، اما در حال حاضر به 1600 سینمای خصوصی رسیده ایم. با افزایش 500 سینما رو به رو هستیم. مشکل سینما در شهرهای کوچک به هیچ وجه با سرمایه گذاری و روش­های تجاری حل نشد. مخاطبان شهرهای کوچک، قدرت خرید کمی دارند ... بنابراین، وزارت فرهنگ روسیه همراه با بنیاد سینما در سال 2015، طرح بی سابقه ­ای را در جهت حمایت از سینماسازی در شهرهای کوچک اجرا کرد. بودجه دریافت تجهیزات دیجیتال مدرن و اتصال به سیستم UAIS (سیستم یکپارچه جمع آوری اطلاعات در خصوص فیلم ها)، از طریق یارانه انجام گرفت. کمک های مالی، بدون برگشت بودند. تنها یک شرط وجود داشت: دومین سانس هر سینما به سینمای ملی روسیه اختصاص داده شود. نتیجه: در پایان سال جاری، با توجه به اجرای این برنامه، 800 سینما در سراسر کشور گشایش خواهد یافت. این بدان معنا است که میلیون ها و میلیون ها تماشاگر جدید که از ابتدای دهه 90 هیچ فیلمی را ندیده اند، بار دیگر از هنر هفتم لذت می برند.

ما توانستیم بر سیستم تسلط سینمای غربی تا حدی غلبه کنیم. در سال 2012 تعداد 481 نسخه فیلم در روسیه به نمایش در آمد. از این میان، تنها 17 درصد به سینمای روس اختصاص داشت. سال 2015 کل فیلم های به نمایش درآمده 471 فیلم بود، اما سهم سینمای روسی به طور قابل ملاحظه­ ای بیشتر بود. تعداد کل تماشاگران سینمای ملی به بیش از 16% رسید. در سال 2017  بیش از 25% از سینماها به فیلم های روسی اختصاص داده شده بود. ما آرزوی رشد دو برابر را داشتیم که به آن نیز رسیدیم.

اگر پنج سال پیش، مسئولان سینما در کشور از فریب زنجیره سینما سخن می­گفتند، فیلمسازان به طور واقعی از پیشبینی فروش فیلم های خود حرفی نمی زدند؛ اما با ایجاد سیستم UAIS (سیستم یکپارچه جمع آوری اطلاعات در خصوص فیلم ها) توسط وزارت فرهنگ و بنیاد سینما، شما حتی با تلفن همراه نیز می توانید هزینه­ های تماشای فیلم در سینماها را بدست بیاورید. این نرم افزار به صورت رایگان قابل دانلود است. در این نرم فزار، تمامی اطلاعات سینمایی کشور جمع آوری شده است.

اما موفقیت سینمای روسیه، به رشته های دیگر فرهنگی-هنری نیز منتقل شده است. بله، سینما مهم ترین هنر است. اما این تنها بخشی از کار ما است. در طول چهار یا پنج سال گذشته، کل صنعت فرهنگ (به اصطلاح صنعت) تغییر یافته است. شما می­ توانید از تولیدات مدرن­تر صحبت کنید. شاخص عملکرد کلیدی، نشان می­دهد که چگونه همه چیز واقعی است. افزایش مخاطبان گسترده، افزایش فروش بلیط سینما، تئاتر، موزه ها، اجراهای ارکسترهای فیلارمونیک نشان از تحول بزرگی دارد. نگاهی به تغییر صنعت فرهنگ، در پنج سال گذشته بیاندازید. تئاتر با افزایش درآمد 69 درصدی روبرو بوده است. رشد صنعت سینما و تئاتر فدرال به 105% رسیده است. صنعت تئاتر به طور سالیانه  در حال رشد 20 درصدی است! موزه ها دستاورد فوق العاده­ای برای فرهنگ به همراه داشتند. تعداد بازدیدکنندگان موزه ها 50 درصد افزایش یافته است و رشد درآمد موزه از خدمات پرداخت شده، به 150 درصد رسیده است. تقریبا از هر دو نفر، یک نفر به نمایشگاه آیزوفسکی (نقاش روس) رفت، سپس اين افراد، آلبوم عکس های او را را در گالری تریتایکوفسکی خریدند. رشد موسیقی کلاسیک غیرقابل باور بود. تعداد بلیط های فروش شده در سالن فیلارمونیک مسکو از 89 به 103 هزار نفر افزایش یافته است. تعداد تماشاچیان سالن موسیقی فیلارمونیک منطقه ای از 88 به 122 هزار نفر افزایش یافته است. این نشان می­دهد که ما در مسیر درست حرکت می­کنیم.

 

منبع خبر: سایت وزارت فرهنگ روسیه

https://www.mkrf.ru/press/media/glava_minkultury_rossii_rost_dokhodov_federalnykh_teatrov_za_5_let_105_/

تاریخ خبر: 9 اسفند 1397

 شماره خبر : 874      تاريخ : 2018/02/28        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  هنر ،  فیلم و سینما1 ،  

اخبار مرتبط :

  حضور دست اندرکاران سینمای ایران در هفته فرهنگی ایران در مسکو
  وزير فرهنگ روسيه بار ديگر بر حمايت از سينماي ملي تاکيد کرد.
  محبوبیت سینمای روسیه در لندن
  آیا روس ها، فیلمهای بازسازی شده کلاسیک شوروی را دوست دارند؟
  سخنرانی ولادیمیر مدیسنکی در مراسم افتتاحییه جشنواره فیلم بین المللی مسکو
  رشد مخاطبان سینما، از نگاه کارگردان روس «اولگا زینیاکووا»
  استقبال بینندگان از فیلم های ملی روسیه در سال 2017 ، به رکورد بی سابقه در 25 سال اخیر رسید
  اروپا عاشق «دولت اف» شد، چگونه فیلم الکسی گرمان در جشنواره بین المللی فیلم برلین پذیرفته شد
  مدینسکی خواستار کاهش نمایش انیمیشن های خارجی شد
  تخصیص 850 میلیون روبل برای تجهیزات سینماها در سال 2018
  وزارت فرهنگ قواعد تامین مالی دولتی درخصوص فیلم های ملی در سال 2018 را تدوین نمود
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه مجوزاکران فیلم «مرگ استالین» را لغو کرد.
  آغاز فیلم برداری فیلم « امام شامیل. آخولگو » در داغستان
  افتتاح 800 سینما در شهرهای کوچک و متوسط تا پایان سال 2018
  کارتون آمریکایی چگونه روسیه را نشان می دهند؟
  بازیگر معروف روس خواستار افزایش 5 تا 20 برابری بودجه سینمای کودکان شد
  ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه
  "شب سینما" در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :