جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

استالین، استالین گرایی و استالین زدایی در روسیه

طی سال های گذشته و بویژه یک سال اخیر محبوبیت استالین و دوره وی در میان مردم روس به شدت بالا رفته است، به طوری که طی ماه های ژوئن و جولای حتی صحبت از ساخت تندیس استالین در تمام شهرها و روستاهای کشور از سوی برخی طرفداران حزب کمونیست و سایر مردم مطرح شده بود.

  

سرویس فدرال: تصویر استالین در جامعه امروز روسیه به نماد اعتراض مبدل شده است. محبوبیت استالین به تجدید خاطرات از دوران شوروی مربوط نمی­شود، بلکه نوعی اعتراض در مقابل آثار منفی توسعه و مدرنیته است. لایحه پیشنهادی "کنستانتین دابرینین" عضو شورای فدراسیون و همکار وی، به اعتقاد خودشان می­تواند نقطه آغاز مباحثات گسترده درباره استالین­زدایی باشد و در عین حال پیامدهای قانونی برای متخلفین را به دنبال خواهد داشت.

با گذشت 15 سال از زمان پرسترویکا بسیاری متوجه شده­اند که سخنان بردیایف درست بوده است و روسیه از روحی زنانه برخوردار می­باشد و همچون کسی است که اگر مفتون چیزی شود، به راحتی از آن جدا نخواهد شد.

روسیه پس از سال­های هشتاد دستخوش تحولات زیادی شده است؛ نوع نگاه حکومت­های بعد از استالین و تلقین آن به جامعه هربار تغییر کرده است. با وجود تصویر سیاهی که بعد از مرگ استالین بوجود آمد، در سال­های گذشته جریان جدید «استالین­گرایی» در سراسر کشور به راه افتاد. این جریان به نوعی از طرف حکومت و با هدایت آنها پیش می­رفت، به طوری که عده­ای سوار بر موتورها یاد استالین «خوب» را زنده می­کردند و حتی پاتریارک روسیه اعلام کرد که اشتباهات را باید بخشید، با وجود تمام بدی­های استالین، باید او را بخشید.

پس از آن حکومت متوجه اشتباه خود شد و تلاش کرد آن را در مدتی کوتاه اصلاح کند؛ اما ظاهرا نظریه «جاودانه ساختن قربانیان سیاسی سرکوب­ها» کافی نبوده و حتی نوش داروی بعد از مرگ سهراب بود. با نگاهی تحلیلی به علاقه مردم نسبت به استالین، متوجه تناقض­هایی می­شویم و حتی در مواردی این علاقه قابل توضیح نیست. می­توان گفت که استالین در اذهان عمومی تداعی کننده تمام ویژگی­های حاکم مورد تائید جامعه است: زور و اجبار، قلمروی گسترده، پیروزی، شهامت (به اعتقاد استانیسلاو بِلکوفسکی). پس حاکم باید همه را وادار به کار و تحصیل کرده، مرزهای شهروندان روس را گسترده نگاه دارد، بر دشمنان خارجی پیروز شود و شهامت را در «دنیای مدرن» ترویج دهد؛ از این رو، حکومتی قانونی است که این ویژگی­ها را داشته باشد.

کنستانتین دابرینین پیش از خروج از شورای فدراسیون نامه­ای به رئیس جمهور پوتین نوشت و بحث استالین­زدایی و دلایل این کار را عنوان کرد و لایحه قانونی خود را در همین رابطه تقدیم نمود.  وی در نامه خود ضمن طرح سوالاتی در خصوص منابع ترویج محبوبیت استالین و چگونگی کنار زدن آنها، به طرح دلایل محبوبیت استالین و دوره او می­پردازد که به شرح زیر است:

 

-         مبارزه قاطعانه با فساد؛

-         نرخ پایین جرم و جنایت و مبارزه با جنایت؛

-         عدالت اجتماعی، حمایت­های کافی اجتماعی؛

-         سطح بالای توسعه اقتصادی (قیمت نفت و ارزش پول ملی)؛

-         توجه کافی به توسعه آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت، علم و نیروهای مسلح؛

-         نفوذ و قدرت کافی و اعتبار بالای کشور در عرصه جهانی و برخورداری از ارتش قوی.

با توجه به این که خصوصیات فوق در حکومت امروز روسیه مشاهده نمی­شود، استالین به شعاری برای اعتراض تبدیل شده است و این گروه اصلا توجهی به شخص استالین و اخلاق و منش او ندارند. بنابراین استالین محور نیست، بلکه نارضایتی از وضع کنونی اعم از دادگاه­ها، فساد در کشور، فقر و عدم امکانات رفاه اجتماعی محور استالین­گرایی هستند. اعتراض مردم جامعه باعث ایده­آل سازی دوران استالین شده است و رسانه­های گروهی و برخی سیاستمداران نیز با تحریف تاریخ به این موضوع دامن می­زنند.

منبع: مرکز کارنگی

http://carnegie.ru/commentary/2015/11/10/ru-61922/ildf

 

 شماره خبر : 97      تاريخ : 2015/11/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،  ملی گرایی،میهن پرستیو جنگ های میهنی ،  

اخبار مرتبط :

  میزان محبوبیت «روز پیروزی» در روسیه
  روز 9 می «جشن پیروزی» در روسیه
  پوتین میهن دوستی را یکی از ویژگی های مردم روسیه خواند
  مصاحبه وزير فرهنگ روسيه با مجله آلمانى اشپيگل
  آژانس فدرال امور اقوام روسیه اردوگاه سراسری بین المللی میهن پرستی جوانان را سازمان دهی می کند.
  ارائه لایحه تربیت روحیه ی میهن پرستانه به دومای دولتی
  انقلاب اکتبر 2017-1917
  مجسمه های جدید اشخاص برجسته و مدافعان روسیه
  میهن پرستی همان تلاش برای کمک به میهن است
  سی ایده ی بزرگداشت روز وحدت ملی در روسیه
  هویت روسی: از اروپای بزرگ به سوی اورآسیای بزرگ
  جشنواره «باهم پیروز شدیم» در سواستوپول
  آیا مردم روسیه روز پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن می گیرند؟
  چهره استالین در افکار عمومی روسیه
  پروژه «دنیای روسی»؛ واقعیت یا طرح؟
  افزایش تعداد کلوپ های نظامی – میهن پرستانه در اوستیا
  افزایش احساس میهن پرستی در بین شهروندان
  مردم پوتین را مقصر اوضاع نامطلوب داخلی و اقتصادی نمی دانند
  افتخار، میهن پرستی و مسئولیت در بین روس ها

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :