جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

طرح تفکیک وزارت آموزش و پرورش و علوم در روسیه

وزارت علوم روسیه به دو بخش «وزارت آموزش عالی» و «وزارت آموزش و پرورش» اختلاف نظر دارند.

  

بار دیگر شایعاتی در خصوص تفکیک قریب الوقوع وزارت علوم روسیه به دو بخش جداگانه مطرح شده است. به احتمال زیاد خانم اولگا واسیلووا وزیر علوم روسیه به عنوان دستیار رئیس جمهور انتخاب شود.

چند روز پیش، «روزنامه معلم» با چاپ مقاله اي به نقل از «منابع نزدیک و رسمی» تقسیم قریب الوقوع  وزارت علوم به دو بخش آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی (علم و فن آوری) در ماه می امسال همزمان با آغاز کار دولت جدید را اعلام نمود. در واقع وزیر علوم فعلی خانم واسیلیوا به عنوان دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه انتخاب خواهد شد. با این حال، جدایی وزارت علوم و آموزش و پرورش پیش از این در سال 2011 نیز مطرح شده بود.

اکنون بار دیگر این سوال مطرح می شود، که از یک طرف، حوزه های علم و آموزش و پرورش با توجه به ویژگی های خاص خود متفاوت هستند، به خصوص وقتی صحبت بر سر آموزش در مدارس باشد. از سوی دیگر، معلمان موسسات آموزش عالی اغلب دانش آموزان خود را بر کار علمی تشویق می کنند، اما دانشگاه ها اغلب آموزش های عملی را انجام می دهند. آيا در صورت تفکیک باز هم تعاملات مداوم بین علم و آموزش وجود دارد؟

آیا لازم است وزارت آموزش و پرورش و علوم از یکدیگر تفکیک شوند؟ کارشناسان نظرات خود را در مورد اصلاحات اداری ممکن در این خصوص به اشتراک گذاشته اند:

ولادیمیر پراسویرکین دارای دیپلم افتخار از رئیس جمهور فدراسیون روسیه در زمینه آموزش و پرورش در این خصوص می گوید: علم و آموزش یک همزیستی ضروری با یکدیگر دارند. تقسیم بندی وزات خانه های آموزش و پرورش و علوم، همانند تقسیم بندی عمل و تئوری است.

اگر ما می خواهیم علم همراه با تمرین داشته باشیم، لازم نیست که آن را تقسیم کنیم. اگر ما آن را تقسیم کنیم، دوباره یک مسئله جدید وجود خواهد داشت: «علم به خودی خود و عمل نیز به خودی خود رفتار می کنند. این روند خوبی نیست.» به عقیده ایشان، در آموزش و پرورش امروز، تمرکز اغلب بر علوم تئوری است، علم بنیادی بر مبنای تئوری مورد بررسی قرار می گیرد. در عین حال، علم نیاز به تجربه دارد. بنابراین، این حوزه ها مکمل یکدیگر هستند و نیازی به جدا شدن آنها نیست.

در عین حال، به گفته این متخصص، وزارت آموزش و پرورش و علم باید توسعه یافته و به روز شوند. تطبیق آموزش و پرورش با شرایط و فن آوری های جدید، به ویژه فن آوری دیجیتال در این امر بسیار تاثیرگذار است.

الگ سوخارف نظر دیگری دارد. به عقیده ایشان، آکادمی علوم روسیه می تواند همانند وزارت علوم و فناوری نقش آفرینی کند. الگ سوخاروف، محقق ارشد موسسه اقتصاد آکادمی علوم روسیه، معتقد است که اگر وزارت آموزش و پرورش تقسیم گردد، در آن صورت باید متخصصان ویژه ای در وزارت علوم و فناوری مورد استفاده قرار گیرند.

چنین تفکیکی می تواند مفید باشد، در صورتی که به یک نکته توجه شود. اگر اصلاحات موجود در آکادمی علوم روسیه متوقف گردد. فانو(آژانس فدرال موسسات علمی) منحل شود و یک کمیته دولتی علوم و فناوری (یا وزارت خانه جدیدی با تشکلات جدید) تاسیس شود؛ با این شرایط، وضعیت در زمینه علوم بنیادی و کاربردی بهبود می یابد. 

همانطور که سوخارف اشاره کرد، اصلاحات موجود در آکادمی علوم روسیه اکنون به پایان کار خود رسیده است. سیستم های مختلف برای ارزیابی بهره وری دانشمندان و متخصصان علمی کشور، همانند بررسی تعداد مجلات، شاخص های علمی با این اصلاحات به درستی انجام نگرفت (طرح بازسازی آکادمی علوم روسیه طی چند سال گذشته به اجرا در آمده، که مخالفان بسیاری داشته است و باعث متوقف شدن کار این موسسه علمی در کشور روسیه شده است). بحران و انتخابات در آکادمی علوم روسیه همچنان پا برجا است. با توجه به این امر، لازم است که مدیریت علمی را به علم بازگرداند. در واقع آکادمی علوم روسیه خود به تنهایی می تواند نقش وزارت علوم و فن آوری را بازی کند.

به عقیده سوخاروف: « اگر آکادمی علوم روسیه تقویت و گسترش یابد، شاید ما نیاز به وزارت علوم و فناوری نداشته باشیم. آکادمی علوم روسیه خود یک وزارتخانه است، این سازمان انبار دانش است.»

آقای ممدوف نماینده آموزش عالی روسیه، رئیس گروه جامعه شناسی سیستم های ارتباطی دانشگاه دولتی مسکو می گوید: در حال حاضر تقسیم بندي وزارت علوم و آموزش و پرورش به دو سازمان، به حل مشکلات در این حوزه کمک نمی کند.

در ابتدا، من با یکپارچگی وزارت آموزش و وزارت علوم در یک وزارتخانه مخالف بودم، زیرا این سوال همیشه مطرح می شود، «به چه هدفی؟ اما من فکر نمی کنم موضوعات علمی در کشور با تفکیک آموزش و پرورش یا علوم حل شود. آنچه که بسیار مهم تر به نظر می رسد، افزایش تقاضا برای ایده های علمی و تقاضا برای افراد تحصیل کرده در جامعه است، داشتن یک یا دو وزارت خانه مهم نیست.»

طبق نظر ایشان، افزایش بهره وری در علم، بهبود دسترسی به آموزش، بهبود شرایط برای مدارس روستایی، تجهیزات فنی و کامپیوتری در آموزش و پرورش و غیره مهم تر از هر چیز دیگر (تفکيک يک وزارتخانه به دو بخش) است.

در روسیه امور آموزش و پرورش عمومی و آموزش عالی در یک وزارتخانه انجام می شوند و آکادمی علوم روسیه نیز به عنوان بالاترین مرجع هدایت امور علمی-پژوهشی روسیه به حساب می آید که از زمان شوروی تأسیس و به فعالیت خود ادامه داده است. در سال های اخیر به جهت نظارت بر فعالیت آکادمی علوم و انستیتو های تابعه آن، آژانس فدرال مؤسسات علمی(فانو) تأسیس شده است که کار نظارت و بازنگری ساختار و فعالیت انستیتو های تابعه آکادمی علوم را بر عهده دارد.

نویسنده: الکساندرا پترووا

 

منبع خبر: سایت تسار گراد

https://tsargrad.tv/articles/minobrnauki-razdelit-nelzja-ostavit_124614


 شماره خبر : 923      تاريخ : 2018/4/26        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  آموزش(کلیات) ،  

اخبار مرتبط :

  وضعیت آموزش در مدارس روسیه
  یک سوم مدارس روسیه به منابع الکترونیکی روی آورده اند.
  تقسیم وزارت آموزش و علوم روسیه به دو وزارت خانه مجزا
  خوش آمد گویی به جام جهانی 2018: فوتبالیست های معروف به مدارس پایتخت می روند
  پیشنهاد رییس دانشگاه دوستی ملل روسیه برای تربیت اخلاقی و دینی دانشجویان
  آموزش روسی باید یکی از بهترین‌های جهان باشد
  افزایش یارانه برای آموزش زبان در تاتارستان
  تضادی بین " اصول آموزشی مذهبی" در مدارس با اصول آموزشی سکولار در فدراسون روسیه وجود ندارد.
  بیش از نیمی از روس ها خواهان آموزش دین در مدارس هستند
  نقش آموزش در توسعه استراتژی روسیه
  تغییر سیستم آموزش در مدارس روسیه طی سال 2016
  بازگشت جذابیت شغل معلمی در میان جوانان
  مقابله با فساد اداری در مراکز آموزشی
  وزارت علوم روسیه درس امنیت فضای مجازی می گذارد
  آموزش دینی در روسیه به سطح جدیدی می رسد

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :