جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی

شیعیان و اهل تسنن در ولادی قفقاز در خصوص تصاحب مسجد قدیمی در جدال هستند. ازآنجایی که طرفین به توافق نرسیدند، دولت تصمیم گرفت که در این مکان مانند زمان شوروی رصدخانه تاسیس نماید.

  
 


 

 

           
بحث در خصوص ساختمان مسجد قدیمی در ولادی قفقاز تمام جامعه محلی را درگیر کرده است. البته بالاخره تصمیم در باره آن گرفته شد- بار دیگر به مانند زمان شوروی سابق، این محل به رصدخانه تبدیل خواهد شد. که به طور قطع باعث خشم مدعیان خواهد شد.

این مسجد در نیمه دوم قرن نوزدهم توسط مسلمانان شیعه محلی با هزینه شخصی ساخته شد. آن زمان، اکثریت جامعه اسلامی ولادی قفقاز شامل شیعیان پارس و آذربایجانی بود که از مناطق زاقفقاز (قفقاز جنوبی کنونی) به این منطقه  آمده بودند: از الیزاوتاپولسک، باکینسک، ایروان و منطقه تفلیس. حاج ملا اسماعیل حسن اوغلو، که روس و از منطقه الیزاوتاپولسک بود به عنوان اولین ملا و روحانی این مسجد شناخته شد.

نماد حلال ماه بر روی گنبد سبز شیعی، یا همان پارسی، تا ابتدای قرن بیستم قائم بود.  با بر روی کار آمدن نظام شوروی مسجد تعطیل گشت، نماد حلال ماه از روی آن برداشته شد، و در سال 1963 در محل مسجد رصد ایجاد گردید، که به محلی جالب و جذاب در شهر تبدیل گشت.

در سال های 1990، فروپاشی شوروی، جنگ های مربوطه و بی نظمی ها باعث شد تا این رصدخانه ناکارآمد و در نتیجه تعطیل گردد. تا سال های اخیر این ساختمان زیبا به خرابه ای بی فایده و دور انداخته شده تبدیل شده بود.

مدتی قبل دولت تصمیم بر تعیین وضعیت این مسجد گرفت، این در حالیکه بود که مسجد به عامل تفرقه و تنش بین دو جامعه محلی اسلامی منطقه، یعنی شیعه و سنی، تبدیل گشته بود. اغلب ساکنین قفقاز شمالی مسلمانان هستند، که از این بین، اکثریت سنی مذهب هستند. شرایط به گونه ای پیش رفته است که اکنون مسلمانانی که در اوستیا شمالی ساکن هستند نیز پیرو مذهب اهل سنت هستند.

آنان در ولادی قفقاز برای خود صاحب مسجد هستند، که مسجد جامع است و در این منطقه آن را مسجد اهل سنت می خوانند. این مسجد برای جمعیت بالای آنان کافی نیست و جای کافی برای برای برگزاری نماز جمعه وجود ندارد. به همین دلیل مسلمانان اهل سنت برای رفع این مشکل به دنبال تصاحب مسجد اهل تشیع هستند. شمار شیعیان اوستیا شمالی کم است و بیشتر از صدها نفر نیست، به همین دلیل از نفوذ بالایی برخوردار نیستند. اما به طور مستند مشخص است که این جامعه با هزینه شخصی مسجد پارسی را بنا نهادند، و آنان قصد ندارند مسجد را به جامعه اهل تسنن واگذار کنند.

ایران که در حال حاضر ارتباط وسیعی با اوستیا شمالی دارد از این دسته شیعیان حمایت می کند. در ماه فوریه در ولادیقفقاز مرکز فرهنگی مشترک ایران و اوستیا «ایران-اریستون» افتتاح گردید. در این شرایط پیچیده دولت جمهوری تصمیم هوشمندانه ای اتخاذ کرده است: «مسجد در اختیار هیچ کدام از دو مدعی قرار نگیرد و به مانند سابق محل احداث رصدخانه شود.»

هنوز هم ساختمان بسیار زیبا در ساحل ترک وجود دارد، که پشت آن قله ها و ارتفاعات رشته کوه های اصلی قفقاز واقع است. این ساختمان از آجر سرخ ساخته شده است و زیر بنای آن از سنگ طبیعی محلی است. نمای بیرونی این بنا به شکل بسیار زیبایی بتن ماله کشی شده و به رنگ سفید است. قسمت فوقانی مرکزی آن گنبدی و از ورقه های فلزی است. ورودی اصلی آن با آجر بندی زیبا و منبت کاری مزین گشته و بر سر در آن اولین سوره قرآن، فاتحه، حکاکی شده است. این ساختمان در حال حاضر حصار کشی شده است، و آنطور که گفته می شود، گنبد و دیوار های آن که چکه می کرده تعمیر شده است.

به گزارش JAMnews، به نقل از واسیلی تادتایف، شخص رئیس جمهوری اوستیا شمالی امور تعمیر وبازسازی آن را کنترل و بازرسی می کند. به گفته ایشان، مسئولین بازسازی در تلاش هستند که شکل و نمای اولیه ساختمان را که در دوره شوروی وجود داشت و با لایه های ضخیم بتن درست شده بود را بازسازی کنند. البته گفته می شود که مسئولین بازسازی در امر تعمیر دقت لازم را ندارند و بافت قدیمی و تاریخی را در برخی نقاط از بین برده اند.

جامعه به طور کلی، هم شیعیان و هم اهل سنت، تصمیم دولت مبنی بر ایجاد رصدخانه در محل این مسجد را تحسین کردند و از این تصمیم به عنوان راه حل حکیمانه حمایت کردند. در نظرسنجی معتبر، که در شبکه های اجتماعی صورت گرفت، بیش از 53 درصد پرسش شوندگان از طرح ایجاد رصدخانه حمایت کردند، و 33.5 درصد آنان خواهان احیا مجموعه مذهبی اسلامی شدند.

اما این مسئله باعث تنش های مذهبی شد و اظهار نظرات متعددی را به همراه داشته است، از جمله:

-         «تصمیم دولت مبنی بر احیا رصدخانه در حرم قدیمی اسلامی- این به معنی نماد دوره آتئیزم مبارزه طلب است».

-         « در هر موضوعی بایستی به دنبال توازن بود. پیشنهاد می کنم که در این مسجد مرکز دوستی ایران و روسیه راه اندازی بشود که به طرز نامناسب در ساختمان کتابخانه علمی واقع شده است.»

-         « من به طور کامل از موضع مدیریت جمهوری در رابطه با ساختمان رصدخانه حمایت می کنم. این محل بایستی به احداث رصدخانه اختصاص یابد و نه برای ساخت مسجد.»

-         «مسجد شیعیان را به اهل سنت واگذار کنند- عین حماقت است و نارضایتی و مجادله به همراه خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است در آنجا رصدخانه احداث شود» و ... .

منبع خبر: پورتال کردو

http://www.portal-credo.ru/site/?act=news&id=130175

  


 شماره خبر : 948      تاريخ : 2018/5/7        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :