جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, February 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

کسی می‌گوید

رئیس جمهور اینگوشتیا: هرگز نمی‌توان به کمک زور به توافق رسید ولی همیشه میتوان از راه صحبت و گفتگو، حتی گفتگوی دشوار، مشکلات را حل کرد.

  

روزنامه نووایا گازیتا اواخر ماه مارس در یک مقاله تحقیقی نتایج رنسانس اسلامی در قفقاز شمالی در نتیجه سقوط شوروی و باز شدن مرزها را بررسی کرد. هزاران جوان روانه تحصیل در مراکز اسلامی خارجی شدند و ما امروز شاهد تحولات جدی در جامعه در نتیجه وارد شدن این سلام «جوان» به قفقاز هستیم. پس از انتشار نتایج تحقیق از دفتر ریاست جمهوری اینگوشتیا با ما تماس گرفته و گفته شد یونوسبک یفکوروف (Yunus-bek Yevkurov) رئیس اینگوشتیا با بسیاری از دیدگاه‌های بیان شده در مقاله موافق نیست. در این رابطه با یفکوروف مصاحبه شد که موضوع آن از چارچوب مقاله فراتر رفت. رئیس اینگوشتیا می‌گوید بنظر وی پرداختن به مذهب در قفقاز در واقع «مُد» است و بنظر او نمی‌شود با نگاه کردن به لباس خانم‌ها در مورد میزان لائیک یا مذهبی بودن جامعه نتیجه‌گیری کرد. یفکوروف خاطر نشان می‌کند، «ما در قفقاز به رعایت سنت‌ها عادت داریم. حتی در دوران شوروی اوضاع چنین بود. برای مثال در دوران شوروی هم پس از ازدواج 99 درصد خانم‌ها روسری به سر می‌کردند. ولی به گفته خبرنگار مشکل روسری نیست. مشکل این است که مردم درصورت بروز اوضاع اضطراری بجای مراجعه به دادگاه به ریش سفیدان طایفه خود مراجعه می‌کنند. یفکوروف می‌گوید اینجا خبرنگار امر جدیدی شناسایی نکرده و اوضاع در دوران شوروی هم چنین بود. و چنین امری منافع حکومت را ضایع نمی‌کند و با قوانین مغایرت ندارد. ولی امور جنایی همیشه در سطح دادگاه و نهادهای رسمی بررسی مي‌شود. و ضمناً هرچند قوانین شرعی قصاص را نفی نمی‌کنند ولی شریعت به مردم توصیه می‌کند گذشت داشته باشند. به همین دلیل وقتی خانواده قاتل با خانواده مقتول آشتی می‌کند این اقدام دایره سربسته انتقام خونین را منفصل می‌کند. چنین اموری بخشی از سنت قفقاز است، حتی اگر بنظر دیگران چنین آداب و رسومی نشانه وحشی گری باشد. و در ضمن آشتی طرفین محاکمه قاتل را نفی نمی‌کند. ولی مهم این است که مردم با هم کنار آیند تا یک جنگ طایفه با طایفه شروع نشود.

یفکوروف در مورد اختلاف خود با مفتی اینگوشتیا حرف زده و می‌گوید، مفتی از بحث با نمایندگان سلفیه سر باز می‌زند. خود یفکوروف به شخصیت‌های نماینده این جریان می‌گوید: اینکه شما به چه شکلی دعا می‌کنید کار شما و خدا است. ولی اگر از محدوده قانون خارج شوید آن وقت من دشمن شما خواهم بود. رئیس جمهور اینگوشتیا می‌گوید هرگز نمی‌شود به کمک زور به توافق رسید ولی همیشه میتوان از راه صحبت و گفتگو، حتی گفتگوی دشوار، مشکلات را حل کرد. یفکوروف همچنین از تظاهرات مسلمانان و بطور خاص مهاجران وارد شده به روسيه در مسکو و سنت پطرزبورگ در رابطه با وقایع میانمار انتقاد می‌کند. او می‌گوید این فرد اگر به روسيه آمده که برای خانوادهاش پول در آورد باید بجای شرکت در تظاهرات مشغول کارش باشد. این افراد بجای متهم کردن روسيه بخاطر سکوت در مورد وقایع مذکور بگذار بروند در کشور خودشان در این رابطه تظاهرات برپا کنند. بعد اگر فکر کار کردن داشته باشند می‌توانند برگردند.

 

منبع خبر: بولتن خبری سفارت ج.ا.ایران در روسیه (به نقل از روزنامه نووایا گازیاتا)

https://www.novayagazeta.ru/articles/2018/04/19/76232-kto-to-skazhet-chto-za-dikost-no-eto-v-nashih-traditsiyah-v-etom-i-est-gumanizm-religii

تاریخ خبر27 فروردین 1397

 


 شماره خبر : 929      تاريخ : 2018/04/16        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،    

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :