جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

«خلیفه سرخ» استالین. شوروی در نقش مجری پروژه وهابیت

خاتمه تدریجی روابط دیپلماسی شوروی و عربستان در نتیجه عدم موفقیت در پروژه وهابیت و روی آوردن شوروی به اسرائیل.

  


شوروی دومین کشور پس از آمریکا بود که اسرائیل را به رسمیت شناخت، و اولین کشوری بود که عربستان سعودی را به رسمیت شناخت. پس از سقوط امپراطوری عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه خلافت از میان برداشته شد. این امر باعث نگرانی مسلمانان شد چرا که خود را محروم از حمایت دولتی می دیدند.

مسلمانان هند جنبش هایی در راستای احیای حکومت اسلامی داشتند اما انگلیسی ها که از عواقب آن نسبت به موقعیت خود هراس داشتند، ابتکار عمل را در دست گرفتند و به امیر اردن (حسین- نماینده سلسله هاشمیان که در حجاز که محل دو مکان مقدس اسلامی بود حکومت میکرد) پیشنهاد خلافت دادند.

عبدالعزیز بن سعود پادشاه نجد با وی رقابت داشت، و بعدها (اکتبر 1924) به حجاز حمله کرد و رقیب را از دور خارج کرد. شوروی در راستای نفوذ خود در خاورمیانه به همکاری با یک متحد علاقه مند شد، در ابتدا به همکاری با آتاتورک دل بست، ولی پس از آنکه آتاتورک نتوانست سلطه خود را جهانی کند، امیدهای خود را متوجه بن سعود کرد. بن سعود پس از جنگ با امیر اردن در تنش با انگلیسی ها قرار داشت.

ماموریت جذب پادشاه سعودی به سمت شوروی به عهده کریم حکیم اف گذاشته شد. کریم حکیم اف در آن زمان به سمت نماینده سیاسی تام الاختیار شوروی در دربار بن سعود منصوب گردید. حکیم اف بایستی بن سعود را به سمت مقابله با بریتانیا کبیر سوق می داد که این امر گام مهمی در جهت تسهیل روابط سیاسی خارجی شوروی به حساب می آمد.

در رابطه با احیا خلافت بایستی گفت که این امر قبلا توسط بریکبستوژف رئیس بخش شرقی کمونیست بین المللی شکل گرفت.   

در ماه های ژوئن-ژولای سال 1926 کنگره جهانی اسلامی در مکه برگزار گردید، که بن سعود از آن بهره جست و درصدد بود که از این طریق جلوه قانونی خود را در اذهان جامعه اسلامی منعکس کند. این کنگره در راستای مقابله با کنگره خلافت بود که پیشتر انگلیسی ها در قاهره تشکیل داده بودند؛ به همین دلیل سران شوروی،این کنگره را فرصتی مناسب برای اتحاد نیروها علیه بریتانیا و خلیفه نوع بریتانیا دانستند، و در همین راستا سعی نمودند تا با تعیین اعضا این کنگره تاثیر خود را اعمال کنند.

 

مفتی رضاالدین فخرالدین اف، معاون ایشان ترجمان اف، موسلاح الدین اف مفتی کریمه، کاریف رئیس اداره دینی مسلمانان تاشکنت، الیاس اف از جامعه روحانیت تاتار، عمراف- آستراخان، معقول اف- پترازاودسکی، بیگیف از مسکو در لیست این گنگره قرار گرفتند.

این گنگره به دو دسته تقسیم شد: دسته اول که اکثریت اعضا و شامل نمایندگان هندی، فلسطینی بود، در تلاش بود که مسئله انتخاب خلیفه را مطرح سازد، دسته دوم شامل نمایندگانی از ترکیه، جاوا، افغانستان، یمن، نجد، سودان، مصر بود که در آن هیئت مسلمانان شوروی نقش مدیریتی ایفا می کردند و مخالف مطرح نمودن بحث انتخاب خلیفه بودند، چرا که این موضوع باعث شکاف در کنگره می شد و از سیاست بن سعود حمایت می کرد.

در این زمان شوروی اقدامات دیپلماتیکی در کشورهای عربی همسایه و از جمله ایران انجام داده بود. چیچرین رئیس دیپلماسی شوروی می نویسد، «در حال حاضر به موفقیت های نسبی در ایران در راستای شکست جریان ضد وهابیتی رسیده ایم».

در سالهای1920 تا 1930 به هنگام سفر فیصل ولیعهد عربستان به شوروی (ماه می 1932) روابط این دو کشور به اوج خود رسید.  علاوه بر حمایت سیاسی، شوروی از نظر مالی و فنی نیز به حمایت از عربستان پرداخت، و برخی کالاها چون آرد و بنزین نیز به آنجا صادر نمود.

البته، بن سعود در اجرای نقش «خلیفه سرخ» و مبارزه با انگلستان برای خوشبختی جامعه کارگر تعجیل نکرد. به همین دلیل کمونیست بین المللی تلاش خود را در کشورهای عربی بر همکاری با احزاب کمونیستی عربی تازه شکل گرفته، متمرکز کرد. به ویژه، سازماندهی قیام هایی که در جریان آنها بایستی «فدراسیون کارگر-کشاورزی سراسر عربی متحد» از مراکش تا عراق به وجود می آمد. بعدها که شوروی از تمرکز روی وهابیت به نتیجه نرسید، سیاست خود را تغییر داد. و به تدریج رابطه دیپلماسی شوروی و عربستان خاتمه یافت و توان خود را متمرکز بر پروژه جدید یعنی ایجاد اسرائیل نمود.

 

منبع خبر: اسلام نیوز


 https://www.islamnews.ru/news-krasny-j-halifat-tovarishha-stalina-sssr-kak-avtor-vahhabitskogo-proekta/

 

 

 شماره خبر : 969      تاريخ : 2018/5/19        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  مسلمانان و حکومت ،  روسیه و جهان اسلام ،  

اخبار مرتبط :

  مشکلات اصلی مذهب از دیدگاه رئیس شورای همکاری با سازمان های مذهبی روسیه
  جوانان عرب، روسیه را به عنوان متحد خود بر آمریکا ترجیح می دهند.
  رشد همکاری روسیه با کشورهای مسلمان
  دعوت شورای امنیت روسیه مبنی بر تربیت متخصصین حوزه تاریخ و فرهنگ اسلامی
  دیدار ایگور بارینوف و مفتی داغستان
  پوتین: فارغ التحصیلان مدارس دینی را در حوزه خود بکار بگیرید
  مسلمانان ما از کاتولیک ها به مسیحیت ارتدکس نزدیکتر هستند.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  وزارت علوم و تحقیقات فدراسیون روسیه برآن است که سطح همکاری خود با موسسات اسلامی را بیش از پیش گسترش دهد.
  چرا جمهوری داغستان نقشی در برقراری ارتباط با جهان اسلام ندارد؟
  کنفرانس بین المللی " روسیه و جهان اسلام" در قازان
  دیدار راویل و پسکوف درباره مهاجرت مسلمانان و آموزش اسلامی
  برگزاری نشست گروه چشم انداز راهبردی «روسیه – دنیای اسلام»
  کنفرانس «اسلام و مسیحیت: پایبندی به سنت، وفاداری به روسیه» در سن پترزبورگ
  مجتهدین مسکو و دنیا به بررسی اوضاع بحرانی می نشینند

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :