جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

بحث و گفتگوها حول آموزش زبان روسی در مدارس چند زبانه ماخاچ قلعه

تحقیقات نشان می دهد زبان مادری 170 میلیون نفر در سراسر دنیا، زبان روسی است و علاوه بر آن 180 میلیون نفر در کشورهای خاور نزدیک و خاور دور در حال آموختن زبان روسی می باشند. از این رو ترویج زبان روسی در دیگر کشورها و حفظ و توسعه آن در داخل فدراسیون روسیه از مهمترین سیاست های دولت به شمار می آید.

  

سرویس مناطق: زبان روسی به عنوان زبان رسمی در فدراسیون روسیه از جایگاه و اهمیت زیادی برخوردار است. آخرین تحقیقات در روسیه نشان می­دهد که 170 میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان روسی تسلط دارند (زبان مادری آنهاست)؛ علاوه بر این 180 میلیون نفر در کشورهای خاور نزدیک و خاور دور زبان روسی می­آموزند. این زبان در یکصد کشور دنیا تدریس می­شود (در دانشگاه و مدارس)؛ ترویج زبان روسی در دیگر کشورها و حفظ و توسعه آن در داخل فدراسیون روسیه، از سیاست­های مهم دولت است که به جد دنبال می­شود.

در همین رابطه، نشست­ها و کنفرانس­هایی با حضور اساتید و کارشناسان در نقاط مختلف کشور برگزار می­شود. این مرتبه دولت داغستان که از تنوع بسیار بالای قومی برخوردار است، نشستی سراسری با حضور اساتید زبان و ادبیات روسی برگزار کرده تا موضوع تدریس زبان و ادبیات روسی در مدارس چند زبانه را از نگاه کارشناسی بررسی کند.

در این نشست، مدرسین تاکید کردند: "زمانی که در مدارس دانش­آموزان از اقوام مختلف در یک کلاس حضور دارند، مدرس علاوه بر کار تدریس، مسئولیتی سیاسی نیز برعهده دارد. از آنجا که زبان اقوام در بسیاری موارد با یکدیگر متفاوت است، کار آموزش سخت­تر می­شود."

برخی دیگر از اساتید به تصویر ذهنی هر کودک در جریان آموزش اشاره می­کنند؛ زیرا فرهنگ، زبان مادری (غیرروسی) و ویژگی­های قومی، تصویر ذهنی افراد را از یکدیگر متمایز می­سازد؛ حال آنکه فراگیری زبان جدای از تصویر ذهنی نیست. کارشناسان در این جلسه بر اهمیت نقش زبان به عنوان یک عامل ملی و سبک زندگی اشاره کردند. زبان مقوله­ای است که ارزش­های معنوی و ذهنی کودکان را شکل می­دهد؛ به همین خاطر، بحث زبان و آموزش زبان روسی از همان ابتدا، باید در مرکز توجه قرار بگیرد.

برخی دیگر از اساتید زبان و ادبیات روسی نیز به موضوع «زبان و ادبیات روسی مبنای اتحاد در آموزش و تفاهم در میان اقوام روسیه» اشاره کردند.

گفتنی است که سال 2015 را سال ادبیات در فدراسیون روسیه نامیده­اند و بر همین اساس برنامه­های متنوع و متعددی در سراسر کشور به اجرا درآمده است که مهمترین آنها تشکیل «اتحادیه معلمین زبان و ادبیات روسی» با حضور بیش از 800 معلم برتر زبان و ادبیات از سراسر کشور، مسابقه «معلم سال» و طرح­های ملی در حوزه آموزش هستند.

منبع: ریاداغستان

http://www.riadagestan.ru/news/education/vedushchie_pedagogi_strany_obsudili_v_makhachkale_voprosy_kachestva_obucheniya_russkogo_yazyka_v_mnogoyazychnykh_klassakh/

 شماره خبر : 89      تاريخ : 2015/11/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  زبان و ادبیات ،  زبان روسی ،  

اخبار مرتبط :

  گسترش زبان روسي در قرقيزستان
  آيا روس ها زبان روسي و گرامر روسي را به خوبی مي دانند؟
  پاتریارک کریل: ارزش ها در مدارس برپايه «ادبیات» شکل مي گيرد
  لوبوف گلبوف: «زبان» آینه جامعه ما است
  در فضای پسا شوروی چه اتفاقی برای زبان روسی افتاد؟
  بررسی برنامه بین‌المللی «سفرای زبان روسی در دنیا»
  کاهش حمایت های مالی از برنامه ترویج زبان روسی
  حفظ و حمایت از زبان روسی به عنوان وظیفه ملی
  نگاهی به وضعیت امروز ادبیات در روسیه در گفتگو با منتقد و ادیب مطرح روس
  دستاوردهای ادبی سن پترزبورگ در سال 2015
  زبان روسی ستون اتحاد در کشور چند ملیتی روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :