جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

سخنرانی ولادیمیر مدیسنکی در مراسم افتتاحییه جشنواره فیلم بین المللی مسکو

ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ روسیه در مراسم 40مین جشنواره بین المللی فیلم مسکو به اهمیت توجه به فیلمهای کلاسیک در روسیه پرداخت. این جشنواره تا تاریخ 26 آوریل در پایتخت برگزار خواهد شد.

  

وزیر فرهنگ روسیه ضمن قرائت پیام تبریک ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه به مهمانان و شرکت کنندگان در جشنواره بین المللی فیلم مسکو اعلام نمودند که افراد بسیار بزرگی برای اولین بار در مراسم افتتاحیه این جشنواره حضور داشتند که سهم قابل توجهی در سینمای ملی و جهان داشته اند.

وزیر فرهنگ روسیه ضمن اشاره به افزایش بی سابقه تماشاچیان در روسیه و توجه آنها به سینمای ملی اعلام نمود که طبق آمار، امروزه نیمی از علاقه مندان به هنر هفتم به تماشای سینمای روسیه می پردازند.  

وی گفت، «پس از اتحاد جماهیر شوروی ما هیچگاه به چنین دستاوردی نرسیده بودیم. این فعالیت در نتیجه تلاش و کار استادان سینما ما است، آنها استعداد خود را به ما نشان دادند. این دستاورد نه تنها در نتیجه استعداد کارگردان، بازیگران، بلکه تولید کنندگان است، که برای مخاطبان ما بسیار ارزشمند است.» از سوی دیگر وزیر وزارت فرهنگ روسیه از سینمای روسیه خواست که، استعدادهای جدیدی را برای جلب توجه تماشاگران روسیه کشف نمایند. وزیر فرهنگ روسیه در ادامه سخنان خود تصریح کرد که سهم سینمای روسیه در سال 2017، به رقمی بالاتر از 25 درصد از مجموع فیلمهای به نمایش درآمده در سینماهای کشور رسید.

در رقابت اصلی جشنواره فیلم بین المللی مسکو 16 اثر شرکت می کنند. فیلم «برهنه» به کارگردانی و بازیگری یانگ گ، «اسپیتاک» به کارگردانی الکساندر کوت و «پادشاه پرنده» ادوارد نویکوف در این جشنواره حضور خواهند داشت.

همچنین در رقابت اصلی – فیلم هایی از کشورهای ترکیه، ایتالیا، نیوزیلند، قزاقستان، نروژ، فرانسه حضور دارند. درام جنگی «خاطرات سرباز» (جمهوری کره)، «گاسپارد به عروسی می رود» (فرانسه، بلژیک) از دیگر فیلمهای مطرح در این رقابت ها است. هیئت منصفه بخش اصلی شامل آناستاسیا کینسکی بازیگر آلمانی، کارگردان روس آنا ملکیان، کارگردان ایتالیایی پائولو دل بروکو است.

ولاديمير مدينسکي از سوي ديگر در مراسم اهداي مدال فرهنگ به افراد برجسته در عرصه سينما و تئاتر در روسيه اعلام نمود، «نتایج حاصل از مطالعه مرکز افکار سنجي روسيه بسيار غافلگیر کننده بود. بسیاری از روس ها فعاليت وزارت فرهنگ روسيه را مثبت ارزيابي نمودند، اين رقم به ميزان 56% رسيد. از سوي ديگر 20 درصد نيز، از فعاليت هاي وزارت فرهنگ روسيه ناراضي بودند. در واقع محبوبيت وزارت فرهنگ روسيه در طي 6 سال، بیش از سه برابر شده است. اين موفقیت در نتيجه ترویج محصولات فرهنگی است. این به لطف مردم است، در حال حاضر صف طولاني در جشنواره ها و در تئاتر، در ارکستر فیلارمونیک وجود دارد. به لطف شما، سینماي روسیه نتایجي را بدست آورده است که طي 5-6 سال گذشته بي نظير بوده است.

جشنواره بین‌المللی فیلم روسيه بسيار پراهميت است، نخستین دوره آن در سال ۱۹۳۵ به دستور استالینرهبر شوروی و به عنوان رقیب جشنواره فیلم ونیز برگزار شد و در حال حاضر از سال ۱۹۵۹ هر ساله به صورت منظم و در شهر مسکو در پایان ماه اردیبهشت یا خرداد برگزار می گردد. این جشنواره یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی فیلم در سراسر جهان است. از سال 1999 ریاست جشنواره به عهده نیکیتا میخالکوف، کارگردان مشهور روسی است. به اعتقاد بسیاری از سینماگران روس با ریاست میخالکوف، روال داوری، قوانین رقابت و سازماندهی نمایش فیلم ها پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و همین امر سبب گردید تا کارگردانان بسیاری از اقصی نقاط جهان، آثارهنری خود را برای نمایش در این جشنواره، ارسال کنند. با حضور وی، گام های بزرگی برای هم طراز شدن با جشنواره های معتبر بین المللی دنیا برداشته شده است.

منبع خبر: سایت وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه و ریا نووستی

https://www.mkrf.ru/press/news/vladimir_medinskiy_otkryl_yubileynyy_moskovskiy_mezhdunarodnyy_kinofestival

https://ria.ru/culture/20180424/1519299491.html

تاریخ خبر: 31 فروردین 1397

 


 شماره خبر : 936      تاريخ : 2018/04/20        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  هنر ،  فیلم و سینما1 ،  

اخبار مرتبط :

  حضور دست اندرکاران سینمای ایران در هفته فرهنگی ایران در مسکو
  وزير فرهنگ روسيه بار ديگر بر حمايت از سينماي ملي تاکيد کرد.
  محبوبیت سینمای روسیه در لندن
  آیا روس ها، فیلمهای بازسازی شده کلاسیک شوروی را دوست دارند؟
  رشد مخاطبان سینما، از نگاه کارگردان روس «اولگا زینیاکووا»
  وزیر فرهنگ روسیه: صنعت سينما و تئاتر در 5 سال گذشته با رشد مالي 105% رو به رو شده است
  استقبال بینندگان از فیلم های ملی روسیه در سال 2017 ، به رکورد بی سابقه در 25 سال اخیر رسید
  اروپا عاشق «دولت اف» شد، چگونه فیلم الکسی گرمان در جشنواره بین المللی فیلم برلین پذیرفته شد
  مدینسکی خواستار کاهش نمایش انیمیشن های خارجی شد
  تخصیص 850 میلیون روبل برای تجهیزات سینماها در سال 2018
  وزارت فرهنگ قواعد تامین مالی دولتی درخصوص فیلم های ملی در سال 2018 را تدوین نمود
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه مجوزاکران فیلم «مرگ استالین» را لغو کرد.
  آغاز فیلم برداری فیلم « امام شامیل. آخولگو » در داغستان
  افتتاح 800 سینما در شهرهای کوچک و متوسط تا پایان سال 2018
  کارتون آمریکایی چگونه روسیه را نشان می دهند؟
  بازیگر معروف روس خواستار افزایش 5 تا 20 برابری بودجه سینمای کودکان شد
  ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه
  "شب سینما" در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :