جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

آیا تحصیل رایگان در روسیه ضروری است؟

در نظر سنجی انجام شده توسط مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه، طرح استخدام دانشجویان بورسیه دولتی در موسسات آموزشی دولتی و استخدام آنها در مراکز دولتی با استقبال شهروندان رو به رو شده است.

  

ایده توزیع دانشجویان دولتی که در دانشگاه های روسیه به صورت رایگان تحصیل نموده اند و استخدام آنها پس از فارغ التحصیلی در سازمان های دولتی مورد استقبال نسل های قدیمی تر قرار گرفته است. اما این ایده در میان جوانان، از حمایت کمتری برخوردار است. در عین حال، پیشنهاد جبران و  بازپرداخت هزینه های دولت از سوی فارغ التحصیلانی که حاضر به خدمت در سازمان های دولتی نشده اند، با مخالفت بیشتری رو به رو شده است.

مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه، در نظر سنجی اخیر خود اعلام نمود که تقریبا نیمی از شهروندان روسیه، اطلاعات مناسبی در خصوص طرح و پیشنهادات در زمینه آموزش و اشتغال دانشجویان دانشگاه های دولتی دارند. اغلب شهروندان روسیه (حدود  49 درصد از پاسخ دهندگان) در خصوص طرح استخدام دانشجویان در مراکز دولتی پس از فارغ التحصیلی، اطلاعات موثقی دارند. به عقیده برخی این طرح موجب می شود تا استخدام جوانان به طور مساوی در سراسر کشور (27 درصد) انجام شود. 15 درصد معتقدند با اجرای این طرح مشکل بیکاری و امنیت شغلی حل می شود. همچنین 9% اعتقاد دارند، جذب جوانان به کار باید بر اساس تخصص های دانشگاهی آنها باشد.

همچنین حدود سه چهارم از شهروندان (74%) از ایده استخدام اجباری در مراکز دولتی پس از دریافت آموزش عالی رایگان پشتیبانی نموده اند. با این حال، در رده سنی مختلف، این پاسخ ها بسیار متفاوت است و اختلاف قابل ملاحظه ای بین نظرات وجود دارد. جوانان شک و تردید بیشتری نسبت به نسل های قدیمی تر دارند: در میان گروه سنی 18 تا 24 سال، تنها 42 درصد موافق این پیشنهاد ( مخالف - 37٪)، در گروه سنی 25 تا 34 سال، تعداد 61 درصد موافق هستند، در حالی که در میان گروه سنی 45 سال به بالا، تعداد موافقان به 83 درصد می رسد. همچنین، ساکنان مسکو و سنت پترزبورگ (68%) کمتر با این ایده موافق هستند. در مقایسه با این کلان شهرها، روستاییان (77%) موافق اجرای طرح استخدام اجباری در مراکز دولتی هستند.

در خصوص بازپرداخت هزینه تحصیل در صورت عدم موافقت با استخدام در سازمان های دولتی، حدود 51 درصد از پاسخ دهندگان حمایت خود را اعلام نمودند، 37 درصد - مخالف این طرح بودند (در میان 18-24 ساله– 28% موافق – و 57% مخالف بودند). حدود 40 درصد از شهروندان با طرح پرداخت شهریه در صورت عدم موافقت برای استخدام در ارگان های دولتی آشنا هستند، این اطلاعات در میان جوانان 17 تا 30 سال – به میزان 32 درصد توزیع شده است. جوانان 18 تا 24 سال به میزان بیشتری (حدود 49 درصد) پیگیر این موضوع هستند.

در واقع طرح آموزش عالی رایگان در روسیه، در میان گروه سنی جوانان (از 17 تا 30 سال) توسط 84 درصد از مردم پشتیبانی می شود، در تمامی گروه های سنی این پیشتیبانی به بیش از 75 درصد رسیده است.

منبع خبر: مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه

https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=9095

تاریخ خبر:  16  می 2018

 

 شماره خبر : 998      تاريخ : 2018/05/16        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  آموزش عالی ،  

اخبار مرتبط :

  هزینه و کیفیت برتر دانشگاه های روسیه، عامل جذب دانشجویان خارجی است
  مشارکت دانشجویان در تعیین اعتبار دانشگاه ها
  پوتین خاطر نشان کرد، لازمه ارتقاء سطح کیفی آموزش، کاهش تعداد موسسات آموزش عالی است
  استادان روسیه همچنان حقوق های کوپکی دریافت می کنند.
  نیاز آموزش عالی به کنترل اجتماعی
  مشکلات ویزا یکی از دلایل عقب ماندگی روسیه در صادرات خدمات آموزشی
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  فهرست بهترین دانشگاه های روسیه اعلام شد
  دامه گفتگو با رمضان عبدالطیپوف رهبر جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه
  رهبر جمهوری داغستان: قفقاز را سنت های قومی - پدرسالارانه حفظ کرده است
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  دانشگاه های روسیه در لیست بهترین دانشگاه های دنیا
  دانشگاه های روسیه در دنیا بازنده هستند، چون زبان علم انگلیسی است
  افزایش تعداد مدرسین خارجی در دانشگاه های روسیه
  افتتاح شعبه دانشگاه آزاد در مسکو
  مقایسه سیستم آموزشی در روسیه میان سال های 1991 تا 2016

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :