جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

جشن روز زبان چچنی در این جمهوری

احمد قدیروف: «احترام و حفظ زبان به معنی احترام به خود و ملت خود است» این بدان معناست که از دست دادن و فراموش کردن زبان مادری، از دست رفتن موجودیت ملت خواهد بود.

  

هر ساله 25 ماه آوریل در جمهوری چچن روز زبان چچنی جشن گرفته می شود. این جشن به یکی از بزرگترین جشن های چچن تبدیل شده است.

لازم به ذکر است که این روز به دستور رمضان قدیروف رئیس این جمهوری در سال 2007  به منظور ترویج زبان چچنی به این عنوان نامگذاری شده است. این جشن به مناسبت انتشار اولین روزنامه به زبان چچنی (سرلو «سوت»- 1923)  در این تاریخ برگزار می شود.

در یکی از مراسم های روز چچن، رمضان قدیروف با اشاره به اهمیت زبان ملی در زندگی مردم این سرزمین اظهار داشت، «این روز سمبل احیا و تجدید حیات ملت، فرهنگ و خودشناسی ملی است. به شکرانه زبان چچنی امروزه ما در قالب یک ملت زندگی می کنیم. احترام، حفظ و ترویج این زبان از جمله وظایف هر کدام از گویش وران این زبان است. زبان ما پایه و اساس فرهنگ ما است. به همین دلیل وظیفه سنگینی بر دوش همه ما قرار دارد. زبان مادری به معنای دارایی و ثروت ما محسوب می شود، ثروتی که بایستی به درستی از آن مواظبت کنیم و آن را به نسل بعدی انتقال دهیم.»

احمد قدیروف اولین رئیس جمهوری چچن معتقد است که، «احترام و حفظ زبان به معنی احترام به خود و ملت خود است.» ایشان بر این باور بودند که با از دست دادن و فراموش کردن زبان مادری ملت موجودیت خود را از دست خواهد داد.

در این روز در تمامی مراکز آموزشی، خانه فرهنگ و اداره های مختلف مناطق این جمهوری برنامه های متنوع مخصوص بزرگداشت زبان چچنی برگزار می شود. از جمله این برنامه ها می توان به افتتاح جلسات زبان و ادبیات چچنی، کنکور، دیدار نویسندگان محلی با جوانان، برنامه های متنوع در راستای ترویج این زبان اشاره کرد. یکی از مهمترین این برنامه ها، جشن بزرگی است که در سالن تئاتر و موسیقی پایتخت با حضور رئیس این جمهوری برگزار می گردد.

بر اساس رسم همیشگی در این جشن، ملت چچن با لباس های محلی و سنتی حضور می یابند. در این جشن همچنین نمایشگاه ملی شامل آثار، کتب، صنایع دستی و تابلوهای گوناگون که به زبان چچنی حکاکی شده اند نیز به نمایش گذاشته می شود.

لازم به ذکر است که در سال های اخیر اقدامات وسیعی در راستای حفظ و ترویج زبان چچنی صورت گرفته است و مردمان این خطه نیز در تحقق این مهم بسیار فعال و کوشا هستند. از جمله افرادی که زندگی خود را وقف ترویج این زبان نمود، می توان به جمال خان اف اشاره نمود. او زبان شناس برجسته، شاعر و نویسنده چچنی بود که بسیاری از آثار روسی را به زبان چچنی برگردانده است. جمال خان اف در سال 1939 برای اولین بار دستور نحو زبان چچنی را نظام مند نمود و همچنین در یک اثر مشترک با استاد صرف زبان «خومپارو» علم صرف زبان چچنی را نیز به رشته تحریر درآورد که در جای خود نقش بسزایی در زبانشناسی چچنی ایفا نمود. ایشان همچنین آثار بسیاری در رابطه با نگارش زبان چچنی و آثار فولکلور چچن تالیف نموده است.

منبع خبر: اداره دینی مسلمانان استاوراپولسک

https://dumsk.com/novosti/kultura-i-obrazovanie/7967-rodnoj-yazyik-%E2%80%93-velikoe-bogatstvo.html

تاریخ خبر: 26 فروردین 1397

 

 شماره خبر : 940      تاريخ : 2018/04/15        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، فرهنگ ،  اقوام ، زبان و ادبیات ،  زبان ، زبان، فرهنگ و هویت قومی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :