جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

چرا رئیس جمهور روسیه، اشعار عمر خیام را می خواند؟

پوتین در گفتگو با آندره کوندراشوف خبرنگار شبکه روسیه يک، شعر زيبايي از «حکيم عمر خيام» با مضنون زير خواند: «اگر می خواهی حکیم باشی با مردم با ملاطفت رفتار کن، حکمت خود را برای هیچکس ناگوار نکن». رئيس جمهور پس از خواندن ابيات خيام گفت: «براي کسي همانند من در اين مقام، اين يک نصيحت مهم است.»

  

در اين راستا، در مسجد جامع نیژنی نووگورود، دینا ادریسوا یکی از دانشجویان دانشگاه دولتی زبان شناسی مسکو، در سخنرانی خود با عنوان «عمر خیام مسلمان» به علاقه رئيس جمهور روسيه به عمر خيام شاعر ايراني مي پردازد، «ماجرا از آنجا آغاز می شود که در اولین کنفرانس بین المللی علمی کاربردی «مسائل و چشم انداز توسعه مطالعات اسلامی، مطالعات شرقی و ترکی» در نیژنی نووگوراد، روزنامه نگاران موفق به گرفتن عکس از برگه یادداشت های رئیس جمهور مي شوند، در این دفتر یادداشت، پوتین علاوه بر یادداشت هایی در خصوص صندوق تثبیت اقتصادي و قابلیت حفظ نرخ روبل، دو سطر شعر زیر نوشته شده بود:

هرگز غم دو روز مرا ياد نگشت، روزی که نیامده‌ست و روزی که گذشت / اين يک دو سه روز نوبت عمر گذشتچون آب بجويبار و چون باد بدشت.

دقیق ترین روزنامه نگاران نه تنها خود شعر، بلکه شاعر ابیات یعنی «عمر خیام» را حدس زدند. ولادیمیر پوتین در ابتدای این نشست این شعر خیام را نوشت، و در حالی که به سوالات خبرنگاران پاسخ می دهد، دو بار آخرین کلمه این شعر را بر روی کاغذ خود نوشت. پوتین پیش از این در خصوص علاقه خود به شعر خیام گفته بود که زمانی که روحیه خوبی ندارد و در لحظات دشوار، رباعيات عمر خیام را می خواند. پوتین پیش از این گفته بود، «همسر من به تازگی یک کتاب خوب به من هدیه داد - اشعار عمر خیام.»

 اگر اشتباه نکنم، در تاریخ 11 فوریه، پوتین در مصاحبه با تلویزیون «الجزیره» در آستانه نخستین بازدید پوتین از عربستان سعودی در پاسخ به سوال خبرنگار، بار دیگر از عمر خیام می گوید. به عقیده پوتین، خیام نه تنها یک شاعر و نویسنده بلکه از همه مهم­تر یک دانشمند علوم طبیعی، فیزیکدان، شیمیدان و ریاضیدان بود. خلق اثر ادبی خیام، نمونه یک فرهنگ با شکوه و بسیار عمیق از شرق است که همواره مورد توجه ویژه در کشور روسیه قرار داشته است. پیش از این هیچ یک از روسای جمهور روسیه به چنین مباحثی در مصاحبه های خود توجه نمی کردند.

از پاسخ رئیس جمهور روشن می شود که اثر ادبی، فعالیت اصلی عمر خیام نبوده است. وی از شخصیت های برجسته زمان خود و کاملا علمی بوده است. خیام، فیلسوف برجسته، ریاضیدان و ستاره شناس بوده است. گروهی از دانشمندان تحت تعلیمات وی، تقویم «جداول ملک شاه» را به عنوان دقیق ترین تقویم مدرن جهان، تنظیم نموده اند. «معادله دو جمله ای» خیام نیز پیشگام معادله دو جمله ای ریاضی، نیوتن بوده است.

 چرا، بعد از گذشته هزاران سال،  ترجمه آثار خیام خواندنی است؟ خیام هم یک معما و هم یک گوهر برای ما است. جالب است بدانید که خیام و اشعارش با گذشت زمان از ما جدا نیست! شما هم زمان، با خیام می توانید، به فکر فرو بروید و هم بحث کنید ... حتی در میهن خود، ایران، خیام فراموش نشده است. در ایران، خیام نه تنها در فرهنگ دانشگاهی، بلکه در میان عموم مردم حضور دارد، فقط کافی است سری به کتاب فروشی ها، شب های شعر و مغازه های سنتی بزنید. سبک زبانی و تفکرات فلسفی خیام این ریاضیدان برجسته و ستاره شناس، مروارید حکمت زمان، همتراز با دیگر شخصیت های بزرگ جهان است.»

منبع خبر: کامسامولسکایا پراودا

https://www.nnov.kp.ru/daily/23903.4/232582/

تاریخ خبر: 16 فروردین 1397

 


 شماره خبر : 904      تاريخ : 2018/04/05        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  زبان و ادبیات ،  ادبیات ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :